• kocik1

Když je černá příliš černá a bílá bělejší než sníh, nestanou se šachy zajímavějšími a hra napínavější. Tenhle počin ČT mohl být dobrý, kdyby se příliš netlačilo na pilu. Chtělo to trošku nejednoznačnosti a tajemství. Jenže Hardingová je v Hubačově, Zelenkově a Postlerové podání natolik vzteklá, afektovaná a hysterická, že je naprosto nemožné věřit tomu, že by o její patologické osobnosti neznal pravdu nejenom Madison, ale i celé město, možná i stát Kalifornia. Tím ovšem film ztrácí na jakékoli věrohodnosti, protože divák získává pocit, že daleko spíš než tento konstrukt by Hardingová skončila ještě před jakýmkoli dějem v psychiatrické léčebně.(30.8.2015)

Příběh psaný významným americkým spisovatelem a expertem na soudní líčení nemůže dopadnout jinak, než velmi napínavým vyprávěním případu, který se bez sebemenších pochybností může odehrát v jakékoliv době a v jakékoli zemi. Zhrzená a vyčůraná ženská prostě využije systému a snaží se potopit každého muže který se jí znelíbí a jakého si zamane. A to by bylo, aby si na tom někdo nepřihřál polívčičku. Jiří Hubač se pokusil jeden takový příběh přepsat do televizní inscenace a ne zrovna moc se mu to povedlo. Osobní i kariérní život věhlasného chirurga propadajícího se, jak se říká, do bahna z různých obvinění a jejich vyšetřování je sice zachycen tak dobře, že nejednomu až zatrne, ale když dojde k soudnímu přelíčení, vše jde náhle, jednoduše řečeno, do háje. Viditelně je toto dějství zkráceno a tak vyznívá dosti neadekvátně a bez sebemenšího akcentu. Škoda. Je vidět, že by tomu daleko více slušel ryze filmový formát s delší stopáží, větším prostorem pro postavy (manželka chirurga se tu zdá být naprosto zbytečná) a s daleko temnější atmosférou. Herecké výkony jsou na televizním standardu a každý svoji roli hraje tak jak umí. Takže se jedná o běžný standard televizní tvorby, který nemá čím překvapit.(30.8.2015)

Díky tomu, že hlavní role hrají divadelní herci, jde spíše o televizní hru než o film v pravém slova smyslu. Na to jsem ale u našich televizních filmů zvyklý a nevadí mi to. Herci hrají skutečně skvěle, teatrálně, snad jen postava hlavní zlodušky až moc působí snahou vzbudit k ní u diváka nenávist. U mě tedy tvůrci uspěli, kudla se mi v kapse otvírala i při projevu obhájce během soudu. 8/10(16.1.2006)

Když si odmyslíme do očí bijící české reálie současné "Kalifornie", jedná se o zdařilé a působivé drama, které se zdá být jako ze života, což jej činí asi nejpřitažlivějším. Škoda jen, že jen Jiří Hubač nepřizpůsobil více našim poměrům, protože téma je rozhodně přenosné. Vynikající Preiss, Bartoška, role seděla i Ladislavu Mrkvičkovi či Františku Němcovi.(3.1.2013)

• golfista

Docela jsem se začínal těšit na nedělní večery s televizní hrou na ČT. Dneska mě pan Zelenka trošku vyléčil. Ztvárnění dnešní "Ameriky", soudního přelíčení, spolu s několika neuvěřitelně slabými hereckými výkony mi svojí úrovní připomnělo "NNKM po 20 letech". Možná to chtělo transponovat do našich reálií, možná ne, ale tahle varianta na mě prostě nefungovala ... (Původně jsem měl *, ale když jsem se podíval za co dávám 20%, tak tohle je o kousek lepší)(11.1.2004)