Mr. Bean: Největší filmová katastrofa

Bean: The Movie

Bean: Najväčšia filmová katastrofa

Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA, 1997, 85 min

Co bylo dobré v seriálu, je i zde. Navíc je více prostoru pro rozehrání vtipů do souvislostí. Takže nechtěný zaměstnanec jede podpořit prezentaci slavného obrazu a s tím souvisí spousta skvělých vtipů. Sice se najde pár slabších a někdy i trochu trapnějších chvilek, ale jinak si tvůrci na hodině a půl dokázali poradit.(12.3.2017)

Objektivně řečeno toto hodnocení není objektivní. Ani se o něj nebudu pokoušet, vždyť se přece jedná o Mr. Beana. Tato obskurní postavička si v mém srdci vydobyla trvale místo již velmi dávno. Pravda je, že filmový Bean není pravý Bean, přespříliš toho namluví a místy překvapí svojí inteligencí. Britskou klasiku krapet přebylo americké klišé, humor tak ztrácí na efektivitě. I přes tyto nedostatky stále zůstává mnoho zdařilých scén. Ať už je to začátek v galerii, nebo Beanem nakreslená Whistlerova matka, která je prozatím neoceněným uměleckým skvostem. Nezapomínejme, že spoustu umělců získalo slávu až po své smrti. O Beanově matce, jakožto avantgardě, ještě možná lecos uslyšíme.(12.2.2007)

Digest z krátkých anglických beanovských epizod. Ty nejlepší gagy z původního Beana jsou postehovány k sobě a navlečeny na hlavní příběhovou linii točící se kolem vrácení Whistlerovy matky hrdým Američanům, jejichz vztah k umění je naštěstí dovedně ironizován – obraz má odhalit Jon Bon Jovi, mezi suvenýry se objevuje plakát ála Playboy s názvem Whistlerova sestra, obraz pro Ameriku koupil natvrdlý a nacionalistický generál. Staré známé Beanovy gagy je samozřejmě lepší vidět „v originále“, z těch nových jsou kouzelné především Beanovy erudované interpretace vnímání výtvarných děl („Jen tak sedím a koukám na obrazy“) a samotné Whistlerovy matky („Ten obraz je velký a to je dobře, protože kdyby byl malý, mikroskopický, nemohl by jej nikdo vidět.“). Je až s podivem, že si tvůrci tohoto filmu pro široké masy nevybrali nějaké notoricky známé výtvarné dílo, ale obraz který příliš nefiguruje v obecném povědomí.(12.10.2006)

Mr. Bean sa dostal aj na filmové plátno a já som rád, že Atkinson je rovnako skvelý ako v seriáli. Scenár je síce jednoduchý, ale u Beana platí, že čím jednoduchšie a čím originálnejšie, tým lepšie. Niektoré scény až priveľmi ale priveľmi skvelé, ktoré mi v pamäti zostanú určite dlho. Mel Smith nakrútil fajn film, ktorý robí originálu česť a nie hanbu, i keď už nedosahuje seriálových kvalít. Aj tak musím ísť na plné hodnotenie. Peter MacNicol je sympaťák a mňa potešil. Mr. Bean najväčšia filmová katastrofa je môj obľúbený komediálny film, postavený na dokonalých grimasoch génia Rowana Atkinsona, ktorý je tu rovnako skvelý a rovnako praštený, rovnako originálny a rovnako beanovský ako v seriáli. A za to som rád. Skvelá zábava pre celú rodinu. /90%/(27.9.2010)

Bean s obrazom a zdvihnutým prostredníkom, to sa mi vybaví pri spomienke na tento film. Spočiatku som sa aj nasmial, ale obohraný vtip už častokrát nie je vtipom, ak to nie je niečo geniálne, toto je priemer a dodnes sa divím do akých absurdít zašiel. Asi si po tomto filme budem viac dávať pozor na to, čo pijem.(9.6.2012)

• - Natáčení probíhalo v Los Angeles a ve Velké Británii. (reich)

• - Film byl kritizován za porušení tradic vůči seriálu a pro jeho amerikanizaci. (Terva)

• - Steve Martin je velký Beanův fanoušek a nabídl se pro roli Davida Langleyho. Tu ale získal Peter MacNicol. (Karlos80)