Oliver!

Oliver!

Muzikál / Krimi / Drama / Rodinný

Velká Británie, 1968, 153 min

Akademikom sa podaril neuveriteľný kúsok. V roku, ked kinematografia nebola nikdy silnejšia zvíťazil tento ľahučko nadpriemerný muzikál naproti enkláve kultových filmov najrôznejších žánrov.Oliver! je síce svieži a optimisticky ladený film, jeho obsah však pôsobí príliš sterilne a všetku svoju námahu mrhá práve na pesničky a choreografie, v ktorých sa nič podstatné neudeje. Výnimkou je dramatický záver, ktorý strhne príliš neskoro... Mladý hrdina je navyše nevýrazný, rozkošný, mladý chlapček, z ktorého ešte cítiť trému a neuľahčuje mu to ani taký borec, akým Carol Reed rozhodne bol. Dialógy sú mdlé a veľmi pasívne, okaté ateliéry majú rýdzo plochý charakter (až v noci majú silu) a príbehu chýba výrazné autorstvo. Pocit – divadelne nehollywoodsky s pár zlatými momentkami. No nič, očakávam, že najlepšou adaptáciou "Twistoviek" bude (ako zvykne byť) Leanova verzia.(18.2.2014)

Roztomilý muzikál s nádhernými songy. 1) Za nejlepší zde považuji písně a taneční čísla. Skladatel a libretista, vystudovaný malíř, 38letý Lionel Bart (písně pro muzikál napsal už o osm let dříve) zcela bez hudebního vzdělání neuměl ani zapisovat noty. Své melodie zazpíval klavíristovi, který je převedl do orchestrální podoby. Songs should be like sneezes - spontaneous, říkal. Místo aby spokojeně žil do konce svých dnů z tantiém, levně svá práva k písním prodal, aby mohl financovat dva další muzikály Twang a La Stradu. Ty ovšem zcela vybouchly. V roce 1972 Bart zbankrotoval, zadlužil se a dvacet dalších let prožil na pití a drogách v hluboké depresi. Novou příležitost mu dal britský producent Cameron Mackintosh v roce 1994. Vytáhl ho z chudoby. Bart však měl cukrovku a poškozená játra. Zemřel roku 1999 na rakovinu._____ 2) 62letý režisér (navzdory křestnímu jménu je to muž) Carol Reed natočil svůj jediný muzikál s obrovským úspěchem (nominace na 11 Oskarů, uděleno 5 - za kameru, za hudbu, za výpravu, za zvuk a za režii). Jako první Brit získal v roce 1952 rytířský řád čistě za svou filmovou režijní činnost._____ 3) Nepříliš podmanivý 10letý Mark Lester (Oliver) byl sice vybrán z pěti tisíc chlapců, ale i tak musel být nakonec dabován Kathe Greenovou, dcerou Johnnyho Greena, hudebního supervizora filmu. Green tento fakt veřejně přiznal až po dvaceti letech. Mark byl tone deaf and arrhythmic. Mark sám později pověsil herecké řemeslo na hřebík a o 18 let později se stal chiropraktikem s vlastní klinikou._____ 4) Špičkový herecký výkon na druhé straně podal představitel Fagina, 44letý Ron Moody, který za svou roli dostal Zlatý Globus v roce 1969._____ 5) Celý film byl natočen výlučně v tehdejších Shepperton Studios (interiéry i exteriéry), které dnes patří pod Pinewood Studios Group. Londýnské ulice včetně parní železnice byly postaveny stejně jako půlkruhovité stavby, kde bydlel Oliver a kde zazněl song Who will buy the wonderful morning._____ 6) Scéna s písní The boy for sale je historický nesmysl. V té době už nebylo možné obchodovat s dětmi jako s otroky. Naopak, právě státní úředníci jako byl Bumble museli obchodníkům jako Sowerberry platit za jejich služby, pokud chudé převzali ze státních rukou. Kniha to uvádí správně._____ 7) Závěrem si zazpíváme spolu s Faginem: I'm reviewing the situation / Can a fellow be a villain all his life? / All the trials and tribulations. / Better settle down and get myself a wife! / And a wife would cook and sew for me, / And come for me, and go for me, / And go for me, and nag at me, / The fingers, she would wag at me. / The money she would take from me. / A misery, she'll make from me... I think I'd better think it out again! (22.5.2016)

