poster

Apartmá v Kalifornii

 • USA

  California Suite

 • Velká Británie

  California Suite

 • Kanada

  California Suite

Komedie / Drama

USA, 1978, 103 min

 • bloom
  ****

  Apartmá v Kalifornii je adaptací hry Neila Simona, která byla vlastně součástí volné série her, které byly vlastně vždy složeny z aktovek odehrávajících se v jednotlivých hotelových pokojích (dále např. Apartmá v hotelu Plaza, Apartmá v Londýně). V této filmové adaptaci se podařilo dát dohromady tak skvělý herecký soubor, kde vlastně můžeme říci o všech hlavních hercích, že každý z nich dokáže utáhnout celovečerní film sám. Všichni jsou to navíc sympaťáci. V příběhu dvojice Alda - Fondová vás možná překvapí, že více vtipných replik má Jane Fondová, která zde podává výborný výkon. Duo Caine - Smithová je sázkou na anglickou jistotu a v tomto filmu je asi nejlepší ukázkou typického Simonova prolínání "vážnějších" témat s konverzačním humorem. No a na závěr tu máme komediální dvojku Matthau - Mayová, osvědčenou z filmu Nový list. Z počátku vám bude připadat, že tato povídka má již stokrát viděný námět, ale kvůli hercům a milému konci je příjemně koukatelná. Celý film je navíc kořeněn groteskními výstupy netypické dvojice Bill Cosby a Richard Pryor (kde jsou Sydney Poitier a Gene Wilder? ;-) ) na téma jak si zničit přátelství na dovolené. Pravdou je, že Neil Simon napsal i lepší komedie, ale můj dojem je rozhodně zkreslen nepovedeným dabingem, kde podle mě dochází i v k chybám v překladu (Pryor si přece nemůže házet s Cosbym v Kalifornii korunou).(8.7.2008)

 • MrCreosote
  ***

  Každá z povídek má své slabší i silnější momenty, bohužel žádná z nich není patřičně vypointovaná a když se navíc všechny odehrávají současně, je z toho pěkný guláš (jak podotýká kolega Oskar). V první epizodě Alan Alda pouze přicmrndává a nahrává Fondové na smeč, ve druhé se sice sešla britská smetánka v podobě dvojice Maggie Smith - Michael Caine, jenomže na tak malém prostoru nemají šanci vyniknout všechny emocionální pády a vzestupy. Chtělo by to pár stránek textu navíc. Zbylé dvě povídky už jsou takovým nenáročným odlehčením, i když ta s až zbytečně přehrávajícím Matthauem mi přišla dramaturgicky naprosto neodůvodněná a zbytečná. Uděluji tři slabé hvězdy s dodatkem, že nebýt charismatických herců, šel bych s hodnocením ještě níž.(7.10.2011)

 • MartinezZ
  **

  Jémináčku, já se u těch konverzaček tak nudil. Rozhádaný Alan Alda mě se svojí hereckou partnerkou neohromil, jedině Maggie a Michael měli šťávu. Černoši a Walter tu byli... proč přesně? Černoši se snažili být vtipní, oblast trapnosti ale neopustili, ~~~ 2* jen za Maggie a Michaela a i to jsem hodnotil dost štědře.(15.10.2011)

 • Oskar
  ***

  Je zajímavé, jak si se mnou pohrála děravá paměť. Apartmá v Kalifornii jsem poprvé viděl v polovině 90. let a následujících cca 13 žil v domnění, že jde o klasický povídkový film. A náhle - co nevidím? Scény se střídají jaksi "mezi" povídkami, které probíhají paralelně. A v tom je zároveň strašná chyba filmu. Každá jednoaktovka má něco do sebe, ale každá je žánrově někde jinde a emocionální vrchol/komická pointa každé z nich je rušena či oslabována odlišnou stavbou těch ostatních. Třeba děj s Alanem Aldou a Jane Fondovou je spíše vážný. Kariéristická žena se má po delší době setkat s rozvedeným manželem a vynakládá veškeré úsilí, aby zahrála roli "té nezávislé, která si může vybírat", aby manžel litoval, že ji opustil. A postupně si uvědomuje, že přesně tohle chování, to hraní jisté role, je odcizilo. Na opačném pólu stojí rámcový děj s Billem Cosbym a Richardem Pryorem, to je čirá fyzická groteska. Někde mezi se pohybují příběhy s Walterem Matthau a Elaine Mayovou (spořádaný manžel výjimečně "uletěl" s prostitutkou, ta se ráno pod vlivem propité noci ne a ne probudit a manželka je na cestě do hotelového pokoje) a s Magií Smithovou a Michaelem Cainem. To je moje nejmilejší "povídka", kde Maggie hraje ctihodnou anglickou herečku, nominovanou na Oscara za stupidní komedii, a zmítanou smíšenými pocity "chci vyhrát/nezáleží mi na tom", zatímco její stoický manžel balí číšníky. ;) Maggie Smithová získala Oscara. Tipněte si, jak dopadla Diane Arbusová, kterou hraje. :-) A jinak souhlas s bloomem - Apartmá v Kalifornii má jeden z nejhorších dabingů, jaké znám. Divné obsazení, divný překlad, budiž. Ale když zvuk místy není synchronní s obrazem, to už je přespříliš. Berte jen originál s titulky, jinak neručím ani za těch 60%(24.10.2005)

 • Dont
  ***

  Nejlepší je jednoznačně linie s dvojicí Maggie Smith a Michael Caine, nutno dodat, že měli také suverénně nejlepší scénář. Na ten doplatila nejvíce čtveřice Afroameričanů, ale polehčující okolností je fakt, že podařenou tenisovou scénku jsem ve filmu snad ještě neviděl. Zbylé dva příběhy jsou po všech stránkách průměrné a nikterak zvlášť zajímavé.(24.2.2015)

 • - Režisér filmu Herbert Ross uvedl, že styl filmu je podobný klasice Grand Hotel (1932). (rafix)

 • - V malé roli poslíčka se objevil David Matthau, syn Waltera Matthaua. (rafix)

 • - Film se natáčel v Malibu, v Beverly Hills, v Los Angeles a v Burbanku v Kalifornii. (rafix)