Superman 4

Superman IV: The Quest for Peace

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Rodinný

Velká Británie / USA, 1987, 90 min

• MartinezZ

Brát v úvahu dobu, ve které film vznikl? Co ta mí co společného s tím, že film je neuvěřitelně blbý? Tohle už bylo hodně mimo. Čtyry nejblbější výjevy: záchrana sovětských astronautů, bezproblémový pobyt člověka ve vesmíru, Nuclear Man, .... ále, už na to nehodlám ani myslet.(23.12.2013)

• numi

Vrchol imbecility. Čtvrtý Superman by si měl dát patent na schopnost podávat tragické scény tragickým způsobem. Ať už se jedná o úvodní scénu (co taky od ní čekat, když v ní Superman mluví rusky), rande ve čtyřech, Supermanův proslov v OSN, či samotné ničení raket, divák má pocit, že sleduje hodně nepovedenou parodii filmu o nejslavnějším superhrdinovi. Ale to nejhorší si samozřejmě vychutnáme nakonec. Když Superman vyleze z Měsíce, kde byl na chvilku zahrabán, a zhluboka se rozdýchává (že by se nám opět ten týpek, který běžně lítá ve vakuu zase málem udusil?), tak si jen rvete vlasy, ale když uprostřed vesmíru ječí v záporákově náručí unášená blondýna v elegantním kostýmku, je vám jasné, že na konci s dechem je opravdu asi někdo jiný, a to právě filmový Superman s celou svou rozporuplnou filmovou sérií. [říjen 2006](10.10.2006)

• liquido26

Naprosto zbytečný film. Christopher Reeve jako Superman bude sice vždycky super, Hackmanův Luthor bude taky fajn, ale jinak je tento film úplně k ničemu. NUDNÝ příběh, žádná výrazná scéna, dementní záporák Nuclear Man, pokus o jakousi rodinnou komedii - Superman a Clark mají rande s Lois a Lacy a z toho vyplývají různé komické situace. No zkrátka myslím, že dvěma hvězdičkama jsem ještě hodnej :-D(4.3.2011)

• Lacike

Superman definitivne zdegeneroval v trapny podfinancovany trash. Zapletka je imbecilna a plna logickych dier. Christopher Reeve cely cas vyzera, ze ho to nebavi. Vdaka nizkemu rozpoctu tentoraz za nic nestoja ani akcne sceny plne otrasnych zadnych projekcii a vybuchov evidentnych miniatur. Suboj so smiesnym Nuklearmanom je proste WTF. Jednu hviezdicku davam za miestami vtipneho Hackmana a sexy Mariel Hemingway. Zvysok je velka katastrofa. Vysledkom je zasluzeny prepadak, ktory na dlhy cas ukoncil Supermanovu púť v kinach. 1/10.(21.5.2017)

byla to blbost, ale o nic větší, než předchozí díly.(13.2.2010)

Inu nic moc, ale není to taková hrůza. + hvězdička navíc za španělský dabing....(20.12.2009)

• ledzepfan

Po letech jsem se prošel kolem televize, zachytil jsem čtvrtého Supermana a z povinnosti jsem se odhodlal dohnat tuhle svou mezeru ve vzdělání.. A je to fakt neskutečný blábol. Mě přišly slabé už ty první díly ale tohle je tak dementní, naivní a patetické, že mi málem vyskočily oči z důlku.... Nebrat!(24.11.2013)

Brak. To je to správne slovo. Z pôvodného vysokorozpočtového pokračovania ostalo len lacné béčko. Ale neskutočne zábavné. Film, ktorý je taký divný, až je úžasný. Odporúčam.(21.9.2010)

• kaylin

Scénář není dobrý, s tím se prostě nedá nic dělat. Rozhodně to ale není jediný prvek, který film poslal do kolen. Hlavní vinu na neúspěchu nese samo studio, které se na film v podstatě vykašlalo a bralo ho jako další film ze své produkce. Finančně pak nebyli schopní ho řídit a kočírovat. To nakonec vedlo k tomu, že vizuální stránka filmu je příšerná. Tam, kde se Donner mohl s prvním filmem chlubit naprosto geniálními efekty, tady čtyřka neskutečně upadla a každý záběr letu vypadá směšně nahraně. Já vím, že peníze by neměly tolik film ovlivnit, ale v tomhle případě se to stejně stalo. "Superman 4" se díky jejich nedostatku proměnil v neskutečně béčkovou produkci, která nemohla mít žádné vážné ambice. O úspěchu se prostě nedalo nikdy vážně mluvit. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/08/240-superman-4-1987-25.html(20.8.2013)

