poster

Superman 4

 • Velká Británie

  Superman IV: The Quest for Peace

 • USA

  Superman IV: The Quest for Peace

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Rodinný

Velká Británie / USA, 1987, 90 min

Komentáře uživatelů k filmu (155)

 • LiVentura
  ****

  Zajímavá podívaná, zvlášť když Lex Luthor stvoří "Nuklearmana", který má nemenší schopnosti, jako náš létavý hrdina s S na trikotu...:-)(10.12.2006)

 • Tosim
  **

  Vzhledem k příletu vracejícího se Supermana jsem se rozhodl "doplnit si základní vzdělání" a shlédnul tohle. Takto by přesně vypadal můj oblíbený superhrdina bez toho, co mám na něm tak rád - potřebného sebeironického humoru a stylových triků, kdežto tyhle jsou OPRAVDU ŠPATNÉ. Patetické (i na Supermana!), blbé, primitivní, sebevykrádající. Prostě: Superman mluví v OSN a Lois Laneová při tom zamačkává slzu. Tohle mluví za všechno. PS ta Margot Kidder za ty čtyři roky od trojky ke čtyřce příšerně zestárla!(20.7.2006)

 • T2
  *

  Rozpočet $17miliónovTržby USA $15,681,020Tržby Celosvetovo $19,300,000/20%/(6.1.2008)

 • novoten
  *

  I takhle končí superhrdinové. S patosem až na kost, s nulovým řemeslným umem a s paběrkujícím hereckým osazenstvem. Singer by zasloužil pomník za to, že dokázal svým Superman Returns poslední dva díly škrtnout a vynést Kal-Ela znovu na vrchol.(22.6.2005)

 • JFL
  *****

  Všichni jen lamentují nad tím, jak je čtvrtý Superman špatný, ale právě v tom je zcela vynikající. Stejnou měrou produkt své doby i pekelných okolností vzniku představuje jeden z nejzábavnějších komiksových filmů všech dob, byť z větší části nezáměrný. Šéfové společnosti Cannon Films jako první vycítili komerční potenciál komiksových filmů a plánovali celou sérii adaptací, kde na obnovení supermanské franšízy měl navázat Captain America i Spider-Man. Bohužel tou dobou na firmu už dolehly finanční potíže, a tak jejich resuscitace Supermana nakonec místo kýžené finanční vzpruhy skončila jako hřebík do rakve. Film vyžadoval náležité prostředky na triky, ale ještě před natáčením museli cannoni rozpočet seříznout z plánovaných 36 milionů na 17, a je to na výsledku hodně znát. K tomu připočtěme hodně necitlivé vystřižení více jak půl hodiny scén po nepříznivé testovací projekci, kvůli čemu film obsahuje řadu nepřehlédnutelných dějových děr a motivů, které jsou započaty, ale posléze se už nevrátí a neuzavřou. Na druhou stranu vina nepadá jen na vedení Cannon Films. Nemalým dílem k výsledku přispěl Christopher Reeve coby autor námětu, který snímkem ventiloval své postoje vůči atomovým zbraním, ale i scenáristé, kteří si rozhodně nedělali hlavu s takovými věcmi jako logika, fyzika či základní fakta typu, že ve vesmíru není vzduch. Na druhou stranu tyto a mnohé další projevy naivity, zapadají do dnes opomíjené roviny, že superhrdinské komiksy a komiksové filmy byly původně zamýšlené pro děti. Dnes, po záplavě fandům podkuřujících přemoudřelých komiksáren, které za dospělost vydávají wikipediovskou poučenost historií svých hrdinů či pubertální ponurost a vyhrocenost, je naopak úžasně osvěžující vidět komiksový film staré generace s ultra-dušínovským hrdinou, karikaturně zlotřilým záporákem, prvoplánově humornými scénkami, nadreálnými superhrdinskými činy či doslovnou deklamací a pompézním patriotismem ve stylu ideologických agitek padesátých let. Ve své okázalé komiksové přemrštěnosti, rozverné nevážnosti a všeobjímající campovosti je "Superman 4" nejen zábavnější, ale i upřímnější a pamětihodnější než většina dnešních uniformně přechytračelých komiksových blockbusterů. Žádný z nich se nemůže poměřovat s grandiózně nablblými scénami jako zacpání vybuchující sopky vrškem hory.(11.10.2015)

 • EdaS
  *

  Čirá supermanská demence. Jediný Gene Hackman vypadá, že si tu děsivou krávovinu vlastně užívá. Asi dostal hodně zaplaceno. Půlhodina vystřižených scén dosvědčuje, že ale mohlo být ještě hůř.(5.9.2015)

 • Segrestor
  *

  Kar-el zachránil Margotku před Nuclear Gayem z Měsíce. Ha ha ha.(14.8.2013)

