Slovácko sa nesúdí (TV seriál)

Komedie

Československo, 1975 - 1984, 7 h 9 min (Minutáž: 12x31 min)

Petr Tuček

Jozef Kroner, Oldřich Velen, Stanislav Hájek, Ilja Prachař, Oldřich Vykypěl, Jiří Lábus, Vlasta Peterková, Pavla Severinová, Josef Somr, Zdeněk Kryzánek, Jiří Tomek, Stanislav Tříska, Václav Kyzlink, Slávka Budínová, Karel Augusta, Svatopluk Skopal, Oldřich Navrátil, Vladimír Švabík, Vlastimil Brodský, Terézia Hurbanová-Krónerová, Arnoštka Mohelská, Jaroslav Dufek, Miriam Vránová, Nataša Baženová, Alois Liškutín, Stanislav Zindulka, Rudolf Šimara, Jaroslav Tuček, Zdeněk Ševčík, Hana Zaoralová, Michaela Čuperová, Michal Dočolomanský, Jana Švandová, Miroslav Středa, Adam Matejka, Zdeněk Maryška, Josef Karlík, Jiří Přichystal, Karel Hlušička, Bronislav Poloczek, Milena Steinmasslová, Soňa Valentová, Ladislav Mareček, Karel Kabíček, Ladislav Šamlot, Jana Hliňáková, Miroslav Mikulička, Karel Polášek, Michal Nevěčný, Milan Holubář, Eva Matalová, Helena Kružíková, Jaromír Roštínský, Světla Amortová, Zora Jandová, Jan Skopeček, Svatopluk Matyáš, Jan Kuželka, Daniel Dítě, Natalie Švabíková, Marie Beránková, Jana Gazdíková, Jindřich Světnica, Jan Pohan, Helena Trýbová, Vítězslav Jandák, Jiří Kodet, Aleš Jarý, Jaroslav Sypal, Oto Filip, Jaroslav Kyncl, Luboš Vraspír, Antonín Kala, Jan Vlasák, Jaroslav Kaňkovský, Karel Adam, Radek Balaš, Ota Filip, Josef Pospíšek, Eva Josefová, Jiří Binder, Michal Tomek, Kateřina Kolínová, Petr Kubík, Renata Javoříková, Milivoj Voltner, Magda Skopečková, Olga Rastická, Ladislav Svoboda, Zdeněk Blažek

Tož, vydařené vyprávjání. Všedně-nevšední příběhy, všudypřítomní Pagáč s Kláskem a vsuvky s vymalovanými okraji jsou to, co činí tehnle seriál trošku jiným a tak oblíbeným. Je určitě pravda, že ten, kdo v tomto kraji nikdy nebyl a nenasál jeho jedinečnou atmosféru, nemůže si úplně užít ani příběhy z tohoto seriálu.(11.6.2006)

Některé díly jsou povedené, některé méně, druhá šestice lepší a celkově lehký nadprůměr. Mému vkusu se nejvíc líbila citlivá epizoda o Jankovi, kozím vrahovi (celkovému posmutnělému vyznění dopomohl zejména klarinetový hudební doprovod) a pak epizoda Hlt za tři krejcary, kterou považuji za nejvtipnější. Nemůžu říct, že bych ze seriálu byl kdovíjak odvařený, vlastně jsem chvílemi zíval. Ale jednou až dvakrát za život to vidět můžu - za kult ho nepovažuji, za nenapodobitelný originál ale určitě ano.(15.3.2016)

Ano, přiznávám dobrovolně, před nějakými deseti lety bylo moje obeznámení s jakýmkoliv folklórem minimální, hodnocení zůstalo z dětství. Nicméně se mi zdá přepjaté hodnotit můj starý komentář jako xenofobní, ale to nechám na tom, kdo ho napsal. I když je člověk z Moravy, přirozeně se mu nemusí seriál líbit, to je velmi naivní, i po revizi svého hodnocení zůstanu u toho, že se jedná o dílo, které se sestává z lehce nadprůměrných historek, jediné ozvláštnění je právě onen folklór, který ale děj nevytahuje nikam nahoru, zůstává pouze jako zajímavost. Vše ostatní více či méně hapruje. Třeba jen to, že se seriál odehrává za Rakouska-Uherska, je naprosto nevěrohodné. 50%.(4.11.2013)

Některé díly jsou naprosto famózní, střed seriálu nuda a pak se to opět zvedá. Místy herci vypadávají z rolí bo jsou přece jen z Prahy. Možná trochu víc preciznosti by bývalo nezaškodilo, ale jinak dobrá zábava, rozhodně filozofii Slovácka v tom člověk pochytí. Doporučuji vřele tento národopisný seriál....(17.4.2011)

Co díl, to skvost. Inteligentní příběhy v kombinaci se slováckou náturou aneb konečně někdo neukazuje moraváky prvoplánově jako blbé vidláky. Herecké výkony jsou všechny skvělé, ale s přehledem tomu vévodí Jozef Kroner. Divoká slovácká hudba a vůbec folklór jako řemen. A to ani nejsem Moravák, nýbrž Čech jako poleno.(4.2.2007)

• - Autorem scénáře je ve skutečnosti Jaroslav Dietl, ale z důvodů jeho nesouhlasu s tím, aby seriál režíroval Petr Tuček, odmítl uvedení svého jména. (sator)

• - Jozef Króner a Oldřich Velen byli jediní herci, kteří si zahráli ve všech dílech. (M.B)

• - Oldřich Velen v jednom rozhovoru tvrdí, že celý štáb v důsledku natáčení zemřel na cirhózu jater. (sator)