Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

kleopatra

Andersonovo pojetí mě strašně pobavilo. Na jedné straně si z celé té velké šťastné pornografické rodiny dělá srandu ("dostávám tisíce děkovných dopisů, kolika lidem jsem pomohl zachránit svým uměním vztah") , na druhé ale ukazuje, že pod vší "pohodou" jsou citové deprivace jako prase. Ke skvělému výsledku velkou měrou přispěl scénář, který se velmi vtipně noří i do existenciálních vod, a taky fantastická herecká konstelace. ()

Cival

Paul Thomas Anderson jako výjimečný režisér s pečlivě vybroušeným, leč flexibilním stylem. Dokáže chvíli točit ve stylu 70. nebo 80. let, pak na moment přidusit dváka drsnější atmosférou, aby posléze dál vyprávěl svůj příběh. Pro fajnšmekry možná jeden z nejzajímavějších režisérů své generace - a Hříšné boogie jeho formálně nejživelnější, ale stále velmi intenzivní film. ()

Lima

Člověk by nikdy neřekl, jak může být pohled do zákulisí pornografické branže 70.let tak zábavný. Druhý velký film P.T.Andersona i přes dlouhou tříhodinovou stopáž působí tak celistvým dojmem, bez sebemenšího dějového zaškobrtnutí, že před Andersonem smekám. Vynalézavá kamera, neodolatelně cynický humor a perfektní soundtrack dělají pak z tohoto filmu maximální zážitek. Uznání zaslouží i Mark Wahlberg, který svoji první velkou hereckou příležitost chytil pořádně za pačesy. A Burt Reynolds jako režisér, snažící přinést do porna trocha toho umění, asi nikdy jindy lepší roli nehrál. ()

Tsunami_X

Andersone, že ti není hanba! Technické finesy (dlouhé nepřerušované záběry, švenky a jiné vymoženosti) i feeling (výtečná dobová atmosféra, obstojné mapování chodu organizace, důraz na dobové detaily) jako vypadnuvší z filmů Martina Scorseseho. Jen ty dramatické situace ti nejdou ani za mák, budování napětí na malém prostorou ti nic neříká a varovně vztyčený moralizující prstíček hrozí ke konci více než by bylo zdrávo. Tahle variace na klasický vzestup a pád se vyznačuje hrubě přepálenou stopáží a mozaikovitou strukturou, která se v závěru rozpadá jako domeček z karet. Alespoň, že ta herecká smetánka dokáže přeřadit na porno výkony, i když je tak otravně typově obsazená, že o jakékoliv postavě nebudete ani na moment pochybovat. ()

Tosim

Že si film o pornu užiju zrovna já, mi bylo jasné, jen ten konec se z dost husté depky nemusel přesouvat někam úplně jinam, působí to jako pěst na oko. Jinak ale spokojenost. ()

Radyo

Velice zajímavý pohled do zákulisí pornoprůmyslu. Mark Wahlberg coby nadějný pornoherec předvádí velice dobrý výkon (ať si pod tím slovem každý představí co chce). Heather Grahamová jako "Bruslařka" vypadá velice sexy a Julianne Mooreová za ní rozhodně nezaostává. ()

Malarkey

Dokud Wahlberg neukázal gumovýho pinďoura, tak to bylo „jenom“ docela ujetý. Na druhou stranu pravda, že jsem od režiséra Andersona vlastně ani nic jinýho nečekal. Co se týče filmařiny, jedná se o naprosto precizně odvedenou práci, která se v některých scénách představuje v nejlepším možném světle. Dokonce mi přijde, že to je jeho nejlépe natočený film. Na druhou stranu je to ale klasicky neuvěřitelně bláznivý, což je přesně režisérův rukopis a já tak nějak nejsem schopnej přes takové šílenství, hraničící s blázincem, v poklidu projít. Wahlberg se ale ukázal. Ideálnější roli na začátek jeho filmové kariéry snad ani nemohl mít. Ten zpěv si ale mohl odpustit. Zlatej Marky Mark. I když tam vlastně taky nezpíval...ale zase byl dost cool. ()

T2

Rozpočet $15miliónovTržby USA $26,400,640Tržby Celosvetovo $43,101,594║ Sex, drogy, porno filmy v 70-80rokoch, práve tento zhýralí svet za účasti množstva hereckých osobností sa podarilo dobre vykresliť v tomto počine Paula Thomasa Andersona. Jediné čo je na škodu je práve prehnaná minutáž, lebo sprostredkovaná téma na danej ploche nedokáže stále hútne pútať, aj keď herecké výkony su nadmieru dobré a moc pomáhajú tomuto filmu(fajn uletení bol John C. Reilly), veru trošku viac svižnosti a bola by to fakt jazda. /65%/ ()

