Karlos80

K tomuto filmu jsme se dostal úplnou náhodou, při prohlížení obrázků na google. Zaujal mne jednak plakát, dále, už při podrobném studiu filmu samotného, jednotlivé žánry (tušil jsem že tam v žánrech bude zastoupen horor) a pak i fakt, že film zatím nikdo nehodnotil, nikdo ho tedy neviděl a nezná. Poté co jsem klikl na odkaz na IMDb, tak tam pro mě bylo schované další velmi milé a příjemné překvapení. Dočetl jsem se, že tenhle film má něco společného s mistrovským španělským hororem "La Residencia"! Tak to jsem byl už kurva sakra na pozoru, kdy jsem, si řekl, tak tohle si nemůžu nechat ujít, a taky nenechal! Ještě ten den jsem film shlédnul. Musím konstatovat že o žádné pokračování nejde, je tam pouze a jen ta podobnost s tímto skvělým filmem (příběh - zápletka - temné tajemství). Odehrává se to opět ve špinavých zdech zkažené (intriky, korupce) internátní školy (sirotčince) kde dochází k velmi hrůzným událostem, které zahrnují mnoho obětí. Nebylo to sice tak silné a nervy-drásající a nepříjemné jako předchozí film, ale i tady je velmi dobrým způsobem zachycena tíživá atmosféra, k viděni tu jsou různé kázeňské (disciplinární) tresty mladých žáků které na nich vykonávají jejich sadistické opatrovnice etc. Je to hodně temný film (který svým stylem a vizuální stránkou měl blízko i k britským Hammer filmům z 50-60's), který je asi nejvíc pozoruhodný pro svou atmosféru (odehrává se to ve viktoriánské éře Londýna, někdy na konci 19. století), a to navzdory nízkému rozpočtu. Film bohužel trpí nedostatkem rychlosti, nicméně tento handicap je tu nahrazen některými velmi dobrými strašidelnými a vzrušujícími pasážemi - hlavně tedy těmi, se šíleným znetvořeným lékařem (který unáší mladé dívky na kterých poté provádí lobotomii - kdy dívky proměňuje v jeho zombie sexuální otroky!), zastoupeny jsou tu v atmosféře i nějaké lehčí gotické elementy. Existuje tady opravdu několik překvapivých zvratů téměř před koncem, herecké výkony jsou přiměřené, tam akorát není vůbec žádná nahota, a je tam i málo krve (žádné gore nic takového!), na rok '75 je to opravdu neobvykle krotký film. Není to tedy nijak zvláště dobrý film v žádném případě bych ho nezařazoval do stejné třídy s "La Residencia", na rok '75 a Španělsko bych čekal rozhodně víc, film tedy spíše doporučuji všem zvědavcům a fanouškům a kompletistům starých dobrých eurohororů. Hlavní herečka Sandra Mozarowsky ("Night of the Seagulls"), velmi podobná (typově) známější herečce Christina Galbo, dva roky po tomto filmu spáchala sebevraždu. ()