Náhodný turista

The Accidental Tourist

Drama / Romantický

USA, 1988, 116 min

Nemam rad Kasdanove filmy. Sice si vybera potenciálne zaujimave temy, ale ich spracovanie mi vôbec nesedi. Tentokrat sa stal zazrak a film si ma podmanil od prvych minut. Nadherny citlivy pribeh o jednom nestastnom chlapovi, ktory prekonava smutok zo smrti syna a popritom sa da dokopy s extremne sympatickou Geena Davis. Chemia medzi nou a Williamom Hurtom funguje na sto percent. Takisto tu su zabavne vedlajsie postavicky, ktore film okorenia. Cely cas som sa modlil, aby to Kasdan nepokazil tym svojim obvyklým nemastnym neslanym stylom. Bohuzial marne. Posledna stvrtina v ktorej sa William Hurt definitivne rozhoduje ktorej zene da prednost je tak neznesitelne otravna a divna ako je u neho zvykom. Uplne mi to pokazilo celkovy dojem. Urcite si tento film este niekedy pozriem, ale tuto cast pravdepodobne preskocim. Takze namiesto dokonalych 5* davam len rozpacite 4*.(4.12.2012)

Kazdanův film mě jaksi chytl za srdce. (Jestliže v polovině to bylo za tři hvězdy, v závěru už za pět; nicméně průměr je průměr). Film, který evokuje tradici moderních amerických románů, mi v mnohém připoměl Henryho Jamese; ač ještě zakotvený v tradičním dramatickém pojetí , je vyloženě nový svým přístupem k postavám a vztazích mezi nimi. Také linka nahodilého či příležitostného či občasného "turisty" (accidental v tomto případě rozhodně neznamená "náhodný", třeba ještě přibrat další základní význam, "nehoda", tedy také "přinucený" a spíš "cestovatel" než turista, pro nějž má čeština v podstatě jen jeden význam) je dobře utkaná, všechno obaluje jako dárková stuha, která nám zpřítomňuje, že všichni jsme jen turisté putující svými životy, ať už náhodně nebo nehodně... Film přetéká rozchody a návraty, které se nejlépe daří u Rose, u mrtvého Ethana jen na imaginární úrovni, u pyšné (vše vědět a vše předělat podle sebe) Sáry cesta zpět nevede - filosofovat by se o ní dalo do nekonečna. Pozn. 1: Velkým plusem toho filmu je jeho variabilita. Předvádí nám sice jen jeden příběh, ale nebrání nám (možná nás i podněcuje) k tomu, abychom si jej modifikovali podle vlastní vůle a vlastních představ. Já jsem to udělal právě v případě Sáry, protože z pouhé vlastní vůle je sice možno odejít, ale z pouhé vlastní vůle už není možno se vrátit. Pozn. 2: Filmoví herci mě příliš nezajímají, a jen občas se podívám, jak se kdo jmenuje - v případě Williama Hurta jsem to udělal.(11.7.2017)

Nejlepší Kasdanův film. Skvělí herci - moc se mi tu líbí postava Williama Hurta, výborně hrají i Kathleen Turner a Geena Davis, která získala Oscara za vedlejší roli. William tu píše cestopisné příručky a úryvky z nich jsou opravdu vtipné. Jinak je to doják jak se patří, ale ne nějak vykalkulovaný. Ještě nominace za film, scénář (Kasdan) a hudbu (John Williams).(26.7.2003)

