Občanka Ruth

Feťačka

Citizen Ruth

Komedie / Drama

USA, 1996, 101 min

Zábavná satirická komedie utahující si z celého toho mumraje, který se děje, když se do sebe pustí odpůrci (organizovaní křesťané) a přívrženci (organizované feministky) kontroverzní otázky potratů a udělají z toho veřejný cirkus, kde už zdaleka nejde ani tak o samotný nenarozený plod. A právě v centru pozornosti obou táborů se ocitne nezodpovědná, těhotná feťačka Ruth, snažící se z toho vytřískat hlavně nějaké prachy a pokud možno se vyhnout kriminálu. Laura Dern mě v této poloze dost překvapila, protože jsem byla zvyklá vídat ji v trochu usedlejších rolích, ale podrazáckou, poněkud dětinskou Ruth si střihla fakt výborně. Docela jsem se obávala, že se to nakonec zvrhne v nějakou moralitku, ve které hlavní (anti)hrdinka prohlédne, stane se vzornou matkou a všichni se svorně obejmou, ale to se naštěstí nestalo, takže díky bohu za to.(18.3.2014)

Scénář: Alexander Payne, Jim Taylor .. Nezávislý a odlehčený pohled na téma potratů. Zaujme především Laura Dern, která ve své roli kraluje a hrát takovou postavu (feťačky) jsem ji ještě neviděl (pokud vůbec nějakou podobnou má?). 70%.(7.10.2011)

Bláznivý súboj dvoch rozdielnych táborov a názorov na citlivú tému interupcií. Obe strany boli svojim ultra radikálnym postojom srandovné, čo často krát prinieslo veľa zábavy. O pár vtipných scénok sa so svojim jednaním postarala aj hlavná postava - Laura Dern, ktorá v tomto filme naozaj zabodovala. Dalo by sa povedať, že ide o akýsi pokus o spoločenskú satiru na nepríjemnú tému, žiaľ v tomto smere to chcelo trochu pridať, nemalo to grády ani poriadnu razanciu. Príliš mdlé, sterilné a často i nudné. Na druhú stranu sa mi páčilo, ako sa celá záležitosť okolo tehotenstva hlavnej hrdinky nakoniec rozmotala a že sa potvrdilo, že niekedy sa z ošemetnej situácie môže s vlastným rozumom dostať aj hlupák, pretože všetci naokolo sú ešte hlúpejší. 60/100(4.4.2016)

Laura Dern v roli, v jaké by jí nikdo nečekal, a je naprosto úžasná. Hraje těhotnou ušmudlanou věčně slibující a znovu rozjetou narkomanku s nosem v pytlíku, jejíhož "osudu" se ujme veřejnost, která se rozdělí na dva tábory - odpůrce a přívržence potratu. Ruth se mezi tím plácá, tu je pro, tu proti, ale víceméně neni řízena mateřskými pudy či svědomím, ale spíše penězi, které jsou jí nabízeny, když se rozhodne tak či onak. Zní to velmi dramaticky, ale nebojte, opravdu je to komedie a výborná.(22.3.2005)

Velmi dobrá americká satirická komedie z počátků renomovaného tvůrce s poněkud nezávislým duchem a nehollywoodským přístupem ke světu. Příjemná zábava s vážnými přesahy - právo na potrat je i pro Evropu palčivý problém (polské konzervativní regulace atd.), dějová linka se zdá být poněkud absurdní a hnaná do extrémů (takovouhle narkomanku bych opravdu nechtěl mít ve svém okolí...), ale život možná píše mnohdy i absurdnější scénáře...(20.6.2007)