Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

Kozlowski8

Eddie je trochu zakřiknutý a skromný umývač nádobí v nočním klubu - outsider, který nedokončil ani střední školu. Když však dostane nabídku na točení filmů pro dospělé, chopí se příležitosti a stane se pornohvězdou... Když jsem usedal k televizi, vůbec jsem netušil, v jakém prostředí se příběh odehrává. Hvězdné herecké obsazení vyvolalo moji zvědavost film shlédnout. Teď, když je po všem, říkám si, jestli není škoda, aby tak úžasní herci jako jsou Julianne Moore či třeba Philip Seymour Hoffman (a někteří další) plýtvali svým uměním a energií v takovém snímku, jako je tento. Působil na mne velice ulítle, bláznivě a přitom bez emocí, bez energie, bez něčeho, co by mne vyprovokovalo k větší pozornosti a zájmu. Přestože téma filmu a prostředí, nasycené sexem a erotičnem nahrávaly předpokladu, že diváka příjemně nažhaví, u mne k tomu bohužel nedošlo. 55%. ()

lingering

Film, co si na nic nehraje, a přesto (nebo právě proto) je mimořádně hluboký. Wahlbergovu výkonu není co vytknout, stejně jako zbytku hereckého obsazení. Snímek řadím k těm nejpohodovějším (v nejlepším slova smyslu), co jsem kdy viděl. ()

LooX

Zcela upřímně se přiznávám,že když jsem film viděl poprvé (v nějakých cca 16 letech),pustil jsem si ho jen a pouze proto,že jsem doufal že když jde o film z prostředí pornografie,tak tam budou nějaké ty ,,zajímavé" scény.A tak se pŕedemnou začal odehrávat odehrávat příběh mladého kluka,který si pŕeje néco v životě dokázat,být někdo,být slavný.Ale jediné čím je výrazný je to,co má v kalhotách.A tak startuje jako totální nula,která velice rychle začíná stoupat vzhůru až na samé výsluní,aby z něj,především díky drogám které koncem 70. let v Hollywoodu byli natolik v módě,jako dnes u teenagerů kšiltovka do strany a o pět čísel větší oblečení,zase hodně rychle spadl dolů zpátky do sraček ze kterých přišel.Touha po čuňačinkách mě přešla po první půlhodině,místo toho jsem si tenhle folm naprosto zamiloval. ()

Vendem

P. T. Anderson je frajer. Zručností zkušeného harcovníka přesně zachytil dekadenci života pornohvězd a za asistence vlezlé kamery a skvělých výkonů svého hereckého ansámblu vytvořil odvážné (a odvázané) drama jedné generace, přičemž legendární pornodekádě ponechal její obskurní magii. ()

mujotec

Musím dát čtyři, kvůli úžasné dobovosti, atmosféře, dlouhým blbým řečem...a hercům s výjimkou Marka Walberga, který je pro mne trochu moc dětskýa maličký. Srovnání s životem skutečného J. C. Holmese moc nedává smysl, ten byl totiž o mnoho řádů divočejší, navíc se k točení nedostal jako mladíček, ale až po vojně a td. ()

grandir

Vůbec ne špatný film, jehož kvalita bohužel poslední hodinu klesá až k hollywoodskému happy endu. Kromě Wahlberga jsem obsazení ostatních rolí dopředu neznala, takže příjemným překvapením pro mě byl Philip S. Hoffman. ()

teseth

Natočit film z pornobranže, který neobsahuje více sexu než je zdrávo chce tak trochu kuráž. Spíš než samotnému filmování se film věnuje lidským vztahům, drogové závislosti a osudům jednotlivých hrdinů, které jsou jako na houpačce. Jednou strmě stoupají a pak je čeká tvrdý pád. Herecké výkony Marka, Burta a Julianne jsou už jen pomyslnou třešničkou na dortu, které z filmu dělají něco co musí každý fanda filmů. ()