«NÁHODNÝ TURISTA» je okrem samotného názvu filmu taktiež i daná »príručka« , ktorú pravidelne píše (vypisuje) Macon Leary. Obsahuje akýsi „manuál” , defacto, je to najmä aj akási príručná batožina, a čo si do nej treba to najdôležitejšie nevyhnutne pribaliť, ak sa trebárs hocaký obchodný cestujúci vyberie kamsi do „Tramtárie” ... Na ceste v lietadle smerom do Atlanty mu napríklad vzdá poklonu istý, zavalitý, okuliarnatý chlapík menom Lucas Loomis, pre ktorého je táto príručka hotovým DESATOROM. _ Keď sa raz vráti domov z takéhoto výletu, žena Sarah mu znenazdajky rázom oznámi, že už s ním ďalej nechce žiť, a preto sa rozhodnú bývať oddelene. Obidvaja sú ešte stále zdeptaní z brutálnej smrti ich syna Ethana, ktorého CHLADNOKRVNE zastrelil ozbrojený lupič, pričom táto udalosť zvnútra zožiera predovšetkým Macona, ktorému to Sarah vyčíta. Patrí sa pripomenúť, že majú psa Edwardsa, ktorý je tak extrémne dôležitý, že vďaka nemu spoznávam uhrančivú Muriel Pritchett, ktorej profesia spočíva v akomsi staraní sa o štvornohých, domácich miláčikov, kde je zároveň aj veľmi skúsenou trénerkou týchto zvierat, alebo popritom prevádzkuje i HOTEL pre psov, kam toto neposlušné psisko umiestňuje Macon Leary predtým, ako sa vydá zase do Anglicka. Onedlho spoznávam i Maconovu introvertnú rodinu, t. j. dvoch bratov a jednu sestru, ktorí žijú pohromade. Mám tu niekoľko rôznorodých postáv, ktoré majú všelijaké starosti. Sarah sa odmlčí, s Muriel si začne vážnejší vzťah, ale bývala žienka sa opäť prihlási o slovo, a tak je to aj patrične náramne komplikované... Všetko sa nakoniec vykryštalizuje v Paríži, kde sú všetci traja pekne pokope, a tam sa to už nadobro rozhodne... _ Bill Hurt mal vynikajúce OSEMDESIATKY, v tom samozrejme aj Oscar pre najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe, keď mi svojim herectvom evokuje Jeffa Bridgesa so Stellanom Skarsgårdom, je to taký mix týchto citovaných, vynikajúcich hercov. Kathleen a Geena boli obdivuhodné, aj keď sa »Turnerka« na istý čas stiahla do ulity, aby z nej po čase opäť vyšla, kedy zatiaľ »Daviska« priam excelovala, až si za to vyslúžila Oscar pre najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Kasdanov snímok je tak zvláštne melancholický, že i Williams tomu prispôsobil svoj soundtrack, vlastne Macon je veľmi často smutný, keď hodne dlho trvá, pokým sa z toho spamätá ! Ide o zaujímavý, vzťahový snímok, ktorý ma nikdy nenechal na pochybách !(1.2.2020)

Macon Leary píše príručky pre obchodníkov. Jeho príbeh, ktorý pre nás tak krásne vymyslela Anne Tyler, nech je príručkou pre tých, ktorí majú pocit, že protiklady nemožu vedľa seba fungovať - že intelektuáli len vedľa intelektuálov, pragmatici vedľa seba, snílkovia nech si snívajú spolu atď atď...že to nie je zákonité, potvrdí až do istej chvíle iritujúco ambivalentný William, extravagantná Geena, jej alergénny syn a všetci hyperaktívni psi/psy tohto sveta. P.S. Kedy zas prídu do módy čipkované ponožky v lodičkách, Broňka ?(28.1.2009)

• - Na konci filmu Macon Leary (William Hurt) vyndává z kufru mohutně vyhlížející knihu, aby se mu lépe nesl. Je to vázaný výtisk prvního vydání knihy:" Miss MacIntosh, My Darling" od Marguerite Young. Kniha má 1198 stran a autorka ji údajně psala denně od roku 1947 do roku 1964. Hmotnost tohoto exempláře činí 1,6 kg. (Tixo)

• - Geena Davis při natáčení filmu Moucha (1986) předčítala právě knihu "Náhodný turista" od Anne Tyler kolegovi s pozdějšímu manželovi Jeffu Goldblumovi, který musel hodiny sedět v maskérně. (SeanBean)

• - Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Anne Tylerové z roku 1985. (Olík)