Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

Biopler

Z filmu cítiť príjemnú ľahkosť i hravosť režiséra s akou nám podáva jednotlivé scény, v ktorých sledujeme filmový štáb, ktorý je akoby aj rodinou, lebo zúčastnení spolu trávia i večierky a pod. Mapuje aj strmý kariérny vzostup pornoherca Dirka a nad všetkým si drží až humorný odstup, ktorým skvele korení dielo. Neváha nadnesene až klišoidne zamontovať do scenára repliku, ktorá vyčaruje úsmev na tvári. PTA vie byť aj čiernohumorný. Keď na Silvestra '79 Little Bill nezvládne po x-krát neveru svojej manželky, rozhodne sa zobrať právo do svojich rúk a za odpočtu posledných sekúnd roka vypáli zásobník do milencov. Je to aj jeho odchod zo scény, avšak v závere stopáže ho režisér vráti do hry keď v dome režiséra na dverách izby, v ktorej vykonal atentát, sa zjaví jeho foto či plagát. Toto ma náramne pobavilo. Rejža filmov pre dospelých, ktorý je ako tatko v podaní Reynoldsa, takto pamätá na každého zo štábu. Ináč jeho výkon je veľmi presvedčivý a nie je mu čo vytknúť. Samotný Dirk v podaní Wahlberga je taktiež klasa, hlavne jeho výstup na vrchol. S pádom nadol je to kostrbato podané. Je tam citeľná jednoznačne plochosť, skrátka tomuto sa rejža málo venuje. Filmový rejža Jack Horner zrazu presedláva na iného koňa a nič zlomové tomu nepredchádzalo. Toto je v drámach nestráviteľné. Uletene pôsobí scéna u pána Jacksona, ktorý miluje songy tej doby :) hlavne Sister Christian od Night Ranger. Ďalšiu streľbu tento film nepotreboval a vykopol by som ju, lebo je to k ničomu epizóda. Film je bohužiaľ plochý aj čo sa týka súkromia postáv, totižto pri kľúčových ako Dirk a určite Amber očakávam niečo navyše. Amber má deti, to sa dozvieme v úvode, potom dlho nič, až zrazu sedí u sudkyne aj s jej exmanželom. A tam sa niečo udeje, pre ňu negatívne čo sa dá súdiť len podľa toho, že ju vidíme plakať ako nad rozliatym mliekom. Do konca stopáže sa už nič nezmení. Film sa snaží akoby priniesť happyend a po exile sa Dirk vracia ako márnotratný syn za Jackom Hornerom. Ten ho, ako ináč, prijíma s otvorenou náručou a všetko ide opäť vo vyjazdených koľajách. A tak táto snímka, hoc zručne natočená, pôsobí celkovo epizódne. Pobaví však veľmi dobre, lebo sa neberie vážne a vlastne vykresľuje pornoherecký biznis a všetko s tým spojené ako neprirodzené, atypické, povrchné, prikryté alkoholom a koksom. ()

chlebos

Paradni film, ktery me hodne bavil a poprve jsem se tu setkal s PT Andersonem. Je to skvely reziser, ktery vam nabidne delsi ale vubec ne nudnou vypravu do zakulisi pornobranze. ()

Jablek

"Co to kurva děláš? Šukam. To je moje žena ty čuráku! Tak sorry." Až na ten podivnej happyend hodně povedeny :) ()

jda23

Takýto režisér napr.: začal točiť veľké filmy dosť skoro a nie na škodu. Jednoducho zaujimavá téma aj pre vikendoveho divaka. OST je jeden z naj vyberov - My Awesome Track List ! ()

M_A_I_A_

Opět se mi nevyplatilo těšit se na nějaký film. Ničím mě to nezaujalo, děj byl snadno předvídatelný, prostě nic moc. Hvězda navíc za závěrečnou scénu, škoda že s největší pravděpodobností s dublérem. ()

ljukyljuk

Hoci to bola dráma (a to často dosť drsná dráma), veľmi fajn boli aj vtipné vsuvky - či už priamo v deji, alebo akože to porno zo 70. rokov (a presvedčivý monológ julianne moore). Herecky doslova až prepchaté známymi tvárami, spracovanie veľmi fajn, rovnako ako aj celkový príbeh a, samozrejme, hudba. No a posledná scéna - I am a star - tá to zaklincovala ()

Petulka88

Pohled za kulisy pornoprůmyslu očima Marka Wahlberga, který se vypracuje na vrchol jen proto, aby ve finále skončil na samém dně. Co je na tomto filmu sympatické je fakt, že se nebere tak úplně vážně a je plný vtipných scén, u kterých jsem se opravdu pobavil. Když k tomu přidáte skvělé herecké obsazení, jsou to jasné 4 hvězdičky. ()

matt85

Strhující. Jen škoda té délky. Né, že by byla nevyužita, jen je to nakonci už trochu ubíjející. PTA je neuvěřitelnej talent. PS: Elswit je kulervoucí. Jako u každého filmu PTA. TI chlápci jsi podle mně hodně rozumí :-) ()

