Píseň o červeném květu

• Česko Ve vírech (více)

Vlastní otec ho vyhodil z rodinné farmy a on se teď na toulkách snaží najít sám sebe. Němý film podle oceněného románu od Johannese Linnankoskiho. (Netflix)

Kass

Olof Koskela je syn bohatého farmáře a taky větroplach, co létá za děvčaty. Když si ovšem postaví hlavu s tím, že si chce vzít místní děvečku, otcovi s ním dojde trpělivost a ukáže mu dveře. Mladý Olaf se rozhodne postavit na vlastní nohy... a až pozná kus světa, možná si i srovnat pár věcí v hlavě. Švédi zase jednou vzali kamery a vyrazili do přírody. Nabízí poutavý dobový pohled do malebného života vesničanů a jejich každodenních radostí a starostí. Za samostatnou zmínku stojí napínavá zkouška odvahy na říčních peřejích. ()

Flego

Sledujeme cestu nerozvážneho mladíka k dozreniu. Miestami až baladicky koncipovaný dej s použitím básnickej rétoriky vyzdvihuje lásku k blížnemu a prírode. Tretia recenzia. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Prial by som si, aby sme sa mohli rozísť v zlom. Tak sme sa spoznali, takže by sme tak mali i rozísť."     Dráma s veľmi zvláštnym príbehom mladíka menom Olof, ktorý sa potuluje po krajine a kam príde, tam sa mu dievčiny vrhajú do náručia. Zatiaľ čo príbeh ma väčšinu času až tak nebavil (okrem poslednej tretiny, ale k tomu sa ešte dostanem), po celý čas som si vyslovene užíval ten krásny obraz (perfektne zreštaurovaný, hladký ako zrkadlo, až sa ani veriť nechce, že ten film má viac ako 100 rokov), ktorý dáva vyniknúť rozmanitým prostrediam, v ktorých sa príbeh odohráva. A rovnako som si užíval i výbornú hudbu Armasa Järnefelta v symfonickom stvárnení. Subjektívne mi trochu kazil dojem zvláštny výber ženských predstaviteliek, z ktorých ani jedna, jemne povedané, veľa krásy nepobrala (tu to reštaurovanie dobrú službu nespravilo, predtým ten obraz blahosklonne všeličo zakrýval). Dokonca tá, čo zrejme mala byť z nich najpôvabnejšia, údajne krásna a pyšná dievka Kyllikki, vyzerá skôr ako chlap (prípadne stará baba). A pritom hlavný hrdina Olof je naozaj fešný mladík. Väčšinu filmu som trochu bojoval s jeho rozvláčnym tempom, podivným správaním postáv a teatrálnymi prejavmi hercov, nad tým ale dokážem vzhľadom na vek filmu prižmúriť oči. Všetko sa však zlomilo v spomínanej poslednej, tragicky ladenej tretine filmu (výborná časť v meste), ktorá ma už dokázala plne vtiahnuť do deja. Ten záver v takom rozprávkovom duchu je potom v porovnaní predchádzajúcim tragickým vyznením tak trochu z iného súdka.     "Len sa na seba poriadne pozri, nech vidíš, kto skutočne si. No tak čo vidíš? Mám ti to povedať? Veľmi dobre to vieš: Slzy a prázdne sľuby! Sebectvo a žiadostivosť!" ()

PetraMishka

Cesta mladíka od klukovské nerozvážnosti po dospělého muže, který musí poznat svět a následky svého chování, aby pochopil, že doma je nejlíp. Kromě sympatického představitele Olofa je film zaplněn zajímavými postavami, děj má velmi pěkné tempo, krásné exteriéry a dobré momenty. ()