• higuain

Batman & Robin je oproti tomuhle veledílo.(18.9.2014)

• S.W.A.T

Na první a pátý díl to nemá,ale rozhodně je to lepší než Superman lll.Scénář je uplně na hovno,ale herecké výkony Reevese a Hackmana film zahraňují a dostávajího do lehkého nadprůměru.(1.9.2006)

Superman počtvrté s tváří Christophera Reevea. Tak v rámci možností rozpočtu se jedná o slušné pokračování. Oproti předchozím filmům jsou triky a výprava o něco slabší. Do filmu se vrátil původní herecký ansábl z prvních dvou dílů. Takže opět je tu Lois nebo Luthor. K nim přibyli nové postavy, především protivník Supermana Nuclear Man, který působí jako action figure (a to doslova) - svalovec, který pronáší své "First, I have fun či Destroy Superman". Určitě je důsnojný protivník k Supermanovi, který šlehá své nukleární blesky, čímž likviduje město a Supermana. Christopher Reeve a Gene Hackman hrají své postavy opět naplno. Další nové postavy jsou synovec Luthora či Clarkova šéfová Lacy na kterou žárlí Lois. Takže v rámci námětu je to dobré. Ovšem projevilo se to, že rozpočet byl zhruba o polovinu nižší než u Supermana III. Tudíž některé scény občas působí trochu naivně a lacině. A třeba oceńuji to, že Superman IV se odehráva okamžikem i v Rusku, tak jako třeba Superman II ve Francii. Nesouhlasím s některými názory zde, že byl Superman IV šit horkou jehlou, čtyřka vznikala zhruba rok (1986-1987) a uveden byl v letě 1987. Avšak trřzby nebyly takové, jaké tvůrci očekával, v amerických kinech utržil pouze 15,6 milionů dolarů, což byl oproti předchozím neskututečný propad (jako kdyby na tenhle film, šli pouze fanoušci komiksu). Film měl možnost režírovat Richard Donner (Superman jednička), ale odmítl. No škoda. Své pozice režiséra se Sidney J Furie zhostil nadmíru dobře. A předvedl nám pořádnou akční popcornovou zábavu. Takhle pokud má zhodnotit Supermana IV s předchozími díly, tak můj žebříček je: S1, S2, S4, S3. Tento film mohl být mnohem lepší kdyby měl stejný rozpočt (nebo podobný) jako předchozí filmy. Ale, co si budeme povídat: tržby jednotlivých dílů klesaly, takže to tvůrci chtěli natočit levněji za vidinou zisku. Stačí se podívat na americké tržby S1 utržil 134 mil., S2 108 mil., S3 59 mil, - (takže dvojka měla oproti jedničce o 26 milionu méně, trojka měla zhruba o 50 mil. méně něž dvojka. Tudíž se u čtyřky očekávaly tržby zhruba okolo 30 milionů - proto byl rozpočet zkrouhnut na 17 milionu - za vidinou zisku, avšak nestalo se tak, a americké tržby pokryly zhruba jen náklady. Zajímavostí je, že byl v plánu pátý díl, kde měl Superman zemřít a vstát z mrtých. K jeho realizaci nedošlo a zůstal jen v podobě scénáře v první polovině 90 let. Oficiální webové stránky k filmu: http://www.supermaniv.com/index.php(16.3.2012)

• Radiq

No to byla teda héblárna. Tolik kravin v jednom filmu už jsem dlouho neviděl. Zapomenout a nachcat na to. Jediny, co mě pobavilo, byl Jon Cryer v roli jakyhosi Luthorovyho poskoka... vidět ten jeho ksicht a člověk se musí smát... Ale né tak, jak když se na scéně vynoří Nuclear Man, chch, taková figurka do buzerantskýho baru... Ani Hackmanův Lex Luthor už není dobrej, nechápu, že se nechal zase ukecat do tak blbě vymyšlené role...(6.8.2013)

Hraje tam Hackman, hraje tam Reeve, hraje tam Kidderová... je to Superman, a přesto to Superman není. Jaká "furie" tohle mohla natočit? Scénář je pěkně odfláknutý a vůbec se nedá říct, že by nějak navazoval na předchozí mnohem úspěšnější díly. A nejde jen o scénář, začíná to už těmi titulky, které před devíti lety byly mnohem efektnější a nebylo to jen písmo, které poletuje vzduchem. Spousta chyb, nelogičností, otázek. Je mi líto, že Superman dopadl právě takto. Horší to snad být ani nemohlo. Kdo viděl předchozí díly, pochopí.(31.8.2013)

