• GIK

Komedie, při které jsem se nezasmál ani jednou. Dokonce i na komedii těžce nevěrohodný scénář. Nepříjemný Homola. Neustále opakovaný smutný vtip s polibkem. Bába, která v životě nenosila kabelku, protože během hodiny jí třikrát někde zapomene. Vymýšlí neuvěřitelné věci, kterými rozvrací mladé manželství, které jsem Homolovi a Gollové stejně nevěřil. 30 %(7.3.2020)

Scénář je sice těžce podprůměrný, látka snad miliónkrát opakovaná, ale herecké obsazení je příjemné. Potěší starostlivá maminka Růžena Nasková, humornou vložkou je pak dvojice povedených zlodějíčků - Jindřich Plachta a Stanislav Neumann. Zklamáním je Miroslav Homola (nudný a beztvárný herec) a ani Nataša Gollová zde nepřesvědčila a bohužel jen přehrává. Pokud je něco, co na mě z tohoto filmu udělalo dojem, je to věta v podání Neumanna, když řekl o svém kolegovi: "Půl roku jsou svoji a už mají dvouleté dítě!" Upřímnost s jakou to vypověděl mě opravdu nemohla nechat chladným...(1.10.2013)

Tento film na první pohled nevybočuje z pamětnické série. Je natočen rukou zkušeného režiséra s vkusnými a vtipnými dialogy, které jsou pronášeny oblíbenými herci. Mile starostlivá Růžena Nasková, sympatický manželský pár Nataši Gollové a Miroslava Homoly, jen dvojice Plachta-Neumann nepůsobí nějak silně komicky. Ne vždy musí pouhý kontrast Pat-Patachon vzbuzovat úsměv, hlavní hrdinové by si vystačili sami. Je také pravda, že tvůrci za sebou mají výrazně propracovanější a lepší tituly. Paní Nasková vzpomínala na své filmové postavy: "Nebyly to žádné herecké výkony, spíše jsem hrála proto, abych lidu v těžké době okupace poskytla trochu veselí a dobrého českého slova, kterého nebylo mnoho." A to se jí daří i dnes. Kdo viděl cokoli ze zbývajícího nedělního programu, pochopí. Ovšem Příklady táhnou jsou přece jen o mnoho lepší.(25.1.2004)

Příjemná, nenáročná komedie o novomanželském páru a jejich komplikované svatební cestě vlakem do Itálie. Tchyně Růžena Nasková (maminka nevěsty Nataši Gollové) svou přehnanou starostlivostí působí samé zmatky a mnohdy ne zrovna příjemná překvapení, takže bezmála zapříčiní (ač nechtěně) rozchod novomanželů...(28.3.2012)

Méně známá pamětnická komedie s originálním příběhem. Škoda, že Nataša Gollová v tomto snímku nemohla projevit v plné šíři svůj temperament a komediální talent. Možná, že by to vypadalo jinak, kdyby byl jejím partnerem Oldřich Nový. Duo Plachta – Neuman bylo svými výstupy někde na pomezí němé grotesky a paní Nasková v roli komické popletené matinky se taky podle mne dostala mimo svůj typický repertoár. Snad právě neobvyklé obsazení je na tomto filmu zajímavé.(11.2.2012)

• - Svatební šaty, které ve filmu oblékla Nataša Gollová coby Marta Dvořáková, byly původně majetkem Adiny Mandlové. Ta si nechala šaty zhotovit pro divadelní inscenaci "Šest postav hledá autora", avšak z dochovaných snímků na sobě má zcela jiné šaty. Je známo, že tehdy si herečky musely kostýmy do divadelních her kupovat ze svého, a tak po derniéře Adina odprodala vinohradskému divadlu za 2 000 korun právě ony svatební šaty ze smetanové krajkoviny z viskózového hedvábí, protkané zlatou nití, doplněné závojem s tylovými puntíky, které patrně na jevišti vůbec neoblékla a které jsme později mohli obdivovat právě na Nataše Gollové. Dnes jsou šaty majetkem Národního muzea, které je nechalo zrestaurovat a dnes vypadají opět tak, jako v době svých slavných nositelek. (Cucina_Rc)

• - Premiéra se uskutečnila v pražském kině Aleš, dnes známém pod jménem Alfa, na Václavském náměstí. (kosticka7)