Posun do muzikálu Dickensově předloze docela prospěl. Spojil totiž dokonale tři strany jeho knižek: naivitu a jistou nevinnost hlavních představitelů knih(nejen Oliver, ale třeba David Copperfield, Nadějné vyhlídky), což je vyjádřeno v davových písničkách Consider yourself a Who will buy, jež vyjadřují Oliverův pohled na Londýn; z karikatur zlosynů udělal živé postavy (dokonalý Ron Moody Vám nedá vydechnout a vy si ani neuvědomíte, že se v něm projevil Dickensův antisemitismus, neboť jde o postavu z rodu Shylocka - píseň Renewing situation považuji za jednu z nejlepe provedených muzikálových sólovek) a tu tolik v učebnicích proklamovanou sociální kritiku. Zpěvné písničky tak doprovází zlodějna a vražda. Pro mě jeden z vrcholů muzikálu.(4.1.2009)

Klasický šedesátkový muzikál se všemi přednostmi a neduhy, které k němu patří. Zpracování od velkolepé výpravy (film byl komplet natočen v ateliérech) přes kostýmy až po práci se stočlenným komparzem bere dech, k záporům patří hlavní hrdina v podání nevýrazného Marka Lestera, který celý snímek projde pouze s udiveným výrazem a pootevřenou pusou značící zřejmě mírnou mentální retardaci. Obsazen byl nejspíš kvůli své andělské tvářičce. Všechno ale vynahrazují herci ve vedlejších rolích - zejména neuvěřitelný Ron Moody, jehož Fagin je i přes svou pitvořivost živoucí postavou a jeho sóla i společný zpěv se svými svěřenci patří k vrcholům tohoto muzikálu. Problém nastává, když se protagonisté snaží vyzpívat ze svých pocitů, které nám jsou stejně dávno jasné a pouze zdržují děj. I tak se jedná o příjemnou záležitost, vedle níž působí i notně slavnější Za zvuků hudby jako nudná a sentimentální slátanina.(31.1.2012)

• Goldbeater

Já teda muzikály nemám moc v lásce. Snesu prakticky jen ty, které jsou zajímavé, ne moc dlouhé a mají chytlavé písničky. Tento nenese ani jeden z prvků, a proto nemohu říct, že jsem se příjemně bavil. Celkově je to strašně zdlouhavé a sterilní. Navíc místy opravdu přiblblé a infantilní chování postav je opravdu katastrofální. Umím si představit, kolik prachů bylo na tohle vynaloženo a byl bych možná raději, kdyby místo toho vzniklo pět menších, ale o to zajímavějších filmů. Otázku, kde tenhle film vzal pět oscarů už tu ani řešit nebudu. Nezajímavé. Tak nevím, co ještě dodat, pro mne teda zásadně ne-e.(7.4.2012)

• - Ron Moody byl obsazen do role Fagina na základě jeho předchozího účinkování v londýnském zpracování Dickensova románu. Nicméně tato role byla nabídnuta Peteru Sellersovi a Peteru O'Tooleovi, než byl Ron Moody konečně obsazen. On sám dokonce ještě v prvním dni natáčení nevěděl, zda roli opravdu získal. (MrCreosote)

• - Celosvětová premiéra proběhla 26. srpna 1968 v Londýně. (Stoka)

• - Představitel hlavního hrdiny Mark Lester trpěl absolutním hudebním hluchem a všechny jeho party musela nazpívat Kathe Greenová, dcera jednoho z pracovníků štábu. (Olík)