Djkoma

Paul Thomas Anderson a jeho první úder a ihned knock out všech soupeřů. Kvalitní snímek stavějící na příjemném scénáři, který si z něčeho jako je sex, drogy nebo pornografie dělá víc legraci než se za ně stydí. Nadhled ve snímku je patrný a je první velkou metou Marka Walhberga na cestě mezi elitu Hollywoodu. PT Anderson krom svých režisérských kvalit, také ukazuje jak si umí vybrat herce. Marka Walhberga znaly jen milovnice pánských katalogů se spodním prádlem. Philipa Seymoura Hoffmana možná neznal vůbec nikdo a William H. Macey zde započal svou "hvězdnou" kariéru vedlejších rolí. Další a další jako třeba Heather Graham, Alfred Molina nebo Julianne Moore můžou poděkovat právě PT Andersonovi za tento hit. Film ukazuje svět pornografie a všechny salonní triky lidí, co v této branži chtěli uspět. Žádný film o tomto ožehavém tématu nebyl tak lehce natočený, příjemný a ani v jedné scéně neurážející diváka. ()

Renton

Scénář: Paul Thomas Anderson .. P. T. Anderson je jeden z mála tvůrců, u kterých je mi až líto, že jejich filmografie obsahuje tak málo produktů. Jedná se totiž o velmi chytrého scénáristy, který má každou scénu promyšlenou, pevně posazenou do děje a zároveň zručného režiséra, který pak s přehledem kočíruje velkou spoustu postav v kamerově dlouhých, obsahově náročných pasážích, plných děje a žádného střihu - tak, jak to mám rád. Samotný Dirk Diggler jako hlavní postava filmu vzniknul sice o několik let dříve, ale své nádobíčko ukázal až v Boogie Night. A jeho následný kariérní vzestup a pád je určitě zajímavý. Stopáž sice může na první pohled odrazovat, ale kdo zná Andersenův slavnější/lepší snímek Magnolia, určitě ví, že se nebude ani jednu minutu nudit! Zachycená atmosféra uvolněné doby a počátků porno průmyslu je bezchybná, režie je doslova famózní a vše umocňuje bohaté obsazení, na pár výjimek shodné s Magnolii, plné úžasných hereckých výkonů. Boogie Night jsem si rozhodně užil! Přesto, na absolutní hodnocení - nemůžu si pomoci, jako u božské Magnolia ten zážitek není - mi zde stále malinko chybí! 90%. ()

Radek99

Andersonův druhý celovečerní film si nese všechny rysy jeho osobitého tvůrčího rukopisu - kontroverzní téma je, co se týče stopáže, velmi rozvolněno v několika liniích, které se vždy váží na jednotlivé postavy, přičemž spojující je sociální vyčlenění, které je kompenzováno nadbytkem peněz a bohatstvím, Anderson formálně snímek člení jakýmisi předěly či intermezzy, které jsou vystavěny sestříháním několika makrodetailů přímo za sebe, což dodává snímku zvláštní kouzlo (nechce se mi napsat přímo experimentální rozměr), které odráží mapování dlouhého časového úseku, kdy subjektivně čas někdy plyne bleskově rychle a někdy jakoby se až zastavil. Zajímavý je též Andersonův autorský přístup k danému tématu - zjevná fascinace prostředím pornoprůmyslu (nelze nezmínit, že tenhle film je čímsi Andersonovi blízký, dá se říci až osobní téma, neboť již v roce 1988 natočil coby svůj první krátkometrážní snímek dokument o Dirku Digglerovi, tedy hlavní postavě Hříšných nocí...) se kříží se sociálně kritickým pohledem odrážejícím veškeré aspekty sociální skupiny zapojené v tomto kontroverzním oboru lidské činnosti, Hříšné noci jsou tak napůl oslavou dřevních dob pornokinematografie (místy některé scény téměř asociovaly pokus o ,,ošvédování" klasických béčkových filmů) a zbytkem velmi otevřeným pohledem mapujícím až varujícím - což si ale musí každý divák při percepci filmu rozhodnout sám... Podobné filmy: Lid versus Larry Flynt, Mocná Afrodité ()

Superpero

Hodně zábavná sonda do pornoprůmyslu 70. a později 80. let. V rytmech dobového soundtracku se porstě nejde cítit neuvolněně a neužívat si tu mrdací pohodu. Jak přijde na scénu kokain, začne docela přituhovat a je to vyjádřeno perfektní koláží postav, kde se každé něco sere (a soundtrack přejde do hodně temných tónů), přičemž největší psycho je posezení u vyjetého Alfreda Moliny a komicky brutální přestřelka v cukrárně. Všichni herci byli perfektní. Ale největší mazák seladon byl Burt Reynolds, tomu ta role prostě sedla. ()

