Marwencol (festivalový název)

Dokumentární

USA, 2010, 84 min

Jeff Malmberg

Chris Shellen

Na první pohled malý nenápadný dokument, na který jsem se shodou okolností dostal čistě náhodou, s přehledem zadupává do země všechny ostatní filmy, které jsem měl možnost v rámci letošního festivalu v Karlových Varech vidět. Nepotřebuje k tomu vytříbené vizuální pojetí ani rádoby umělecký obsah. Vystačí si s jedním zajímavým člověkem a velmi osobním přístupem, který mě donutil při závěrečných titulkách plakat a zároveň se smát. A tím se nemůže za poslední roky pochlubit žádný jiný film.(12.7.2010)

• bassator

45th KVIFF 2010 - DOCUMENTARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů (Marwencol / MARWENCOL / Marwencol)(13.7.2011)

Komu se podaří natočit nepříjemné dokumentární téma tak, aby působilo vtipně? Jeff Malmberg mohl Marwencol pojmout jako děsivý příběh jedné noci, kdy byl jistý Mark Hogancamp kvůli svým sklonům k transvestismu brutálně zmlácen, ale místo toho se rozhodl stvořit místy velmi legračně působící příběh o malém loutkovém městečku Marwencol, kde žije Markovo alter ego. Toto je svět, kde Mark agresivní skupince (v podobě vojáků z SS) vrátil vše, co mu kdy udělali, svět, kde má každou ženu, po které kdy zatouží, svět, kde se cítí mnohem bezpečněji než v tom skutečném. Dokumentů se bojím a těm delším než hodinovým se velkým obloukem vyhýbám (pokud tedy nejsou natočeny o něčem, co mě skutečně zajímá), ale Marwencol můžu - i díky úchvatným Markovým fotkám malého městečka - s čistým svědomím doporučit. "Fucking male shoes." [Viděno na MFF Karlovy Vary 2010.](6.7.2010)

K dokumentárním snímkům neodmysltelně patří fakt, že jsou zajímavé hlavně v závislosti na výběru tématu a příběhu osob hrajících prim před kamerou. Zdejší Mark Hogancamp se svou "vadou" válí a zainteresovaného člověka nepřestane bavit Markova vize loutkového městečka Marwencol. Katarzi či vývoj nehledejte, ale pohled na dospělého (!) člověka s trvalým postižením co vidí okolní svět tak trochu jinak je fascinující. Pochvala režisérovi, že tak jednoduchý námět nezpracoval limonádově nebo tuctově. 80 %(14.5.2011)

Kam se hrabe Gilliamovo Imaginárium Dr. Parnasse aneb jak se vypořádat s traumatem z minulosti a přízrakem budoucnosti? Stačí si jen vystavět celý svůj malý mikrosvět od samotných základů a zabydlet jej dokonalými plastikovými panáčky a panenkami sužované zlými vojáky SS. Zvětšenina okupující zmenšeninu. Mark stylizující panáčka Marka, který fotí miniaturu Marka aka nikdy nekončící koloběh o naplnění vlastních fantazií po ztrátě důvěry v okolní svět. Velice zvláštní výpověď člověka, který promlouvá skrze své fotografie, ztracený sám mezi uměleckou bohémou na pokraji (ne)pochopení. Markův vlastní válečný boj s okolním světem, s tím kým doopravdy je a cesta o nalézání (polo) zapomenutých vzpomínek. [MFF Karlovy Vary 2010](11.7.2010)