Režijní debut Ossieho Davise, akční krimikomedie Bavlna v Harlemu, se stal nejen obrovským trhákem, ale také zakladatelem nového trendu. V hlavních rolích této adaptace stejnojmenného románu Chestera Himese se představili Raymond St. Jacques jako policista Ed Johnson a Godfrey Cambridge jako jeho parťák Jones. Tito strážci zákona v civilu, jejichž revírem je newyorská černošská čtvrť Harlem, dostanou za úkol vyšetřit aktivity podezřelého místního kněze Dekea O'Malleyho. Ten totiž pod hlavičkou politického hnutí na splátky prodává místním chudým cesty zpět do Afriky. Reverendova činnost je však zřejmý podvod na nemajetné a naivní lidi, kterým za jejich tvrdě vydělaných sto dolarů nabízí splnění snu - údajně bezstarostný život na černém kontinentu. Oba policisté se nemohou dočkat, až podvodníka dostanou. Když je však jeho náklaďák unesen a při honičce se balík bavlny nacpaný penězi ztratí neznámo kam, policisté, reverend i únosci obrátí Harlem vzhůru nohama, aby jej našli. Klíčovou postavou bude místní vetešník strýček Bud, jenž má v osud peněz v rukou. Snímek Bavlna v Harlemu se může pochlubit spoustou akce a humoru i skvělými hereckými výkony, ale především ukázal cestu rodící se afroamerické kinematografii, jejíž nová éra naplno začala následující rok uvedením snímku Shaft. (oficiální text distributora)

JohnnyD

Pestrofarebné proto-blaxpoitation, ktoré ešte nemá všetky žánrové trademarky (napr. funky hudba tu chýba), ale je to celkom zábavné a náramne sexy (Judy Pace a jej sexy zvádzanie policajta je vrcholom filmu). ()

Arkanoid

„How about me?“ Úvodná hudba sa neskôr opakuje a pripomína neskoršieho Deodata v pralese s kanibalmi. Upokojujúca hudba uvádza luxusný veterán idúci priamo na kameru. Viac ale zaujmú zábery štvrtí mesta, kam auto ide. Do štvrte prichádza celebrita, ktorá hovorí o útlaku voči ich rase od bielych a predáva im návrat do Afriky. Miestni sa tešia, vreckár to skúša na nepozorného, ale odhalia ho policajti. Všetci sú čierni. Je tu aj pokus o výstredný humor, černošskí policajti akože vyhodia niekoľko metrov do vzduchu iného černocha, a on a jeho partia, ktorá neznáša policajtov, ale je početnejšia, ustúpi. Autonaháňačka je slabšia a hrá ku nej oddychová hudba, ktorá jej akčnosť zabíja. Využívajú sa pri nej komediálne prvky, ako heslo drogy spôsobujú smrť, keď je kaskadér (nadopovaná postava) skoro zrazený. V hre je ejty sevn tausnd dollrs. Predsa len ide o Afroaneričanov, tak 6 cifier už nevydalo. Dvojica detektívov je zábavná, zohraná a ich vypočúvacie metódy sú plné cynických poznámok. Scéna zvedenia a dobehnutia policajta je ale vtipná aj pre naše publikum, aj keď s odkazom do americkej histórie a súčasnosti. Scéna zvedenia reverenda ženou nebohého a pristihne in flagranti je tiež výborná scéna, ako aj tá o zjednávaní bavlny. varovná svetlica spúšťa neželané výstrely. Prestrelka v 50. minúte je napínavá, aj keď divák presne nevie, kde postavy stoja. Rozzúrený dav sa dá rozohnať kurčatami. Ku koncu sa v rámci krimi dobrodružstva pridávajú aj zadné dvere a skryté miestnosti ako v prvých bondovkách. Vtipné scény dopĺňajú hlášky a o zábavu je postarané. Keby mali herci lepšiu dikciu (ale to by to nesmelo byť blaxploitation),  a s humorom by sa roztrhlo vrece, šiel by som aj na plný počet. „Halt in the name of the law!“ –„How do you know they were white?“ –„What would be the cotton doing in here in Harlem?“ –„Look, white man, aint you alone from where you live?“ –„That’s police brutality.“ „No brother. That’s cancer prevention.“ –„O’Malley! You forget your light.“ –„What’s the matter with that old hag?“ –„My people, my people.“ ()

vitekpe

...ma to svoje momenty. Na komedii je to nicmene malo vtipne, resp gagy jsou zridka kdy a na akcni podivanou moc upovidane. Videt to ale urcite lze. ()

Tiiso

Mám moc rád knižní předlohu a tak jsem v hodnocení k tomutu filmu neobjektivní. Když opravdu zapomenu, že bych Himese někdy četl nevím jestli bych snímku dal tři hvězdy. Scénář pokulhává a oba dva policisté herecky nevyhovují svým knižním protějškům. ()