poster

Občanka Ruth

 • Česko

  Feťačka

 • USA

  Citizen Ruth

Komedie / Drama

USA, 1996, 101 min

 • rikitiki
  ***

  V Americe nejspíš kontroverzní téma potratu je pro českého diváka saritickou komedií o dvou skupinách (odpůrci interupce a zastánci svobodné volby), které neváhají použít nezákonné a nemorální prostředky, aby prosadili svoji verzi morálky. A uprostřed toho Ruth, která se nestará o nic než o sebe a je to mrcha krkavčí a sobecká, ale tak trochu jsem jí musela fandit.(16.4.2016)

 • kareen
  ****

  Zábavná satirická komedie utahující si z celého toho mumraje, který se děje, když se do sebe pustí odpůrci (organizovaní křesťané) a přívrženci (organizované feministky) kontroverzní otázky potratů a udělají z toho veřejný cirkus, kde už zdaleka nejde ani tak o samotný nenarozený plod. A právě v centru pozornosti obou táborů se ocitne nezodpovědná, těhotná feťačka Ruth, snažící se z toho vytřískat hlavně nějaké prachy a pokud možno se vyhnout kriminálu. Laura Dern mě v této poloze dost překvapila, protože jsem byla zvyklá vídat ji v trochu usedlejších rolích, ale podrazáckou, poněkud dětinskou Ruth si střihla fakt výborně. Docela jsem se obávala, že se to nakonec zvrhne v nějakou moralitku, ve které hlavní (anti)hrdinka prohlédne, stane se vzornou matkou a všichni se svorně obejmou, ale to se naštěstí nestalo, takže díky bohu za to.(18.3.2014)

 • kleopatra
  *****

  Laura Dern v roli, v jaké by jí nikdo nečekal, a je naprosto úžasná. Hraje těhotnou ušmudlanou věčně slibující a znovu rozjetou narkomanku s nosem v pytlíku, jejíhož "osudu" se ujme veřejnost, která se rozdělí na dva tábory - odpůrce a přívržence potratu. Ruth se mezi tím plácá, tu je pro, tu proti, ale víceméně neni řízena mateřskými pudy či svědomím, ale spíše penězi, které jsou jí nabízeny, když se rozhodne tak či onak. Zní to velmi dramaticky, ale nebojte, opravdu je to komedie a výborná.(22.3.2005)

 • Fabienne
  ****

  Občanka Ruth vypráví příběh o závažných společenských tématech jako je narkomanství, potraty nebo náboženství. Nečiní tak ale pomocí rozklepané kamery, šokujících záběrů ani srdceryvného scénáře jako jsme to už měli možnost vidět tolikrát. Dívá se na tyto problémy se značným odstupem a skvělým humorem, což pro mě bylo značně osvěžujícím zážitkem. Laura Dern na sebe strhává celkovou pozornost - roli třicetileté feťačky s duší nezodpovědné a manipulovatelné puberťačky jí beze zbytku uvěříte. Její Ruth mi byla tak sympatická, že mě otevřený konec solidně naštval...(13.2.2007)

 • Radek99
  ****

  Velmi dobrá americká satirická komedie z počátků renomovaného tvůrce s poněkud nezávislým duchem a nehollywoodským přístupem ke světu. Příjemná zábava s vážnými přesahy - právo na potrat je i pro Evropu palčivý problém (polské konzervativní regulace atd.), dějová linka se zdá být poněkud absurdní a hnaná do extrémů (takovouhle narkomanku bych opravdu nechtěl mít ve svém okolí...), ale život možná píše mnohdy i absurdnější scénáře...(20.6.2007)