 • xxmartinxx
  **

  No... Superman zažil i lepší chvilky. Legendární první a mírně nepovedený druhý díl bych mohl vidět i dnes, ale na trojku a čtyřku se už nikdy nepodívám. Je zajímavé, že i tenhle díl má všechno, co předchozí, ale nějak to prostě nefunguje. Hlavně příšerné triky a nehrající herci film kazí, co jen můžou. Superman narovnávající Americkou vlajku na měsíci je asi nejúsměvnější část, ale jinak je film víceméně k smíchu celý.(13.12.2009)

 • choze
  **

  Neslavný konec legendy. Název poprvé v sérii nabobtnal o podtitul, rozpočet se ale scvrknul z 55 mega (první dva díly) na 17 mega a kdo z původního štábu mohl, ten potápějící se loď opustil - producenti, režiséři, scenáristi i trikaři. Reeve na to kývl jen s podmínkou, že mu pak studio bude financovat jeho vlastní projekt. Výsledný film nestojí za nic a zaslouženě v kinech propadl (utržil 15,5 mega), což vedlo k zavrhnutí pětky alias NEW SUPERMANA (producenti pro něj chtěli použít třičtvrtě hodiny materiálu vystřiženého ze čtyřky a to už v ní recyklovali trikové scény z předchozích dílů, plus Reeve v něm neměl hrát, ale měl ho napsat a režírovat) a ke skrečování celovečeráku o Spider-Manovi. Takové škody.(28.1.2006)

 • Don Jebal

  Rozpočet: 17 000 000 $ Otvárací Víkend: 5 683 122 $ (v 1 511 Kinách) Tržby USA: 15 681 020 $ Tržby Celosvetovo: 19 300 000 $(30.4.2012)

 • SNCIS
  ****

  Obsahuje spoilery: "Riskujete světovou nukleární válku pro svůj vlastní finanční prospěch!" - "Nikdo válku nechce. Chci jen udržovat pocit ohrožení." Poslední díl, který byl nadabován až skoro třicet let od své existence. To znamená, že mnozí lidé netuší, že existuje. Gene Hackman se vrátil jako největší zločinecký mozek Lex Luthor, aby ze Supermanova vlasu vytvořil jeho nového protivníka. Souboje se mi líbili, ač nebyli dokonalé. Připomínalo mi to druhý ( nejlepší ) díl. Scéna, kde má Superman projev: "Co říká?" - "Něco úžasného." Pobavila :-) Představitelka Lois Lanová tu vypadá, tak na 50 let. Margot se mi v předchozích dílech líbila, ale tady více zaujala Mariel Hemingway. Christopher Reeve znovu perfektní. "Mír nastane až tehdy, když ho budou chtít lidé tolik, že jejich vládám nezbude, než jim ho dopřát." - 70%.(5.3.2019)

 • viperblade
  **

  Jak už jsem psal u třetího dílu, mnozí považují tento díl za nejhorší ze série. Já ne. Možná proto, že já rád uvažuju o filmech v kontextu doby a bohužel, tento díl něco vypovídá o době, ve které byl natočen. Například, že jste mohli natočit jakoukoliv blbost, pokud jste měli alespoň minimální nápad… :-) Ne, teď vážně - atomové zbrojení, studená válka, všeobecný strach, věřím, že se prostě filmaři snažili lidi povzbudit a proto najdete v tomto filmu pro nás zbytečné a patetické Supermanovy proslovy o míru či snahu o odzbrojení světa. V rámci té doby to bylo vhodné (alespoň to si myslel režisér a scenárista) nicméně to neospravedlňuje fakt, že to neuměli podat. A fakt, že ty speciální efekty vypadaly strašně. Takhle už to (bohužel) v Hollywoodu chodí, něco se ždímá tak dlouho, až se zapomene, proč původní snímek byl úspěšný a co tím chtěli tvůrci říct. 30 %.(14.12.2013)

 • Spiker01
  ***

  Snad jediným plus tohodle dílu je fakt, že se i počtvrté vrátil Christopher Reeve, který mi nikdy nevadil. A tentokrát naposledy, protože se jednalo o stejně špatný díl, jako byla trojka. Stopáž se tentokrát zkrátila na 90 min a musím říci, že ku prospěchu věci. Bylo to sice špatné, ale musím říci, že mi to přišlo o něco míň tupé než trojka, ta je u mě naprosto nejhorší. Co ale nechápu u tohodle dílu je to, že si Lois nepamatuje, že Clark Kent je Superman! Vždyť se to přece dozvěděla ve druhém díle. To je absurdnost na entou...55%(16.6.2013)

 • Davies182
  *

  Jo, ten film natočila Furie. Promiň, Kal´ele. První polovina možná obsahuje několik koukatelných scén a sem tam dokonce probleskne i ta nostalgie, jenomže... zbytek je příšerný. Nuclear Man, který má ve slovníku pouhé ARRRGHHH; akční scény k pláči; americký patos bijící do očí... Třikrát ne a třetí díl je oproti tomuhle oscarový snímek. P.S. Tak jsem je viděl všechny :-P. UPDATE: Upravuji hodnocení na alespoň jednu hvězdu, čistě z úcty k pláštěnce.(5.4.2011)

