Oliver!

Oliver!

Muzikál / Krimi / Drama / Rodinný

Velká Británie, 1968, 153 min

Muzikály nikdy neboli a nebudú mojou šálkou kávy (nehovoriac o tom, že ju vôbec nepijem) a zväčša sa k nim dostanem len skrze dobré referencie, prípadne pre záujem o niektorého z tvorcov. Tu to boli režisér, jeho synovec - menovec hlavného hrdinu (keďže približne poznám jeho herecké kvality, dalo sa tušiť, že ostane len pri ,,normálnom" hraní bez spevu), 5 Oscarov, najlepší film ´68. Z môjho nezasväteného hľadiska sa jedná skôr o priemerný kúsok, po všetkých filmárskych stránkach len lepší štandard tej doby. Ani samotné choreografie neboli zväčša ničím iným len 100 krát videným neškodným nadskakovaním a iným tralalákaním, niekedy dokonca bez výraznejšieho opodstatnenia (viz. pieseň ,,Kto kúpi to nádherné ráno" v ktorej príde rad aj na pochod vojenskej gardy). Reed rozhodne nebol žiaden nímand a zaujímavým by tiež bolo pozrieť si, ako by vedel príbeh previesť do klasického dramatického filmu. Griffithova mikrorola bola skutočnou ozdobou. (221. hodnotenie, 28. komentár k filmu)(12.2.2013)

Muzikály mám rád a Oliver! je podľa mňa jeden z tých lepších. Herecké výkony sa mi páčili, hlavne Fagin a Bill Sikes boli dobrí. Oliver Twist bol taký, aký býva vždy, čiže pekný malý chlapec, ale ako postava je nezaujímavý. Rovnako aj jeho spev, nechápem prečo ho nechali predabovať dievčaťom (!). Kým som to nezistil, tak som myslel, že si asi zobral o niekoľko čísel menšie slipy. Oveľa lepší je Artful Dodger, tak herecky ako aj hlasovo. To hlavné na muzikáloch, čiže pesničky sú vynikajúce, napr. „I`d do anything”, „Who will buy” a ďalšie. Davové scény z niektorých pesničiek, často aj 8-minútových, sú úchvatné a hravo prekonajú čokoľvek aj z dnešných muzikálov. O to viac zamrzí, že keď sa nespieva je film oveľa pomalší a nudnejší, hlavne druhá polovica, v ktorej je len zopár piesní. Napriek tomu je to aj tak nadpriemerný muzikál. 85%(27.8.2007)

Tady se zpívá opravdu hodně a muzikál je zajímavý právě tím, že hudební výstupy nejsou jen "vatou". Ale nejspíš je to tím, že jde o přenesení úspěšného Broadwayského muzikálu na filmové plátno. Tomu by odpovídala i relativní obtížnost některých pěveckých míst. Film ale v žádném případě nerezignuje na dramatickou linku, naopak, Oscary za herecké výkony si nejspíš zasloužil a je odvyprávěn velmi poctivě. Proto i ta délka. Oscara si zasloužila i výprava. Ta je vskutku velkolepá a oproti některým scénám vypadá (rovněž londýnská) "My Fair Lady" jako ochotnický papundekl. Oproti tomu, jako muzikál je to trochu prkenné, strnulé a choreografie poněkud kostrbatá. Osobně nemám k látce nijak vřelý vztah, že by mi v hlavě utkvěla nějaká melodie, to také ne, ale pro anglo-americké publikum znamená Dickens asi hodně. Proto nejspíš ten Oscar.(24.8.2006)

• Frajer42

Nezlobte se na mě, ale přišlo mi to na oscara trošku slaboučké. Příběh je pěkný, ale když už člověk ví, jak se bude vyvíjet, tak ztrácí své kouzlo. Dobové kostýmy, atmosféra a tohle všechno je taky v pořádku. Zazní dokonce 2 pěkné písničky. Práce na tomto filmu je odvedena dobře, ale prostě mi tam chybí něco navíc. Ke všemu děj plyne hrozně pomalu a některé pasáže jsou vyloženě nudné. Jako muzikál řadím film k těm vydařenějším, ale jako film ho musím zařadit k těm horším. 2*(2.8.2013)

Akademikom sa podaril neuveriteľný kúsok. V roku, ked kinematografia nebola nikdy silnejšia zvíťazil tento ľahučko nadpriemerný muzikál naproti enkláve kultových filmov najrôznejších žánrov.Oliver! je síce svieži a optimisticky ladený film, jeho obsah však pôsobí príliš sterilne a všetku svoju námahu mrhá práve na pesničky a choreografie, v ktorých sa nič podstatné neudeje. Výnimkou je dramatický záver, ktorý strhne príliš neskoro... Mladý hrdina je navyše nevýrazný, rozkošný, mladý chlapček, z ktorého ešte cítiť trému a neuľahčuje mu to ani taký borec, akým Carol Reed rozhodne bol. Dialógy sú mdlé a veľmi pasívne, okaté ateliéry majú rýdzo plochý charakter (až v noci majú silu) a príbehu chýba výrazné autorstvo. Pocit – divadelne nehollywoodsky s pár zlatými momentkami. No nič, očakávam, že najlepšou adaptáciou "Twistoviek" bude (ako zvykne byť) Leanova verzia.(18.2.2014)

• - Představitel Olivera Twista byl vybrán z pěti tisíc uchazečů. (Olík)

• - Ron Moody byl obsazen do role Fagina na základě jeho předchozího účinkování v londýnském zpracování Dickensova románu. Nicméně tato role byla nabídnuta Peteru Sellersovi a Peteru O'Tooleovi, než byl Ron Moody konečně obsazen. On sám dokonce ještě v prvním dni natáčení nevěděl, zda roli opravdu získal. (MrCreosote)

• - Muzikálové číslo "Who Will Buy" se natáčelo celkem 6 týdnů. Samotný Carol Reed byl navíc pověstný svým puntičkářstvím, takže některé záběry nechal opakovat až šedesátkrát. (MrCreosote)