Náhodný turista

The Accidental Tourist

Drama / Romantický

USA, 1988, 116 min

Toto je suverenne najlepsi film rezisera Lawrence kasdana /Zar Tela, Grand Canyon/. Film o tom, ze chlap pise prirucky, do toho sluzobky, rozvod, uzavrenost, pes a vyborna rezia. V hlavnej roli zaujme najma vyborny William Hurt /Zar tela, Bohem zapomenute Deti/, skvela Kathleen Turner /Falesna hra s kralikem Rogerem, Honba za diamantem/, dalej stale mlada Geena Davis /Moucha, Tootsie/ a vtedy este hodne mlady Bill Pullman /Den Nezavislosti/. Dialogy su obycajne, ale take prevazuju aj v realnom zivote, tempo dobre, neuspi ale strhujucejsie momenty chybaju. Dost to posobi ako cervena knihovna, skor daco a pre artovych divakov a pre tych co maju radi spolocenske konzervacky : 95 %(15.12.2018)

Skvělá podívaná po všech stránkách, ale nic se ve filmu nevyrovná výkonu Davisové, ta vážně válí jako nikdo jiný. Skvělý námět, scénář, hudba. I když se fim zabývá fatálními a tragickými záležitostmi v životě člověka, dokáže mimořádně pobavit a až zarazit svojí přirozeností a nenuceností, i když je to film romantický, rozhodně Vás nerozpustí v přeslazených replikách a srdce rvoucích kýčovitých výlevech. Je to film o životě a o tom, že se nedá vše naplánovat jako kniha a že věci se prostě dějí a my s tim nic nenaděláme. Jediné, co vytknu je asi délka filmu, místy už jsem ztrácela pozornost, proto 4 hvězdy. Ale rozhodně moc moc doporučuji :-)(13.2.2011)

Ztráta dítěte asi není zrovna snadná situace a každý se s tím vyrovnává trochu jinak. Bylo o tom natočeno desítky filmů, ale tenhle je jeden z prvních a rozhodně jeden z nejlepších. Doba největší slávy všech zúčastněných herců, asi díky Kasdanovi, který prostě dovede odvyprávět i takové těžké téma jako je tento příběh. Ve filmu se moc nemluví, pomalu plyne, většinu si divák musí domyslet sám. To spoustě diváků nemusí vyhovovat, zejména to pomalé tempo. Mně ale přišlo přijatelné, byl čas vychutnávat stavy hlavního hrdiny a přemýšlet, kterou ženu bych si asi vybral já. A není to lehká volba...nezávidím. Tento film lze právem nazvat klasikou svého žánru! 90%(8.2.2011)

Nejlepší Kasdanův film. Skvělí herci - moc se mi tu líbí postava Williama Hurta, výborně hrají i Kathleen Turner a Geena Davis, která získala Oscara za vedlejší roli. William tu píše cestopisné příručky a úryvky z nich jsou opravdu vtipné. Jinak je to doják jak se patří, ale ne nějak vykalkulovaný. Ještě nominace za film, scénář (Kasdan) a hudbu (John Williams).(26.7.2003)

Film bol nominovany na Oscara za najlepsi film roka 1988, avsak zvitazil RAIN MAN (1988) od Barryho Levinsona. _________ William Hurt - (Macon Leary) +++ Kathleen Turner - (Sarah Leary) +++ Geena Davis - (Muriel Pritchett) +++ Amy Wright - (Rose Leary) +++ David Ogden Stiers - (Porter Leary) +++ Ed Begley Jr. - (Charles Leary) +++ Bill Pullman - (Julian) +++ Produkcia: Lawrence Kasdan, John Malkovich +++(23.3.2013)

• - Geena Davis při natáčení filmu Moucha (1986) předčítala právě knihu "Náhodný turista" od Anne Tyler kolegovi s pozdějšímu manželovi Jeffu Goldblumovi, který musel hodiny sedět v maskérně. (SeanBean)

• - Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Anne Tylerové z roku 1985. (Olík)

• - Na konci filmu Macon Leary (William Hurt) vyndává z kufru mohutně vyhlížející knihu, aby se mu lépe nesl. Je to vázaný výtisk prvního vydání knihy:" Miss MacIntosh, My Darling" od Marguerite Young. Kniha má 1198 stran a autorka ji údajně psala denně od roku 1947 do roku 1964. Hmotnost tohoto exempláře činí 1,6 kg. (Tixo)