Občanka Ruth

Feťačka

Citizen Ruth

Komedie / Drama

USA, 1996, 101 min

V Americe nejspíš kontroverzní téma potratu je pro českého diváka saritickou komedií o dvou skupinách (odpůrci interupce a zastánci svobodné volby), které neváhají použít nezákonné a nemorální prostředky, aby prosadili svoji verzi morálky. A uprostřed toho Ruth, která se nestará o nic než o sebe a je to mrcha krkavčí a sobecká, ale tak trochu jsem jí musela fandit.(16.4.2016)

Bláznivý súboj dvoch rozdielnych táborov a názorov na citlivú tému interupcií. Obe strany boli svojim ultra radikálnym postojom srandovné, čo často krát prinieslo veľa zábavy. O pár vtipných scénok sa so svojim jednaním postarala aj hlavná postava - Laura Dern, ktorá v tomto filme naozaj zabodovala. Dalo by sa povedať, že ide o akýsi pokus o spoločenskú satiru na nepríjemnú tému, žiaľ v tomto smere to chcelo trochu pridať, nemalo to grády ani poriadnu razanciu. Príliš mdlé, sterilné a často i nudné. Na druhú stranu sa mi páčilo, ako sa celá záležitosť okolo tehotenstva hlavnej hrdinky nakoniec rozmotala a že sa potvrdilo, že niekedy sa z ošemetnej situácie môže s vlastným rozumom dostať aj hlupák, pretože všetci naokolo sú ešte hlúpejší. 60/100(4.4.2016)

Občanka Ruth vypráví příběh o závažných společenských tématech jako je narkomanství, potraty nebo náboženství. Nečiní tak ale pomocí rozklepané kamery, šokujících záběrů ani srdceryvného scénáře jako jsme to už měli možnost vidět tolikrát. Dívá se na tyto problémy se značným odstupem a skvělým humorem, což pro mě bylo značně osvěžujícím zážitkem. Laura Dern na sebe strhává celkovou pozornost - roli třicetileté feťačky s duší nezodpovědné a manipulovatelné puberťačky jí beze zbytku uvěříte. Její Ruth mi byla tak sympatická, že mě otevřený konec solidně naštval...(13.2.2007)

Fassbinder měl pravdu – veškeré lidské chování a konání je podmíněno vědomými a hlavně podvědomými potřebami. Vše, co stojí mimo potřeby – tělesné, duševní a duchovní – je ponecháno stranou jako irelevantní. Ovšem ve schopnosti zabalit své potřeby do vznešených pravd lidé jsou až neuvěřitelně vynalézaví a to tak, že dokáží obelhat a přesvědčit i sami sebe. Otázka zní, co jsou vlastně ty vznešené pravdy a ideály, ve jménu kterých se žije a umírá? Když si zacloníme oči dlaní, aby nás neoslepil jejich lesk, možná nakonec zjistíme, že to jsou jen lidské pojmy pro síly, které udržují vesmír a lidský svět pohromadě – Bůh, pravda, láska … a těch sedm ctností - pokora, štědrost, přejícnost, mírumilovnost, cudnost, střídmost. Jen s tou činorodostí se sekli, protože ta jen zvyšuje entropii :-). ___ Občánka Ruth – tento paskvil ctnostného člověka – se octla ve střetu potřeb odpůrců a zastanců potratů a stala se polem boje mezi nimi. I ona brzy pochopila, že z toho velkého zájmu o svoji osobu může vytěžit něco pro své vlastní potřeby, a pak již šlo jen o to, kdo jí víc nabídne. Nakonec si úplně všichni ostrouhali mrkvičku. A diváci se pobavili.(21.4.2011)

Scénář: Alexander Payne, Jim Taylor .. Nezávislý a odlehčený pohled na téma potratů. Zaujme především Laura Dern, která ve své roli kraluje a hrát takovou postavu (feťačky) jsem ji ještě neviděl (pokud vůbec nějakou podobnou má?). 70%.(7.10.2011)