Fr

,,JACK HORNER OBJEVIL V NOVÁČKOVI DIRKU DIGGLEROVI SKUTEČNÝ POKLAD. DIGGLER MÁ V ROZKROKU PERPETUM MOBILE, OBLEČENÝ PŮSOBÍ MOCNĚ A VYZÝVAVĚ. KDYŽ JE PAK NAHATEJ,... STŘÍKÁ TO Z NĚJ JAK Z OŽIVLÉ SOPKY....“ /// To bylo tenkrát, dřív než byl hen ten internet. Upravený (?) osudy družiny kolem pornohvězdy ,,Dirka“ (podle skutečnýho herce Johna C. Holmese) a cestě na vrchol v nesmrtelným průmyslovým odvětví. Skutečnej příběh (a né jako v těch prasáckejch filmech!), fajn obsazení (konečně role pro péro Marka W.), sedmdesátková (i 80tková) hudba (ňáký máničky i balónky), holky co jsou furt připravený a kluci co můžou pořád. Film nenese žádný poselství, jako že ,,holky nejsou jen díry v prknech“ nebo ,,kluci….“. Jen ukazuje jaký to je ,,bejt Bůh“, věřit tomu, že jsem Bůh, i když králem je někdo jinej – heroin, koks…. Tohle skvěle sedí na Rock'N'Roll (možná že i víc – kurva TOHLE nééé!), ale my moudřejší víme, že vždycky je to jen a jen o inteligenci (že Roberte). Škoda, že ta závěrečná třetina věnuje tomu poklesu zbytečně hodně času a stejně neřekne nic extra. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Protože 13 palců – to je pořádná nálož! 2.) Rád se dívám, když si to kluci dělaj. 3.) Mám rád filmy. Hlavně ty, ve kterých šukaj. 4.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Raz za čas neuškodí dohnat si starý rest a tohle je přesně trefa do černého. Mark Wahlberg tehdy ještě začínající herec dostane příležitost dostat se do porno průmyslu a jeho život se změní o 160°. Krom parádního baráku, auta a soulože s krásnými ženami přichází také večírky plné chlastu a drog a také proměna osobnosti. Velmi zábavné, vzrušující a poučné. 85% ()

B!shop

Tak tohle me hodne mile prekvapilo, to byla naprosta bomba. Anderson nejdriv behem 90 minut naprosto uvolnenym, pohodovym, misty skoro az komedialnim a hlavne hodne sviznym zpusobem ukazuje, jak je ten pornoprumysl uzasnej, kazdej si tam muze splnit sen a vsichni jsou jedna velka stastna rodinka. O to vic prekvapi zaverecna hodinka, kdy vsechny hrdiny do posledniho nemilosrdne vyvali ve srackach. Ta uz neni natocena takovym pohodovym zpusobem, ale stava se z toho celkem slusny drama a tady uz je film na par mistech krapet vic pomalejsi, nez je nezbytny, ale je to jen minimalne. Rozhodne jeste musim pochvalit kameru a pak hlavne hodne chytlavou hudbu. A ted se dostavam k hercum, naprosto giganticky hvezdny herecky obsazeni. Potesil me Reilly a hlavne Thomas Jane, kterej je fakt perfektni, fajn je taky zarlivej William Macy, vecne hledajici styl Don Cheadle, zfetovanej Molina, uchylnej Luis Guzman a priteplalej obtloustlej Seymour Hoffman a naprosto dokonala je hlavni ctyrka. Burt Reynolds predvadi fakt oskarovej vykon, Wahlberg je taky paradni, i kdyz uz predved i lepsi vykony a Julianne Moore snad nezklame nikdy, tady navic ukaze kozy. To takova Heather Graham je odvaznejsi, ta se ukaze cela. Celou dobu jsem se u filmu fakt skvele bavil a ke konci mi hrdinu bylo skoro az lito, takze jasnejch 5*. ()

movie

Skvělý Burt Reynolds (nejlepší košile!), bavil mě v každém záběru. PTA se už tady vyprofiloval jako geniální režisér se smyslem pro detail a podobně jako u jeho následujících filmů, ani tady není dlouhá stopáž na závadu. Díky za ten pozitivní konec. 90% ()

Marius

Andersonova prvotina je ako všetky jeho filmy výborná. Tento film katapultoval do prvej ligy Wahlberga, Graham ale hlavne moju top herečku Julianne Moore, za čo som vďačný. Hviezdou filmu je ale Burt Reynolds, s ktorým prežívame zhruba desaťročie zrodu pornopriemyslu v USA. ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem