Všechny velké a malé bytosti

• Velká Británie All Creatures Great and Small (více)
Velká Británie, (1978–1990), 74 h 28 min (Minutáž: 47–90 min)

Předloha:

James Herriot (kniha)

Christopher Timothy, Robert Hardy, Peter Davison, Lynda Bellingham, Mary Hignett, Carol Drinkwater, Madeline Smith, Martin Potter, Tim Barker (více)

Série(7) / Epizody(88)

91-dílný seriál britské televize BBC je převedením legendárního literárního díla britského spisovatele Jamese Alfreda Wighta (známého pod pseudonymem James Herriot). Nezaměnitelným laskavým a čtivým stylem vypráví o radostech i strastech povolání veterináře, ale i o životě v Yorku a ve Spojeném království vůbec, v polovině 20. století, a o osobním životě Jamese Herriota, který v knihách popsal začátky své praxe v městě Thirsk (v knize Darrowby), svoji svatbu či svoje thirské přátele a yorské zemědělce. (Zik2)

Rex Mundi

Nádherný seriál podľa ešte nádhernejších knižiek zážitkov anglického zverolekára Jamesa Herriota. U nás išiel koncom 90. rokov a neskôr ešte v repríze na STV pod názvom Všetky veľké a malé bytosti. Podarilo sa mu zachytiť neodolateľné čaro predlohy a dá sa pozerať znova a znova. Postavičky z knižných príbehov tento seriál oživil veľmi plasticky a verne je tiež zachytená irónia života anglického zverolekára v 30. rokoch 20. storočia a "špecifická" povaha yorkshirských vidiečanov i farmárov, ktorú tak majstrovsky a s láskavým humorom vykresľuje James Herriot. V hlavnej úlohe sa predstavil sympatický Christopher Timothy, jeho manželku si zahrala pôvabná Carol Drinkwater, hlavné postavy dopĺňa zásadový Siegfied (Robert Hardy, známy dnes aj ako minister kúziel Fudge z Harryho Pottera) a jeho šarmantný mladší brat Tristan (Peter Davison - zahral si napr. Jedlo dňa v Stopárovom sprievodcovi z roku 1981, ale bol aj Doktorom Who :-)... ()

sator

Na Heriotovi jsem vyrostl a později jej četl synovi, tohle mě ale bohužel zklamalo...Nevím jestli je to tím že tyto knihy jsou nezfilmovatelné, nebo je to prostě jen špatné... ()

filmmovier

Stejně krásné jako Herriotovy knihy (které jsou ještě o chloupek lepší) a minimálně stejně tak dobré, jako nové seriálové zpracování. Milé, krásné, radostné. Yorkshire a lidi a zvířata v něm prostě nejde nemilovat. Této verzi navíc dost přidává neopakovatelná atmosféra britských osmdesátkových seriálů i obsazení - vidět jakéhokoliv Doctora Who v čemkoliv jiném, než v Doctorovi Who je vždycky skvělé a Peter Davison je jako Tristan vyloženě boží. A sledovat mladého Roberta Hardyho je také zajímavé. 85% po prvních pár dílech. Viděno v češtině. ()

kebom

Vynikajúci seriál s brilantnými dialógmi a vypointovaným "prekvapivým" scenárom. Jediné čo sa mu dá vyčítať (ako ja mnohým britským seriálom tej doby) je to, že to nakrúcali hádam na VHS a v takých zvláštnych štúdiových priestoroch... Inak príbehy vyšli na mnohé pokračovania knižne a majú stále veľký úspech. ()

ariari

bavil ma kedysi, knihy ma bavia dodnes...to čo je Alfredovi Wightovi - alias Jamesovi Herriotovi vlastné, parádny britský humor v kombinácii s láskou k zverom ..humoru..prírode...ľuďom ..paradoxom a odvahe prežiť život tak skvele, ako sa len dá..tak aspoň že mám všetky jeho knihy na sychravé zimné rozprávky pred spaním ()

Matti.Granad

Úplně boží. Naneštěstí tyhle filmy sem v televizi nestihla, asi sem na to mladá. Ale Jamesa Herriota jsem znala jako spisovatele a jeho knihy jsem milovala, pro typický anglický humor, pro krásu s jakou byl napsaný a popsané prostředí a pro nádheru příběhu. Každý příběh byl vypointovaný. Pak sem viděla film s Anthony Hopkinsem a úplně mně nestačil a pak sem objevila tuhle sérii od  BBC, koupila sem si celou sérii v angličtině s anglickými titulky. Sem se bála, že s mou angličtinou v té době si to neužiji, ale naopak. Jednotlivé příběhy jsou dost věrné knižním předlohám, což mně hodně pomohlo a taky ty titulky. A pomohlo mně to nakonec i se zlepšením se v angličtině. Koukala sem na to pořád a dokola a nesmírně ráda se k tomu vracím jak k seriálu, tak ke knihám. Pan Robert Hardy coby Siegfried Farnon se mně moc líbil, přišel mi, že líp ani vybrat herce nemohli. Samozřejmě kouzelný Tristan byl ve filmu skutečně vykreslen tak, že odpovídal tomu jak jej napsal pan Herriot. Krásne Anglicko, krásny humor, pro mně je to dokonalý. ()

Falanx

95% James Alfred „Alf" Wight, známější pod svým pseudonymem James Herriot. Stále můj favorit jako autor knih plných  hlubokého lidství a porozumění pro své zvířecí pacienty i jejich páníčky. ***Tento kinotyjátr opakovaný v dlouhé sérii (přesnější bude asi výraz seriál)  velmi pěkně vystihl  knižní předlohu. ()

acrodif

Autobiografické poviedky Jamesa Heriota o dedinskom veterinárovi a jeho manželke a kolegoch.  Tu a tam vyjde knižná autobiografia o v určitej dobe známom a možno i slávnom lekárovi a jeho medicínskych úspechoch, ale knižne zriedka získa väčší úspech. J. Harriot je výnimkou, pretože píše nielen o svojich úspechoch, ale rovnako aj nezdaroch, peripetiách a následkoch s tým spojených a tiež sa dokáže zasmiať sám na sebe. A píše o ľuďoch s ktorými žil,  pracoval a ktorých spoznal ako svojich ,,klientov´´ a ktorých mal rád a o ich osudoch, živote a láske k zemi. A tiež píše o zvieratách, ktoré ošetroval, kedy často načrtol aj povahu zvierat. V tých príbehoch je cítiť radosť zo života a seriálovému spracovaniu sa podarilo pomerne verne zachytiť všetky tie dojmy literárnej predlohy ako aj povahové črty jednotlivých postáv. A je fajn vidieť väčšinu tých príbehov aj keď trošku upravených vo filmovom spracovaní. ()