Hrabě Monte Christo (E07) (epizoda)

Muzikál / Komedie

Československo, 1968, 1 h 30 min

(5x) Za mě nejlepší díl celé série !!! Rodinný příběh bláznivé rodinky řezníka Rudolfa III. z období pražského jara '68 se tentokrát odehrává na plátně v kombinaci s Dumasovym románem Hrabě Monte Christo. Ke kvalitě Hraběho (stejně jako poslednímu natočenému dílu Betlém) navíc přispělo, že všechny písně byly tentokrát složeny přímo pro film. Po úspěchu písně Marty Kubišové Cesta na Bratislavské Lyře padla skvělá volba na autory skladatele Jindřicha Brabce a textaře Petra Rady, vzniklo osm písní s velkými melodiemi a hlubokými textami, navíc zapadajícími do děje příběhu. Dodnes je nezapomenutelná šlágrová Naděje Nadi Urbánkové, veselé kabaretní Račte se smát Milana Drobného, baladické Zdá se mi, že svítá Václava Neckáře či kantilenový Bludný Holanďan Karla Gotta. Ve vrcholu pozornosti stojí ale závěrečná Modlitba Marty Kubišové, která se ještě před premiérou filmu stala symbolem protestů proti sovětské okupaci ČSSR a z Rudolfa III. udělala ještě víc kultovní záležitost. Když si odmyslíme politický kontext a tu malou provokací v podobě zamotaného příběhu jistého Tomáše Bati, tak máme před sebou svěží, originálnou komedií s výbornou složkou fantazijní coby parodie na Monte Christa v krásných historických kulisách a nádherně natočenými videoklipy. Plus k tomu lidský humor Rudolfovy rodiny, ve které prostor dostává puberťáčka Šárka v podání Ivy Janžurové (jako vždy) a host - dědeček v podání Miroslava Homoly. ,,Poslyš Jarmilko, nemáte něco tady na spaní?" / ,,Myslíš prášek?" / ,,Né, dědeček myslí panáka!" / ,,Víš, takový šláftruňk, docela malinkýho frťana.., nebo rum. Prokistapána, rum přece musíte mít! Co kdyby se někomu udělalo špatně?" / ,,Zrovna včera došel, dávala jsem ho do těsta." / ,,Ale dědečku, máme tady hofmanský kapky!" :-) (28.6.2017)