Barva granátového jablka

Red Pomegranate

Drama / Hudební / Životopisný

Arménie / Sovětský svaz, 1968, 70 min

Sergej Paradžanov

Důkaz, že poezii lze zfilmovat. Nádhera! Sled pestrobarevných obrazů plných symboliky, v které vidí smysl jen ten, jehož život nějaký smysl má. To je Paradžanov.(4.8.2016)

Vím, že používat slovo zajímavý, je znakem primitivismu, ale tenhle film je prostě zajímavý a prostě se mi líbil. Hudba zní, jak když poránu zakopnu o kbelík, barvy mi opily oči a jinak je to úplně o ničem.(29.7.2007)

Syntéza čiré blaženosti.(1.1.2008)

Filmová poezie a svět Sajata-Novy podaný až nečekaně tajemně lyrickou formou. Snáze interpretovatelné se sbírkami v ruce, ale vynikající i jako samostatné umělecké dílo, ač se vlastně jedná jen o torzo, a to torzo značně poupravené. V každém případě nečekejte nic na způsob básníkova životopisu, jako vhled do vnitřního světa jednoho výjimečného muže však film funguje bezchybně.(1.12.2006)

• Tommy987

Dokonalý príklad neohodnotiteľného filmu. Farba granátového jablka je aj so svojimi statickými zábermi a divnou poetikou jednak neuveriteľne fascinujúca a jednak (v horšom zmysle slova) absolútne neuchopiteľná. Neľutujem, že som si film pozrel, ale zároveň som sa ďalším Paradžanovovým dielam oblúkom vyhol.(29.7.2007)

• - Dnes dostupná verze filmu byla poprvé promítana v roce 1992. Existuje ale i delší verze, která se nachází v arménském filmovém archivu. Jiná verze byla promítána i na filmovém festivalu v New Yorku v roce 1980. (Hejtmy)

• - Režisér měl s uvedením titulu velké problémy, jelikož film neprošel při schvalovacím procesu tehdejší sovětskou cenzurou. Přestože byl radikálně zkrácen a přejmenován, byl nakonec v Sovětském svazu zakázán. V roce 1973 byl po dalších roztržkách se sovětskými úřady režisér Paradžanov dokonce uvězněn. (Hejtmy)

• - FIlm byl v roce 1996 použitý k přípravě videoklipu skupiny Juno Reactor - píseň "God is God". Juno Reactor následně vytvořili v roce 2014 celý nový soundtrack k filmu. (AdaMM)