Toto zřídka v televizi uváděné psychologické drama s kriminální zápletkou je dokladem toho, že domácí násilí existovalo i v období první republiky. V roli tvrdého a bezohledného advokáta Herana, který se své ženě sice nevěnuje, ale není schopen se ji ani vzdát a vyžaduje její bezvýhradnou poslušnost se Otomar Korbelář předvedl jako dokonalý záporák. Inspektor Ptáček se svou buldočí policejní zarputilostí je mu v duchu svého přesvědčení důstojným protivníkem, který se ho přes nedostatek důkazů snaží dotlačit k přiznání. Důležitou roli zde hraje svědomí. Vzhledem k době natočení, zajímavému příběhu a dobrým hereckým výkonům, je to celkem zdařilý pamětnický film, který ale v konkurenci dnešních detektivek sotva obstojí.(20.3.2016)

Povedené psychologické drama v kriminálním rámci. Advokát Heran je nelítostný despota, kariérista, sobec, jež svou rodinnou krizi vyřeší za hranicí zákona. Inspektor Ptáček instinktivně cítí, že tragicky zesnulý obviněný není vrahem a vytrvale Herana sleduje i po skončení vyšetřování. Moc pěkně natočeno, krásné Krkonoše, skvělé herecké obsazení. Douška na závěr... paní Dana Medřická v roli květinářky Bendové se mi moc líbila.(8.4.2018)

Rádio Jerevan hlásí: Karlos80: Advokát Heran nezabil Helenu Bušovou ve srubu, ve kterém byl pak zavalen se svojí druhou manželkou, Helena Bušová byla zabita hned na začátku v hotelu a rozhodně ne ve srubu, takže stejná situace se nekoná. Navíc konec komentáře je solidní spoiler...(25.12.2008)

• Sandiego

Tomuto filmu se musí uznat jeho dobová nekonvenčnost a docela zdařilá psychologie postav, ale dá se říct, že potenciál byl rozhodně větší, atmosféra více vystupňovaná a hlavně ona situace s lavinou (mimochodem řemeslnědost dobře udělaná) byla dosti krátká a jestli mělo jít o hlavní těžiště filmu, tak se měli tvůrci snažit vytřískat z ní více. Hlavní devizou pro mě byla éterická Marie Glázrová. Suma sumárum jde o mírný podprůměr, který rozhodně neurazí.(26.1.2007)

Poslední dobou mám štěstí na starší filmy :-)..Lavina je na svojí dobu slušný film, který se více méně od začátku rozvíjí jako kriminální drama, které se postupně přeměňuje a posléze vrcholí psychologickým dramatickým závěrem, kdy za přispění přírodní katastrofy, dojde k de-facto rozuzlení celé zápletky...Jak jsem psal, na dobu svého vzniku, tzn. rok po válce, se nemá pan režisér Cikán, za co stydět...(5.3.2009)

• - Zimné exteriéry sa mali pôvodne natáčať v Tatrách, ale pre financie a čas sa filmovanie presunulo do českého pohoria Krkonoše. (dyfur)

• - Prvá československá detektívka, v ktorej bola využitá obrazová retrospektíva. (Raccoon.city)

• - Film sa začal natáčať ešte pred koncom 2. svetovej vojny, ale dokončený bol až po vojne. (dyfur)