• Mishqo

Takto nejako vyzerá pád skvelého superhrdinu na samé dno.(26.1.2014)

• baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1988 : NOMINÁCIE(2) : Najhoršia herečka VR - Mariel Hemingway, Najhoršie vizuálne efekty.(25.10.2008)

• Martin741

pre Supermana 4 plati presne to, co som pisal u Supermana 3. Tak opakovat sa nemienim. 10 %(5.3.2013)

• neoBlast

On je vlastně ten hrozný čtvrtý Superman skoro nejlepší z původní osmdesátkové vlny. Dokáži vám to matematickou indukcí. Superman ➫ 143 minut; Superman II ➫ 127 minut; Superman III ➫ 125 minut; Superdívka ➫ 139 minut; Superman IV ➫ 90 minut. Trpěl jsem nejkratší dobu, to samé asi platí i pro zúčastněné herce v čele s Gene Hackmanem jenž již v té době nahřával jednoho Oscara nad krbem ve své haciendě v coloradském Aspenu. 20 %(24.6.2013)

• WolfR

Superman 4: The Quest for Peace je nejhorší díl z této série. Naprosto špatný scénář plný logických chyb a nesmyslů. Špatný režisér a herci, kteří hráli nové postavy jsou taky špatní. Reeve hraje Supermana opět výborně, ale už ne tak jako v předchozích dílech. Velmi sem pak uvítal návrat Gene Hackmana alias Lexe Luthora a díky němu přidávám hvězdičku navíc. Ovšem Margot Kidder jako Loise Laneové dostala opět více prostoru a to neměla, protože její výkon je oproti prvním dvoum Supermanům hrozivý. Nový záporák Nuclear Man byl dobrý nápad, ale převedení na plátno je hrozné! Myslím, že tomuto Supermanovi uškodil především ten tupý scénář a malý rozpočet, protože triky jsou ubohé. Navíc je zde pár pitomostí. Například Superman bojuje na měsíci s Nuclear Manem, který ho následně zakope do země a odletí. Načež se Superman po chvilce vyhrabe, ale dýchá ve vesmírném prostoru jako o život, což je pitomost. A on ne, že by hned letěl a pronásledoval Nuclear Mana, ale on má klidně čas narovnávat na Měsíci spadlou Americkou vlajku. Dále pak na konci filmu vezme sebou Superman do vesmíru jednu dívku. Ano Superman může ve vesmíru volně létat a nezahyne udušením, ale pochybuju, že by obyčejná žena nemusela dýchat a mohla volně poletovat vesmírem. Prostě katastrofa. 1 hvězda. PS: Superman měl skončit druhým dílem, anebo měla být nastartována nová sága s kompletně novým obsazením herců a štábu.(21.8.2010)

I'D WANT TO TELL HIM THAT I CHERISHED THE TIME WE SPEND TOGETHER, AND I NEVER EXPECTED ANYTHING FROM HIM. EVEN IF I ONLY SAW HIM FOR A FEW MOMENTS, IT MADE ME HAPPY!! No, kde začít? Jako děcko na začátku 90. let jsem viděl několikrát supermana 1 i 2 a vždy se na něj těšil, když ho dávali v TV. Třetí díl jsem viděl až později a vzpomínám si, že mě nijak neuchvátil a konečně dnes jsem završil tuto sérii dílem čtvrtým. Musím říct, že jsem se na něj podíval hlavně kvůli tomu co jsem o něm vše slyšel. Za těch víc než 20 let se můj pohled na tyto filmy změnil a dnes jsem si ve filmu více užil "kecací" scény, které by mě jako dítě nudili a naopak "souboje" Superman vs. Slunečník mi přišli naprosto hrozné a nezáživné. Film ačkoli je nízkorozpočtoví, tak na mě tak nepůsobil a pokud je tohle béčko, tak rozhodně je áčkem ve své třídě. Lex sice mohl být hlídaný víc než jen dvěma hloupými strážnými, když už byl tedy tím největším zločincem na naší modré planetě a příjezd jeho synovečka Jon Cryera mě neskutečně nadchl, protože jsem vůbec netušil, že tu hraje. Ale k věci. To nejdůležitější ve filmu je samozřejmě Lacy. Kente! Ty vole! Co jsi to viděl na té vysušené švestce Loise, když ti tam po stole leze mísa čerstvého ovoce. Běž radši zachraňovat svět.(12.4.2016)