Adiemus

Vidět ten film v kině, pravděpodobně odejdu před polovinou - anebo ho do konce prospím. Nic proti hercům, ale Paul Anderson není zkrátka můj šálek čaje. Pravda, měla mě varovat už Magnolia. ()

Brinkley

81%? Podle mě trošku přeceněné. Zajímavé téma (prostřední pornoprůmyslu 70.-80. let), vznosná myšlenka (snadný úspěch ve světě pozlátka a následný pád...hm), skvělá Julianne Moore.... I přesto mě Hříšné noci emocionálně nerozparádily. Možná za to může přehnaná stopáž, zbytečná polopatičnost (člověk nemusí být věštec, aby neodhadl, k čemu se William H. Macy odhodlá po opuštění místnosti s cizoložnou manželkou) a typově jednoznačné postavičky. Mark Wahlberg má herecky do Skryté identity taky ještě hodně daleko... Zkrátka jako filmový nadšenec jsem si užila až scény s Alfredem Molinou v poslední půlhodince filmu, a to je škoda. ()

Theker

V ďalekej minulosti, keď sa ešte péčko točilo na celuloid a len o svetlá sa staralo 20 ľudí... sa zrodil kult! 90% ()

danny_21

Tak jsem to Paulem a jeho tvorbou vzal trochu napřeskáčku a z těch třech jeho kusů, co jsem zatím viděl jsou Boogie Nights po Magnolii a There Will Be Blood kvalitou za nimi. S podobným tématem podle mě pracuje Forman ve svém Flyntovi daleko lépe. Markův vzestup pád v rodinném kruhu pornotvůrců má kvalitu, stejně jako celá jeho tragikomičnost a duch 70. - 80. let, ale těch 155 minut je fakt trochu dost a tentokrát mě ani ty postavy moc neoslovily, s vyjímkou Markovy a Burtovy, pro kterého ten režisér umělec byl možná životní rolí :-) Nejvíc jsem se ale bavil u toho seriálu - 75 % ()

junxi91

Skvělé drama s trochou černého humoru a také trochou toho střílení a krve. Mladý Eddie, který pracuje v nočním podniku jako umývač nádobí, má vysekanou postavu, za pár dolarů vám ukáže svého mohutného oře a je mezi holkami oblíbený asi jako jsem já neoblíbený se snaží za každou cenu dostat do pornofilmu. Díky jeho fyzickým předpokladům to není vůbec těžké a stane se z něj samec jménem Dirk Diggler. Ale kde příroda přidala na fyzické schránce, tak tam taky ubrala na té intelektuální. Oblíbí si jej režisér Jack, miluje ho do všech děr důkladně obdělávaná Amber a sexy bruslařka na něj skočí hned, akorát ty brusle si nesundá. Nejvíce mě pobavila role Williama H. Macyho alias kameramana Malého Billa, kterému se otevřeně kurvila manželka, a to dokonce i veřejně na terase s početným publikem. "Má žena má vraženého čuráka až v prdeli, tak sorry, že mi to teď úplně nemyslí" nebo tak nějak - to mě fakt rozesmálo. Nakonec se s tím vypořádá docela drsným způsobem. Dirk se dostane na výsluní v porno-branži, přičichne ke kokainu a chlastu a jako každému mladému blbečkovi mu z toho jebne a jakmile není po jeho, tak kopne Jacka do prdele. A tudíž se namyšlený ňouma ocitne bez práce, ale pták mu zůstane. Pak toho samozřejmě lituje, protože dostane pořádnou nakládačku za to, že si honí za prachy. Taky mě bavil Buck, který prodával stereo soustavy a jednoho zákazníka odradil tím, že pouštěl "country sračky". Prostě plejáda zajímavých postav, oplzlé řeči, sexuální nevázanost a svobodomyslná 70. a 80. léta. A ten konec byl super, akorát ten pohled na 30 cm pulzující štangli salámu si mohli filmaři odpustit. ()

Abdul

Film který excellentně mapuje konec 70. a začátek 80. let v USA a to nápaditě prostřednictvím pornoprůmyslu. Tento fakt, skvěle zahrané role (především Reynolds a Wahlberg), "lahůdkové" scény (všude a s kýmkoli neustále souložící kameramanova manželka; závěrečné odhalení...) a pečlivě vybraná hudba té doby, dělají z tohoto filmu jeden z vrcholných zážitků druhé poloviny devadesátých let. ()

godspeed

sledování 152 minut dlouhého filmu vyprávějící povrchní příběh o vývoji porno průmyslu v 70. a 80. letech = festival ztraceného času. ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem