• rakovnik
  ****

  Když si odmyslíme do očí bijící české reálie současné "Kalifornie", jedná se o zdařilé a působivé drama, které se zdá být jako ze života, což jej činí asi nejpřitažlivějším. Škoda jen, že jen Jiří Hubač nepřizpůsobil více našim poměrům, protože téma je rozhodně přenosné. Vynikající Preiss, Bartoška, role seděla i Ladislavu Mrkvičkovi či Františku Němcovi.(3.1.2013)

 • golfista
  **

  Docela jsem se začínal těšit na nedělní večery s televizní hrou na ČT. Dneska mě pan Zelenka trošku vyléčil. Ztvárnění dnešní "Ameriky", soudního přelíčení, spolu s několika neuvěřitelně slabými hereckými výkony mi svojí úrovní připomnělo "NNKM po 20 letech". Možná to chtělo transponovat do našich reálií, možná ne, ale tahle varianta na mě prostě nefungovala ... (Původně jsem měl *, ale když jsem se podíval za co dávám 20%, tak tohle je o kousek lepší)(11.1.2004)

 • MickeyStuma
  ***

  Příběh psaný významným americkým spisovatelem a expertem na soudní líčení nemůže dopadnout jinak, než velmi napínavým vyprávěním případu, který se bez sebemenších pochybností může odehrát v jakékoliv době a v jakékoli zemi. Zhrzená a vyčůraná ženská prostě využije systému a snaží se potopit každého muže který se jí znelíbí a jakého si zamane. A to by bylo, aby si na tom někdo nepřihřál polívčičku. Jiří Hubač se pokusil jeden takový příběh přepsat do televizní inscenace a ne zrovna moc se mu to povedlo. Osobní i kariérní život věhlasného chirurga propadajícího se, jak se říká, do bahna z různých obvinění a jejich vyšetřování je sice zachycen tak dobře, že nejednomu až zatrne, ale když dojde k soudnímu přelíčení, vše jde náhle, jednoduše řečeno, do háje. Viditelně je toto dějství zkráceno a tak vyznívá dosti neadekvátně a bez sebemenšího akcentu. Škoda. Je vidět, že by tomu daleko více slušel ryze filmový formát s delší stopáží, větším prostorem pro postavy (manželka chirurga se tu zdá být naprosto zbytečná) a s daleko temnější atmosférou. Herecké výkony jsou na televizním standardu a každý svoji roli hraje tak jak umí. Takže se jedná o běžný standard televizní tvorby, který nemá čím překvapit.(30.8.2015)

 • triatlet
  ***

  Od knižní předlohy mě televizní adaptace neodradila. Spíš se chci přesvědčit, jestli Kalifornie působí tak uměle jako ve filmu od "předního scénáristy a zkušeného režiséra" . Charaktery postav jsou zajímavé, herci se snaží, i když Postlerová sklouzává místy k přehnané hysterii. Hru českých herců na americké Madisony nebo Hardingové moc nemusím. Ameriku to nepřiblíží. Na minimálním prostoru střihl Patrik Stoklasa klasického pikolíka.(3.1.2013)

 • Angerr
  ****

  Díky tomu, že hlavní role hrají divadelní herci, jde spíše o televizní hru než o film v pravém slova smyslu. Na to jsem ale u našich televizních filmů zvyklý a nevadí mi to. Herci hrají skutečně skvěle, teatrálně, snad jen postava hlavní zlodušky až moc působí snahou vzbudit k ní u diváka nenávist. U mě tedy tvůrci uspěli, kudla se mi v kapse otvírala i při projevu obhájce během soudu. 8/10(16.1.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace