Romance štědrovečerní (TV film)

Československo, 1963, 70 min

Scénografie:

Jaroslav Krška

Kostýmy:

Libuše Hozová

Komentáře uživatelů k TV filmu (3)

Jedna z posledních televizních inscenací, která se v době premiéry vysílala živě a zároveň se snímala na archivní materiál. Herci přebýhali ze studia do studia, převlékali se v běhu - proto tak dlouhé tmavé pauzy.(3.5.2006)

Krásné pohlazení od Třísky připomínajícího antického hrdinu a ještě nedávné Robinsonky Tvrzníkové ztrácí na romantickém patosu, když se příběh stáčí k rozvedenému panu architektovi. Básník Šotola, inspirován starozákonní písní Šalamounovou, zpevňuje romantickou kostru příběhu úvodní a závěrečnou básní.(25.2.2013)

Ach, jak jsi krásná, přítelkyně má, ach, jak jsi krásná... Uvážeme strakatého pejska u břehu a pak si dáme pusu, ať všichni závidí... Kolik takovejch okamžiků v životě zažiješ? Básnický impresionismus Jiřího Šotoly a Karla Šiktance je v rámci tohoto navýsost skromného televizního filmu natolik působivým uměleckým vyjádřením, spojujícím jak něžnou romanci dvou mladých milenců (Tvrzníková a Tříska), tak i "smutný a veselý" příběh opuštěného architekta (vynikající Felix le Breux), že mu lze odpustit i těch několik technických nedokonalostí. Protože Fišerova hudba je prostě mimořádná. A protože láska je silnější než smrt. Máš? Mám.(6.10.2016)