 • Xmilden
  *

  Jedním slovem tragédie! Tohle opravdu mohlo vzniknout pouze v Golan Globusu. Na filmu je vidět každý cent a to doslovně. Ale tentokráte je vidět každý cent, který se zde nepoužil. Triky jsou po 9 letech přímo otřesné. Jak je možné že film z roku 78 má mnohem lepší triky než z roku 87. Příběh by nemusel být zase tak debilní, navíc zde opět figuruje i Lex Luthor. Jenže těch logických kopanců je zde prostě příliš mnoho. Povedenou scénu jsem ve filmu zaznamenal pouze jednu a to když si Clark se Supermanem stále mění místa, když jdou k Lois na návštěvu. Celý film nejlépe dokumentuje scéna, kdy Superman při bitce na Měsíci raději opečovává americkou vlajku než aby zlikvidoval hloupého Nuclear Mana. Věděli jste že je možné ve vesmíru normálně dýchat? Rekapitulace jednotlivých dílů: I - 75%, II - 55%, III - 45%, IV - 10%.(4.12.2012)

 • kinej
  *

  Čtvrtý Superman je také velice špatný film, stejně jako ten třetí. Symbolizuje výhru producentů nad kreativitou režisérů v plné míře. Nemá cenu nějak pitvat dementní dialogy či příběh. Ale jednu hvězdičku přeci jen dám a to za to, že se režisér Furie při tvorbě akčních scén nijak nedržel při zdi. Vykašlal se na soudobé technické možnosti a ,minimálně ve své hlavě, vytvořil velkolepé (avšak nikoliv seriózně akceptovatelné) souboje s Nuclear manem. Bortící se domy, souboj na měsíci, ucpání sopky horou to vše se nezdráhal do filmu naházet, nerespektujíc schopnosti tvůrců speciálních efektů. Film tak má alespoň něco, co by třeba nemuselo vypadat úplně podprůměrně, kdyby v té době uměli dělat dobré triky. Každopádně i tak je to velká blbost.(11.9.2012)

 • Nin
  ****

  Tak opět jedno obří překvapení. Čekal jsem nějakou blbárnu, kde se bude mudrovat o potřeba světového míru... a ono se mudrovalo. Dohromady tak tři minuty z celého filmu. Zbytek je velmi zábavná oddechovka i se zajímavým příběhem na pozadí. Ta hlavní akční část děje je o tom, že veřejnost tlačí na Supermana, ať zbaví Zemi jaderných zbraní, což se ale nelíbí Lexu Lutherovi a postaví si svýho vlastního supermaníka. V druhé oddechovější části ale vidíme starého dobrého Clarka, který se začíná líbit nové šéfové a Lois z toho začíná být slušně zblblá. Mno, nejlepší je, že to opravdu krásně šlape. A tím myslím hlavně skvělého Christophera Reevea a Genea Hackamana, oba to jedou jak za starých časů a i když jsou triky a scénář o něco horší, pořád je to velmi fajn podívaná. (7/10)(15.9.2009)

 • Pepinec
  **

  Pomáda versus trvalá, červené slipy proti zlatým legínám. Sranda, jakou měli lidi představu o superhrdinech, než jsem se narodil...(17.12.2015)

 • JohnnyD
  ****

  Množstvo výbuchov, kostýmov, lietania, akcie, jednoduchá romantika, priamočiary dej, pekelní hajzlíci (najlepší Lex Luthor Genea Hackmana), super Superman (Christopher Reeve je božský!) - proste Ú-Ž-A-S-N-É! Jasné, je to strašne hlúpe, ale nie je to tak nudne naivné ako predošlý diel, skôr komiksovo nadnesené. Škoda, že som to videl až teraz, ako desaťročný by som slintal blahom.(18.4.2009)

 • Legas
  **

  Jedna průměrná epizoda ze čtvrté řady seriálu o Supermanovi - takový pocit jsem měl při sledování čtvrtého filmu. Triky nejsou tak úplně špatné (až na "lety" proti kameře - to je příšernost), ale to by u filmu nesměl být uveden rok jeho natočení. Jo kdyby se jednalo o rok 1977, pak bych to odkýval, ale 4 roky před trikovou revolucí v T2, to ani náhodou. Pokud jste fanoušci a dokážete brát leccos s nadhledem, pak si "Cestu pro mír" dozajista užijete. Chvílemi jsem měl pocit, že jde snad o úmyslnou parodii (v tom případě dávám ****), ale brát to vážně, dal bych snad odpad!(6.9.2006)

 • Disk
  *****

  Nejlepší komedie všech dob. Sice nezáměrně, ale co už...(2.8.2015)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8