2sistem

Andersonovo filmy mám rád a byl jsem zvědavej na Boogie Nights. Docela mě mile překvapil. Ze začátku jsem se kapku nudil a říkal jsem si jestli takovej bude celej film. Ale silvestrovskou oslavou dostal tu pravou šťávu a bavil jsem se až do konce. I jsem přišel na chuť stylu let 70´ - 80´, skvělýmu výběru písní, velké porno-rodince a všemu co k jejich životu patří. ()

Agnostik

Zajímavá filmová story,o zlaté éře amerického pornoprůmyslu v 70-tých letech.Strhující pohled do zákulisí tehdejší filmové mašinérie filmů pro dospělé,kde sex,kokain a život znamenal svět.Vynikající herecké výkony a velmi dobře natočená retro podívaná je nastavena velice věrohodně a evokuje možnou skutečnost. ()

foils

Ať už PTA vychází z módy, nebo ne, Boogie Nights patří společně s There Will Be Blood k jeho komerčně nejúspěšnějším a zároveň kritikou nejvyzdvihovanějším počinům. Vzestup a pád mladého pornoherce zrcadlí nejen lesk a bídu pornoprůmyslu, ale i bídu života na losangeleském předměstí, kde ideály (reprezentované plakáty American Dream a Serpico v 'Dirkově' pokoji) rychle berou zasvé. Snímek vznikl dlouho před finanční krizí, přesto mu nelze upřít určitou nadčasovost díky zobrazení toho, jak tradiční hodnoty ustupují honbě za slávou a penězi. Tento trend se týká i mainstreamové kinematografie - nástup levnějších technologií dostupných komukoliv je jedním z vedlejších témat filmu (to, že jej režisér natočil v době nástupu Internetu, může být částečně náhodou - námět ho zajímal už na sklonku 80. let). Anderson naproti tomu demostrativně staví třeba dlouhý náročný záběr u bazénu. Celkově se dá říct, že poselství Boogie Nights je veskrze konzervativní, což je na jednu stranu sympatické, přesto u díla tehdy 27letého režiséra trochu nečekané. Za Julianne Moore dávám **** :) ()

BigbyWolf

Úvodní kamerová jízda je nejúžasnější věc, kterou jsem ve světě filmu viděl a ten zbytek má víc energie než hořící neon. ()

solver

Tak to někdy zase dám na hodnocení filmu nad 80%. Větší splácaninu jsem už dlouho neviděl... filmařina pana pýtýeje má stejnou úroveň jako točení toho, o čem vypráví. Jedna dementní nelogická scéna za druhou a na závěr bambule jako důkaz, jak jsem s vámi vyjebal... * jsem dal za atmosféru ´70 ()

TurboMaster

Klenot. Mlady Anderson ukazuje uz v tomto filmu sve reziserske prednosti - genialni cit pro spojeni hudby a deje (zaver za doprovodu Beach boys je opravdu fenomenalni), vynikajici vyber hercu, skvele dialogy, humor. Mozna z pocatku trochu rozvlacne. Marky Mark ok ()

otecBobby

PTA k látce přistupuje způsobem, který tak miluji u Scorseseho. Humor v kontrastu s tragičností postav. Příběh o vzestupu a pádu, který mě už několikrát pobavil. Jeden herec za druhým, jeden exceletní výkon následuje další a další. Zábava a poučení o tom, jak to nedělat. Nejvtipnější začátek 80. let ve filmu. Heather Graham v roli Bruslařky. A nakonec závěrečná scéna k popukání: Dirk Diggler parafrázující Jakea La Mottu v Zuřícím býkovi. ()

Alekks80

Ohromně zábavné, vtipné a s nadhledem natočené, zároveň se ale svým postavám věnuje a nesklouzává k patosu. Anderson si s tím dal práci a je to vidět. ()

Al90

První část filmu excelentní,pak jakoby pomalu ztrácel dech,čeka jsem na konci ,,vyřešení,, celého děje ve stylu ,,Pravdivé romance,, ale nakonec to dopadlo jak dopadlo..ale i tak se jedná o velmi nadprůměrný film :) ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem