Talár a ptačí zob (TV film)

Drama / Komedie

Česko, 2003, 54 min

Milan Lasica

Jaroslav Dudek, John Mortimer (divadelní hra)

Jaroslav Zeman

Sic transit gloria mundil... Víte, co to je? Hodně povedená TV miniaturka pro dva herce. Bylo mi potěšením sledovat tenhle netradiční soudní duel vzhůru nohama s vyzrále tragikomickým Jaromírem Hanzlíkem coby uzoufaným vrahem a Zdeňkem Svěrákem v roli advokáta, přinášejícím do původně britské hry humor typický pro jeho Divadlo Járy Cimrmana. Hodně zajímavé postavy v skutečně bizardní situaci, krásný nadhled v tak silném tématu... a hlavně že i přes ty absurdně laděné hrátky a dialogy ve věznici to dopadlo, tak ja dopadlo. To bych pak v opačném případě ten plný počet rozhodně nedal.(1.12.2018)

Byla by to sice nadprůměrná televizní inscenace, ale kupodivu jí trošku ubral na kvalitě výkon Zdeňka Svěráka. Postava obhájce chtěla asi trošku jinou polohu (jak napsal Oskar). Zato Jaromír Hanzlík dokázal, že je stále ve formě a zasloužil by si nějakou větší filmovou roli.(17.12.2003)

Výborný TV snímek v režii Milana Lasicy, v němž si ústřední dvojici zahráli Zdeněk Svěrák a Jaromír Hanzlík. Tento snímek jsem viděl vůbec poprvé, nikdy jsem o něm předtím ani neslyšel a musím konstatovat, že to bylo opravdu velmi povedené, velmi vtipné dílo, plné nenuceného a současně i inteligentního humoru, na který jsme od Zdeňka Svěráka a jeho kolegů z Divadla Járy Cimrmana zvyklí. Velmi vtipné byly zejména scény, kdy se advokát Morgenhall (Zdeněk Svěrák) připravuje společně s odsouzeným vrahem Fowlem (Jaromír Hanzlík) na obhajobu a zvažují všechny alternativy, které mohou u soudu nastat i s ohledem na to, jací svědkové se k soudu dostaví. Vskutku jsem se při sledování této inscenace velmi dobře pobavil,a protože mám cimrmanovský humor velmi rád, nemůžu hodnotit jinak než plným počtem bodů.(5.10.2018)

Mïlý Anthony, přesně stejný komentář, takřka slovo od slova, jsem chtěl napsat i já. Čím to je? Prostě máme pravdu! :-)(22.12.2003)

Velice milá televizní komedie podle scénáře z pozůstalosti Jaroslava Dudka. Obsazení vskutku atraktivní, ale nemůžu si pomoct, hlavní chybu vidím ve Zdeňku Svěrákovi, který svou postavu nepochopil a zahrál ji jako na nějaké školní besídce. Velká škoda, protože kdyby hrál obhájce třeba takový Petr Nárožný, byla by to lahůdka.(15.12.2003)