Hněvivé ticho

The Angry Silence

Velká Británie, 1960, 92 min

Hodnotný, ale neuznaný film, ktorý bol natočený podľa príbehu Michaela Craiga a Richarda Gregsona.(5.10.2011)

• danecek24

18. Zlatý Glóbus za rok 1960 - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Velká Británie(14.1.2009)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Scénář . . . . . . Zlatý Medvěd - výběr(9.4.2004)

Film, který může směle konkurovat mnohem známějšímu V sobotu večer, v neděli ráno a mnoha dalším kusům ze série britského "kuchyňsko-dělnicko-hornického" vnitrozemí. Richard Attenborough, který mi v tomhle filmu hrozně moc připomínal Karla Högera, je obětí lidské hlouposti a bezohlednosti a dogmatismu a fanatismu davů. Jeho výkon, nominovaný na cenu Bafta (kterou v tom roce mimochodem získal Peter Finch za The Trials of Oscar Wilde, ale nominován byl i Albert Finney za již zmiňovaný snímek Karla Reisze), zaslouží uznání, skvěle ovšem hraje i půvabně křehká Pier Angeli v roli dělníkovy těhotné manželky. Dusné, temné, olejem páchnoucí drama z doby, ve které bychom asi nechtěli žít, ale kterou tehdejší mistři režie tak skvěle dokázali zachytit na plátně. Zmiňme ještě pasující hudbu, monumentální kameru a chirurgicky přesný střih, hlavní devízy tohoto divácky jistě náročného ale krásného snímku.(27.6.2011)

• - Hlavní postavu Toma Curtise měl původně ztvárnit Kenneth More, nakonec však role připadla Richardu Attenboroughovi. (Terva)