Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

ZkuKol

Paul Thomas Andeson je režisér mého srdce. Pokaždé si vybere zajímavý příběh, pokaždé má neuvěřitelně přesný výběr herců a pokaždé zvolí způsob vyprávění a atmosféry filmu tak, že mě nezbyde než vytáhnout pětihvězdičkové hodnocení. Hudba a atmosféra 70./80. let jsou více než jen pozadím, Wahlberg a Reynolds dokazují, že opravdu umějí hrát, ale bohužel si dobrý scénář vyberou jednouza 20 let. A mistr Anderson, drží vše pevně v rukou, tempo sedí a dlouhé kamerové nájezdy vás vtáhnou přímo na "plac." Tak pozor ať tam Dirkovi nepřekážíte:-) ()

Maynard.

Po pravdě jsem čekal poněkud zajímavější příběh. Na to, jak skvělé bylo herecké obsazení je velká škoda, že právě děj mě tolik nechytil. Navíc mi rozhodně neseděl parťák Dirka Digglera. Chtělo to více knírků jako skuteční pornoherci 70. a 80. let, viz John Holmes, jehož příběh se stal námětem pro tento film. ()

fruitbueno

Nemůžu jinak, než za 3*. Wahlberg byl sice výborný, stejně tak J. Moore, ale ten příběh mě neoslovil, navíc mě naštval ten typicky americký happy-end, kdyby všechny postavy skončily "ve sračkách", protože tam jednoznačně mířily, dodalo by to na věrohodnosti. Ale tleskám ztvárnění té neskutečné schizofrenie: na jedné straně krásný, veselý, rodinný a pohodový svět, na druhé nic než deprese, deprivace, potlačené touhy. To bylo nejsilnější. Škoda, že nic víc jsem nenašla... ()

bloodvomit

Dirk Diggler... ok. Wahlbergovi role sedí, Hoffman je ultrabrutální gej a téma dost zábavný samo o sobě :-) Dobře to nabírá na obrátkách, ale bohužel se mi zdá že v poslední třetině to graduje jaxi do prázdna, konec je rozplizlej. Jinak by to dostalo za 4 :-) ()

Babous

Sice film klasicky popisující rychlý vzestup a pád, ale prostředí pornoprůmyslu v době největší slávy hodně pomáhá. Skvělé herecké výkony, zajímavý děj, i když trochu delší než mám rád. Pornofilmy v 70. letech byly skutečně umění! ()

Rebbit

Hvězdné obsazení, skvělý soundtrack. Nechybí smysl pro humor, ale jinak je to celkem depresivní snímek... Bruslařka je roštěnka, na kterou se nemůžu vynadívat, při tom jí ve filmu doprovází Julianne Moore, kterou mám také velice rád a Mark a Burt, to jsou hvězdy, že nemá ani cenu abych to nějak komentoval 80% ()

netahlo

Jo jo, zlaty sedmdesaty leta! Hodne se povedl casting - od Marky Marka po Williama Macyho, vsem role sedela. Skvela byla (tradicne) Julianne Moore. Jen bych trochu ubral na stopazi, 155 minut je ukrutne dlouha doba a chvilema jsme se moc nesoustredil. Jinak k tomu nasili v pornu - Rocco kope uplne jinou ligu :-) Jo a Nicole Ari Parker je celkem pohledna kofola! ()

Firebug

Poslední snímky Paula Thomase Andersona dost žeru, ale u Boogie Nights nemůžu jít výše, než na 3* za precizní vybroušenou filmařinu, cit pro detail a dokonalé herecké obsazení. Snímek je (opět) spíše o charakterech postav a jejich postupné transformaci, díky jejich velkému množství je však vývoj dost zkratkovitý a ztrácí tak na údernosti. Příběhová linka hraje klasicky druhé housle. Výsledkem je 2,5 hodinová mozaika mikro příběhů několika postaviček, kde vývoj každé z nich lze shrnout jednou větou. Pro mě nuda a zklamání.____p.p.č.: Navzdory tématu nečekejte odvážnější scény ani erotickou atmosféru, což není výtka, jen upozornění pro potencionální diváky. ()

masr

Hm, je krásné, že se film snaží tvářit realisticky, snaží se napcat tam trochu toho pocitu, že svět je fajn a je potřeba si ho užít, i když to většinou moc nevychází. Je tam ta domněle správná cool atmosféra i její nečekané dozvuky, všecko je to hezky filmově popsáno. Ale jaký tenhle film má poselství? Co říká? Že pornosvět přináší těžkosti? Objevné... Že drogy člověka vedou do pekla? Vskutku nápadité.... Že jen s velkým ptákem nelze dojít ke štěstí? Nečekané.... Ten film je pěkná dlouhá jízda, která se snaží o to, nebýt konformní. Při vší té snaze o to být jiným způsobem "cool" se zapomnělo na to, že ten film nemá účel, nemá opravdové poselství. Nic krom banalit. Prázdnota. ()

chef

Herci sú úžasní, atmosféra je zachytená skvelým spôsobom. Plytvať piatimi hviezdami však tentokrát nebudem. 85% ()

bari68

V zobraní do úvahy klišé, dejové zápletky a rozuzlenia sú Boogie Nights typickým životopisným filmom o jednom ... . Ako ,ale P.T.Anderson pracuje so všetkými režijnými aspektami nečudo, že dojem a zážitok z filmu sú na vrcholu.Z tejto stránky ide o film netradičný už z toho ,že hrdina filmu je pornoherec ,aj keď vlastne ukázaný ako ničím iný človek ako ostatní .Samotné akty porna,sú tiež vyobrazené s dôstojnosťou a citom pre okamžik.Veľmi milé prekvapenie.! ()

Seti

Klasické schéma cesty na vrchol a zase zpátky zasazené do amerického pornoprůmyslu 70-tých let. Sakra to musela bejt doba - slunce, párty, chlast, koks a nezávaznej sex...co víc si přát. Když do toho navíc ještě vletí někdo, kdo má 35 a jmenuje se Dirk Diggler, tak je předurčen být hvězdou. První polovina nabitá takovou tou příjemnou pozitivitou, zachycující cestu vzhůru byla skvělá. Ve druhé následoval pád, film se prokousával několika hluššími místy a trochu ztrácel šmrnc (tady se projevila celkem brutální stopáž). Pozitivní finále ve mě pak zanechalo skutečně příjemný pocit. ()

DavidS.

Sága o pornoprůmyslu, jehož dělníci se k sobě chovají jako jedna šťastná hippie rodina a kde mají věci spíš líc než rub...Body za retro atmosféru, práci s erotikou, samotné scény z vlastních filmů nebo dokumentární rozhovory, za odvážně zvolené téma i jeho převážně odlehčené zpracování a pochopitelně za herce...Mnoho z nich tu naposledy uvidíte jako hubeňoury :) Bohužel dvě a půl hodiny je opravdu příliš. Mnoho prvků i postav by mohlo klidně zmizet. Zážitek se tak rozmělňuje a film se rozpadá na řadu epizodek...Anderson tu ještě neumí ze scén ždímat maximum a držet vše pohromadě , tak jak to dokázal mistrně v následujících snímcích... ()

Kredy

Lepší film z pornobranže si nedovedu představit a ty krásný dlouhý záběry jsou senzační. Klobouk dolů pane režisére. ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem