Náhodný turista

The Accidental Tourist

Drama / Romantický

USA, 1988, 116 min

Toto je suverenne najlepsi film rezisera Lawrence kasdana /Zar Tela, Grand Canyon/. Film o tom, ze chlap pise prirucky, do toho sluzobky, rozvod, uzavrenost, pes a vyborna rezia. V hlavnej roli zaujme najma vyborny William Hurt /Zar tela, Bohem zapomenute Deti/, skvela Kathleen Turner /Falesna hra s kralikem Rogerem, Honba za diamantem/, dalej stale mlada Geena Davis /Moucha, Tootsie/ a vtedy este hodne mlady Bill Pullman /Den Nezavislosti/. Dialogy su obycajne, ale take prevazuju aj v realnom zivote, tempo dobre, neuspi ale strhujucejsie momenty chybaju. Dost to posobi ako cervena knihovna, skor daco a pre artovych divakov a pre tych co maju radi spolocenske konzervacky : 95 %(15.12.2018)

Kazdanův film mě jaksi chytl za srdce. (Jestliže v polovině to bylo za tři hvězdy, v závěru už za pět; nicméně průměr je průměr). Film, který evokuje tradici moderních amerických románů, mi v mnohém připoměl Henryho Jamese; ač ještě zakotvený v tradičním dramatickém pojetí , je vyloženě nový svým přístupem k postavám a vztazích mezi nimi. Také linka nahodilého či příležitostného či občasného "turisty" (accidental v tomto případě rozhodně neznamená "náhodný", třeba ještě přibrat další základní význam, "nehoda", tedy také "přinucený" a spíš "cestovatel" než turista, pro nějž má čeština v podstatě jen jeden význam) je dobře utkaná, všechno obaluje jako dárková stuha, která nám zpřítomňuje, že všichni jsme jen turisté putující svými životy, ať už náhodně nebo nehodně... Film přetéká rozchody a návraty, které se nejlépe daří u Rose, u mrtvého Ethana jen na imaginární úrovni, u pyšné (vše vědět a vše předělat podle sebe) Sáry cesta zpět nevede - filosofovat by se o ní dalo do nekonečna. Pozn. 1: Velkým plusem toho filmu je jeho variabilita. Předvádí nám sice jen jeden příběh, ale nebrání nám (možná nás i podněcuje) k tomu, abychom si jej modifikovali podle vlastní vůle a vlastních představ. Já jsem to udělal právě v případě Sáry, protože z pouhé vlastní vůle je sice možno odejít, ale z pouhé vlastní vůle už není možno se vrátit. Pozn. 2: Filmoví herci mě příliš nezajímají, a jen občas se podívám, jak se kdo jmenuje - v případě Williama Hurta jsem to udělal.(11.7.2017)

Skvělá podívaná po všech stránkách, ale nic se ve filmu nevyrovná výkonu Davisové, ta vážně válí jako nikdo jiný. Skvělý námět, scénář, hudba. I když se fim zabývá fatálními a tragickými záležitostmi v životě člověka, dokáže mimořádně pobavit a až zarazit svojí přirozeností a nenuceností, i když je to film romantický, rozhodně Vás nerozpustí v přeslazených replikách a srdce rvoucích kýčovitých výlevech. Je to film o životě a o tom, že se nedá vše naplánovat jako kniha a že věci se prostě dějí a my s tim nic nenaděláme. Jediné, co vytknu je asi délka filmu, místy už jsem ztrácela pozornost, proto 4 hvězdy. Ale rozhodně moc moc doporučuji :-)(13.2.2011)

The Accidental Tourist postrádá dramatickou sílu, hlubší propracovanost charakterů a jeho rádoby komediální prvky nemají dostatečný náboj. Chybí skutečné emoce, které dané téma vyžaduje. Dialogy jsou většinou prázdné a omšelé fráze, jakoby odrecitované z knih. Hurt se svým neustále otráveným vzezřením vypadá jak znuděný suchar a ne jak žalem zdrcený otec. I k ostatním postavám bylo těžké si vybudovat nějaký vztah. Poselství, ač nebude každému po chuti, je zřejmé, ale jeho dopad zanikne v povrchně zpracovaném příběhu. K srdci mi přirostl jen kousavý Edward, který je nejpříjemnějším osvěžením jinak mdlého filmu.(31.5.2011)

"......Nezáleží na tom, s kým jsme, ale kým jsme, když jsme s ním....." . Svatá slova hlavního protagonisty, autora turistického průvodce, jehož doporučení, co si s sebou vzít, co naopak nechat doma, kde se ubytovat, na co si dát pozor se linou filmem jako metafora ke komplikovanosti vztahů, které prožívá. Výborný film, kterému s odstupem let víc a víc rozumím.(19.2.2005)

• - Geena Davis při natáčení filmu Moucha (1986) předčítala právě knihu "Náhodný turista" od Anne Tyler kolegovi s pozdějšímu manželovi Jeffu Goldblumovi, který musel hodiny sedět v maskérně. (SeanBean)

• - Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Anne Tylerové z roku 1985. (Olík)

• - Na konci filmu Macon Leary (William Hurt) vyndává z kufru mohutně vyhlížející knihu, aby se mu lépe nesl. Je to vázaný výtisk prvního vydání knihy:" Miss MacIntosh, My Darling" od Marguerite Young. Kniha má 1198 stran a autorka ji údajně psala denně od roku 1947 do roku 1964. Hmotnost tohoto exempláře činí 1,6 kg. (Tixo)