Teror na kolech

Wheels of Terror

Válečný

Velká Británie / USA, 1987, 112 min

• Thomassi

Sakra co to mělo být? Připadlo mi to jako nějaká válečná satira, ve které působí válka strašně až humorně a humor mi nepřipadal vůbec srandovní. Takhle válka nevypadá ani pokud se jedná právě o humornější pojetí. Je to něco mezi Tucet špinavců a Sedmou rotou, ale o několik stupňů horší. První půlka, naprosto zdrcující a tragické. To, že tam němečtí vojáci mluví anglicky a jezdí v eSUvéčkách, bych snad pochopil, protože přece jenom rozpočet byl asi velmi malý, ale jejich chování a reakce, to bylo něco strašného. Druhá půlka byla už akčnější, i když stále plná nelogičností a dalších pitomostí, ale už se na ni dalo koukat. Opravdu nevím, co se na tom lidem líbí, mě to totiž připadlo tak trapné, až to pěkný není. Kdyby nebylo té druhé půle, bylo by to ještě horší.(18.5.2011)

Film je natočený podľa skutočných udalosti. Kniha podľa ktorej sa film točil sa volá 27. trestný tankový prápor a poukazuje okrem iného aj na fakt, že medzi nemeckými vojakmi neboli len fanatickí nacisti. V roku 1943 nacistov okolnosti prinútili, aby začali využívať aj trestancov na špecifické úlohy. Film popisuje život vojakov v trestnom tankovom pluku a konkrétne osudy príslušníkov 27. trestného tankového práporu, 2 roty. Ide o vzorku najrôznejších kriminálnych živlov, od politických, náboženských až po dezertérov od jednotiek SS ale aj vrahov. Zaujímavá zmes ľudí, ktorí neznášajú akýkoľvek režim. Dostanú však slobodu ak zničia určený vlak na východnom fronte. Film je známy pod rôznymi názvami: Brigáda stratených existencii, Teror na kolesách, 27. tankový trestný prápor, Odpísaná brigáda a ďalšie(27.8.2016)

Obrovská nostalgie! První film, který jsem viděl v německém znění a jeden z "mých" prvních válečných filmů vůbec. Zhlédl jsem ho znovu po deseti letech, a i když jsem na něm našel spoustu much (rozpočet musel být skutečně extrémně nízký), je to stále kvalitní zábava. Tucet špinavců po německu, což tomu dodává tu správnou šťávu. Ruský "náborový" film a především závěr s velmi svéráznou generálskou roličkou Olivera Reeda patří k tomu nejvtipnějšímu, co jsem ve válečném filmu viděl.(3.5.2006)

• DonBraso

No co na to říci?Jen to,že je to film,kdy jste konečně na Německé straně a sledujete jejich boj,což je dneska vzácnost.Viděno s dabingem,který ušel,kromě Tinyho,kterýho mluvilo snad zdrogovaný děcko.Potěší ten pomocník od Gladiátora Oliver Reed,D.P Kelly ten z Komanda,Carradine byl pro jistotu hrůza.Vlastně to je tak všechno co tak člověka zaujalo a to jsou ty herci.Jako komediální výlet to moc nebylo,občas slušný drajf děje,nějaký to střílení,bomby,hromada narážek,ale přesto utrpení do konce a to pro diváka.Tohle zrovna nesedlo a chyby ve filmu,to už tu napsáno jest.Je to spíše odpočinková pouťovka,kde je vidět,že budget takový nějaký a fóry co udělají dva úsměvy a tím to vadne,jinak stále nemastný neslaný a tak bych mohl pokračovat dále.(12.9.2017)

"27 tanková trestná jednotka..." Zaujal ma pohľad z čisto nemeckej strany, čo v tých časoch nebolo celkom bežné. Príbeh ma zaujal a anglicky hovoriacich Nemcov zachránil český dabing, inak by som asi na hodnotení hviezdu ubral. Hitler sa takýmito jednotkami nechválil, ale nežiadúcich Nemcov bolo dosť. Nebudem sa rýpať v tom, či použitá technika je pravá atď..., na základe toho by sme museli odpísať mnoho dobrých filmov. Nemecká partia, ktorá Hitlerovi nefandí si ma získala a bol som zvedavý ako to s nimi dopadne. Akčných scén je pomerne dosť a nie sú najhoršie, ale to od starších filmov ani nečakám. Prekvapil ma D. Carradine v nemeckej uniforme ale ešte väčším prekvapením bol O. Reed v čestnej roli nemeckého generála. Nemal som na film šťastie v dobách VHS, ale i dnes sa to dá pozrieť. Zopár chýb a nelogičností sa nájde, ale dobrý príbeh a partia to prekryli. Vedel by som si predstaviť kvalitný remake. Slabšie štyri hviezdy. 70%.(22.1.2017)

• - Ve filmu se objevuje střední tank T-55, střední tank T-34/85, samohybné dělo SU-100, protitankový kanon ZiS-3, průzkumné vozidlo M-8 Greygound, GAZ-69, americký náklad'ák M35, puška Mauser Kar 98k, replika transportéru SdKfz-251, samopal MP-40, kulomet M2HB, kulomet MG-42, pistole Walther P38, kulomet MG-34, pistole Parabellum P.08 Luger, kulomet DP-27, samopal PPŠ-41, puška Mosin Nagant M 1891/44, Volkswagen Kübelwagen a transportér M2A1 Scout Car. (bejkovec)

• - Na natáčení filmu byl přítomen i autor knižní předlohy Sven Hassel. (L.H.)

• - Skutečný Josef Porta patřil k nejvyšším tankistům v německé armádě, ale jeho filmový představitel byl asi o 10 až 15 cm nižší (Zdroj: ČSFD.cz)