Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film o životných osudoch džezovej speváčky 30. a 40. rokov Billie Holidayovej. (oficiální text distributora)

Recenze (16)

havLord 

všechny recenze uživatele

Soudě podle tohoto filmu život Billie Holiday nebyl nijak pestrý. Buď zpívala a byla zfetovaná, nebo nezpívala a byla zfetovaná. Její život byl ale velmi, velmi pestrý. Její rodiče byli ještě děti (jak napsala sama Billie), když jí matka porodila. Otec je brzy opustil a Billie se svou matkou vyrůstala v chudobě. V jedenácti letech byla znásilněna. Se svojí matkou se z Baltimoru přestěhovala do New Yorku a tam pracovala nejdříve jako služka, později jako prostitutka. V této fázi "Billie zpívá blues" začíná, ale o dřívějším životě ani zmínky. Dost jinak je uveden i Louis McKay, její láska, který byl násilník a pracoval pro mafii. Nedozvíme se o jejím bisexuálním životě a ani o jejím koncertování v Evropě. Stejně tak není ve filmu zmíněno její manželství. Ani o posledních letech jejího života není ve snímku vidu ani slechu. Jako životopisný film to tedy rozhodně neberte. Ostatním postavám ve filmu není poskytnut prostor pro rozvoj, ale co se herců týče, jsou v rámci toho, co scénář dovoluje, docela dobří. 50% ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Od S.J. Furieho som po dvoch filmoch s Cliffom Richardom a po Grošákovi s Marlonom Brandom neočakával žiaden zázrak. A zázrak sa taktiež nekonal. Môj rezervovaný vzťah k jazzu spôsobil, že som vedel len to, že nejaká Billie Holiday existovala a bola slávna. Diana Ross je už iná káva. Tú som sledoval od jej začiatkov v Supremes. A tak celé moje štvorkové hodnotenie je vyjadrení môjho obdivu k tomu, ako úžasne dokázala stvárniť takú komplikovanú bytosť akou Billie Holiday nepochybne bola. A ako geniálne dokázala prespievať jej skladby. Vôbec ma nezaujíma, ako sa film odchýlil od biografie. Ja som sledoval a hodnotil film a všetko ostatné mi môže byť ukradnuté. ()

Reklama

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Diana Ross hraje Billie Holiday, černošskou jazzovou ikonu, ženu, která musela zpívat, aby žila. Která vyrostla v totální bídě, byla využívaná a zneužívaná, prostituovala, nechala se mlátit, brala drogy, pila, bláznila, zažila vzestupy a pády a to jen proto, aby svět věděl, jaké to je být černou a čím jí je blues. Nezapomenu na Dianu Ross ve svírací kazajce v omyvatelném boxu, na její podlité oči a vůbec na to, s jakou pokorou tu nelehkou roli zahrála a hlavně zazpívala.. ()

Mahalik 

všechny recenze uživatele

Tváří v tvář vlastnímu konci, který ji ubíral sil, rozhodla se slečna B. pro gesto, které ji přelomilo vaz. Když se v té jasně bílé koupelně pokoušela vymanit ze spárů přítele, který ji nedovolil "si šlehnout", bránila se břitvou a křikem. Pak přišlo kóma a další vzlety a pády. Posléze se v malé místnosti bez vzduchu prala znovu, ale sama se sebou. S fetem, vlastním pocitem viny, strachem ze samoty a smrti - aby nakonec stejně byla obmotána svěrací kazajkou. Dost náročná postava na pocity. Diana Ross se vzdala pro chvíli vlastní kariéry a vsadila si do vlasů orchidej, která jakoby symbolizovala to poslední, co bylo na zpěvačce nevinné. A byla NEUVĚŘITELNÁ! Miloval jsem ty scény, kdy se mimo jeviště hrbila, snad z pocitu vlastní méněcennosti a mluvila téměř zastřeně. Když vyšla na jeviště, stala se z ní osobnost - najednou se luk napnul. A zpíval. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Životopisný film o Billie Holiday... moje hudební znalosti sahají hodně do minulosti, ale přiznávám, že jsem o ni v životě neslyšel a nic z toho co ve filmu zaznělo jsem nic neznal. A je to pro mě těžko hodnotitelný film. Pěkně natočené - výprava, kostýmy, kamera všechno. Richard Pryor si zkouší první komická čísla, Billy Dee Williams jako elegán a zpěvačka Diana Ross, která je výborná nejen pěvecky v úplně jiném žánru, ale i herecky ve všech polohách od teenagerky po zničenou trosku. Přesto mě to zkrátka nestrhlo, tenhle sladkobolný utahaný jazz mě prostě nic neříká, je to šíleně dlouhé a hlavně se osud Billie točí pořád dokola v kruzích - milenec, klub, turné, drogy. Po přečtení wiki bych řekl, že si režisér taky docela dost věcí upravil/vynechal. Abych byl fér, občas přijde brutální scéna (lynčování, Ku Klux Klan, pár úmrtí)... zkrátka dávám neutrální 3*, být o někom koho mám rád, bylo by to asi víc. ()

Galerie (30)

Reklama

Reklama