Slovácko sa nesúdí (TV seriál)

Komedie

Československo, 1975 - 1984, 7 h 9 min (Minutáž: 12x31 min)

Petr Tuček

Jozef Króner, Oldřich Velen, Stanislav Hájek, Ilja Prachař, Oldřich Vykypěl, Jiří Lábus, Vlasta Peterková, Pavla Severinová, Josef Somr, Zdeněk Kryzánek, Jiří Tomek, Stanislav Tříska, Václav Kyzlink, Slávka Budínová, Karel Augusta, Svatopluk Skopal, Oldřich Navrátil, Vladimír Švabík, Vlastimil Brodský, Terézia Hurbanová-Krónerová, Arnoštka Mohelská, Jaroslav Dufek, Miriam Vránová, Nataša Baženová, Alois Liškutín, Stanislav Zindulka, Rudolf Šimara, Jaroslav Tuček, Zdeněk Ševčík, Hana Zaoralová, Michaela Čuperová, Michal Dočolomanský, Jana Švandová, Miroslav Středa, Adam Matejka, Zdeněk Maryška, Josef Karlík, Jiří Přichystal, Karel Hlušička, Bronislav Poloczek, Milena Steinmasslová, Soňa Valentová, Ladislav Mareček, Karel Kabíček, Ladislav Šamlot, Jana Hliňáková, Miroslav Mikulička, Karel Polášek, Michal Nevěčný, Milan Holubář, Eva Matalová, Helena Kružíková, Jaromír Roštínský, Světla Amortová, Zora Jandová, Jan Skopeček, Svatopluk Matyáš, Jan Kuželka, Daniel Dítě, Natalie Švabíková, Marie Beránková, Jana Gazdíková, Jindřich Světnica, Jan Pohan, Helena Trýbová, Vítězslav Jandák, Jiří Kodet, Aleš Jarý, Jaroslav Sypal, Oto Filip, Jaroslav Kyncl, Luboš Vraspír, Antonín Kala, Jan Vlasák, Jaroslav Kaňkovský, Karel Adam, Radek Balaš, Ota Filip, Josef Pospíšek, Eva Josefová, Jiří Binder, Michal Tomek, Kateřina Kolínová, Petr Kubík, Renata Javoříková, Milivoj Voltner, Magda Skopečková, Olga Rastická, Ladislav Svoboda, Zdeněk Blažek

Jako malý jsem seriál moc nechápal. Jeho poetika na někoho, kdo do té doby v podstatě neviděl živou kozu, moc nezabírala a většině zápletek jsem nerozuměl, stejně jako tomu nářečí. I když už se od té doby spousta kamarádů skrze kvašené slivky postarala, abych měl k oné kultuře přeci jen blíž, tohle asi nikdy nebude můj šálek humoru.(8.12.2006)

Zdeňka Galušku mám moc rád a to zejména jeho lidová vyprávění ze Slovácka, která se dochovala v podobě různých zvukových záznamů. Jeho přednes vtipných historek mě dokáže vždy spolehlivě vyvolat úsměv na tváři. Jeho vyprávění se stala předlohou právě pro tento seriál. Ten se sice povedl, ale už to postrádá jiskru, kterou tomu dával osobně sám Galuška. Na tvorbě seriálu se přímo podílel, nicméně kouzlo se úplně přenést nepodařilo. Možná je to tím, že jednotlivé díly jsou zbytečně natahované a pětiminutová historka se do třiceti minut jednoho dílu natáhnout dá jen obtížně.(20.4.2017)

Dle hodnocení je vidět jak je naše malá zemička nejednotná jak v jazyce tak v myšlení .Zatímco vulgárností přecpaný film Kurva hoši gutntag (miluju ho) používal teméř totožné nářečí a u nejednoho diváka je nejlepší českou komedií všech dob. Tak Galuškův jemný a bezezbytku reálný humor už mnozí nechápou.Za sebe jako obyvatele Slovácka musím říct že je to balzám pro moje oči a především uši.(3.4.2013)

"Toš sa nepaprč, pazúre hlúpy." Já se tedy ani trochu nepaprčím. Jenže jsem se jako zkušený lingvista pokusil sledovat tento seriál bez titulků a jsem z toho tak trochu pazúr. Nicméně sranda to je celkem solidní, ale na poli hudebním jsem raději, když cimbál zůstane v garáži a na poli módy, když se kroje venčí jen na maškarním. A na Slovácko jsem se bez tlumočníka odvážil vyrazit jen jednou, což už nikdy neudělám.(14.9.2016)

shlédl jsem první díl seriálu Vinaři z produkce TV Prima a vyprovokovalo to ve mně nutkání napsat sem komentář. jestli chcete 100% Moravu, zapomeňte na Vinaře i na Bobule, v české filmografii je toto snad jediný úkaz, který dokázal tento kraj (tedy přesněji moravské Slovácko) vykreslit opravdu bezchybně. říkám to, jako člověk, který se na Moravě narodil a vyrostl a který svůj kraj miluje. vše, co v tomto seriálu uvidíte nebo uslyšíte, působí oku a uchu místního člověka naprosto autenticky (samozřejmě s patřičnou nadsázkou, dramatizací a humorem, který je narozdíl od těch současných pokusů opravdu vtipný a peprný jak se na Slovácko patří). Na pevném základu, který tvoří famózní knižní předloha Zdeňka Galušky, stojí výkony Josefa Kronera a Oldřicha Velena, ale překvapivě i dalších moravských i nemoravských herců, kteří pocitvě nacvičili nářečí a pečlivě přenesli Galuškův svérázný humor do filmových polí. Je škoda, že v druhé sérii (natočené o několik let později) toto pravidlo krapet povolilo, nicméně stále se laťka drží dostatečně vysoko. Někdo by mohl namítnout, že v současné době už Morava není taková, jako za Rakouska-Uherska a že seriál ze současnosti už nemůže být stejně dobrý, ale věřte mi - lidé té stejné nátury, ty stejné zvyky, tradice, zpěv, kroje, nářečí a komické situace z knih Zdeňka Galušky jsou tu k nalezení stále.(31.8.2014)

• - V závěru poslední epizody se objevuje autor seriálu Zdeněk Galuška. (M.B)

• - Poprvé můžeme vidět před kamerou herce Oldřicha Navrátila. (M.B)

• - V seriálu hraje manželku Jozefovi Kronerovi jeho skutečná žena Terezia Hurbanová-Kronerová. (M.B)