Slovácko sa nesúdí (TV seriál)

Komedie

Československo, 1975–1984, 7 h 9 min (Minutáž: 31–43 min)

Petr Tuček

Předloha:

Zdeněk Galuška (kniha)

Jozef Kroner, Oldřich Velen, Stanislav Hájek, Ilja Prachař, Oldřich Vykypěl, Jiří Lábus, Vlasta Peterková, Pavla Severinová, Josef Somr, Zdeněk Kryzánek, Jiří Tomek, Stanislav Tříska, Václav Kyzlink, Slávka Budínová, Karel Augusta, Svatopluk Skopal, Oldřich Navrátil, Vladimír Švabík, Vlastimil Brodský, Terézia Hurbanová-Kronerová, Arnoštka Mohelská, Jaroslav Dufek, Miriam Vránová, Nataša Baženová, Alois Liškutín, Stanislav Zindulka, Rudolf Šimara, Jaroslav Tuček, Zdeněk Ševčík, Hana Zaoralová, Michaela Čuperová, Michal Dočolomanský, Jana Švandová, Miroslav Středa, Adam Matejka, Zdeněk Maryška, Josef Karlík, Jiří Přichystal, Karel Hlušička, Bronislav Poloczek, Milena Steinmasslová, Soňa Valentová, Ladislav Mareček, Karel Kabíček, Ladislav Šamlot, Jana Hliňáková, Miroslav Mikulička, Karel Polášek, Michal Nevěčný, Milan Holubář, Eva Matalová, Helena Kružíková, Jaromír Roštínský, Světla Amortová, Zora Jandová, Jan Skopeček, Svatopluk Matyáš, Jan Kuželka, Daniel Dítě, Natalie Švabíková, Marie Beránková, Jana Gazdíková, Jindřich Světnica, Jan Pohan, Helena Trýbová, Vítězslav Jandák, Jiří Kodet, Aleš Jarý, Jaroslav Sypal, Oto Filip, Jaroslav Kyncl, Luboš Vraspír, Antonín Kala, Jan Vlasák, Jaroslav Kaňkovský, Karel Adam, Radek Balaš, Ota Filip, Josef Pospíšek, Eva Josefová, Jiří Binder, Michal Tomek, Kateřina Kolínová, Renata Javoříková, Milivoj Voltner, Magda Skopečková, Olga Rastická, Ladislav Svoboda, Zdeněk Blažek

Mimoriadne kvalitny serial spolu s Chalupari, ake sa tocili v tunajsich koncinach v 70. rokoch. Vysoko vyzdvihujem najma realie zivota obycajneho ludu v oblasti Bielych Karpat. Hlavnu pozornost strhavaju na seba najma Kroner /Janosik 1,2, Obchod na Korze/, ale zisla sa tu fakt plejada kvalitnych hercov - Ilja Prachar /Spalovac Mrtvol, Kladivo na Carodejnice/, dalej napriklad Brodsky /Svetaci/. Aj ked to sice nema na serial Chalupari, stale ide o vysoko kvalitnu podivanu, ktoru mozno len doporucit. Skoda, ze v dnesnych casoch mozeme uz len snivat o natoceni niecoho na styl Chalupari alebo Slovacko sa nesudi. 85 %.(7.4.2013)

Jo, některé fóry a výrazy jsou tam opravdu skvělé a originální. A jak jdou díly za sebou, zdá se, že i čím dál lepší. Laskavě podaný humor, skvělé nářečí, rodina se u toho po čtyřiceti letech od vzniku pobavila náramně. "Když se toho napiješ, bude z Tebe tři dni vycházet i to, co jsi nikdy nesnědl". 83%(12.8.2014)

Některé díly jsou povedené, některé méně, druhá šestice lepší a celkově lehký nadprůměr. Mému vkusu se nejvíc líbila citlivá epizoda o Jankovi, kozím vrahovi (celkovému posmutnělému vyznění dopomohl zejména klarinetový hudební doprovod) a pak epizoda Hlt za tři krejcary, kterou považuji za nejvtipnější. Nemůžu říct, že bych ze seriálu byl kdovíjak odvařený, vlastně jsem chvílemi zíval. Ale jednou až dvakrát za život to vidět můžu - za kult ho nepovažuji, za nenapodobitelný originál ale určitě ano.(15.3.2016)

Některé díly jsou naprosto famózní, střed seriálu nuda a pak se to opět zvedá. Místy herci vypadávají z rolí bo jsou přece jen z Prahy. Možná trochu víc preciznosti by bývalo nezaškodilo, ale jinak dobrá zábava, rozhodně filozofii Slovácka v tom člověk pochytí. Doporučuji vřele tento národopisný seriál....(17.4.2011)

Mosím sa připójit k těm ogarom a robám co dali najlepší hodnocéní. Sú v tem životní múdra, co neplatíja enem na slovácku. Možu doporučit aj přečténí knížek: Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdi od Galušky, protože všecko natočené nebylo. Já su z teho pomezí a tož su jednů nohů z valach a druhů ze slovácka a možu řéct že ten folklór tu eště trochu je, ale ztrácá sa a proto je tento seriál tak vzácný.(14.5.2009)

• - V závěru poslední epizody se objevuje autor seriálu Zdeněk Galuška. (M.B)

• - Autorem scénáře je ve skutečnosti Jaroslav Dietl, ale z důvodů jeho nesouhlasu s tím, aby seriál režíroval Petr Tuček, odmítl uvedení svého jména. (sator)

• - Jozef Króner a Oldřich Velen byli jediní herci, kteří si zahráli ve všech dílech. (M.B)