• slovenský

Ohnivý válec

(neoficiální název)

Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 1986, 101 min

Chuck Norris opět v jiné podobě. I tohle u mě kdysi profrčelo na VHS aniž bych si z toho něco pamatoval a moc se nedivím. J. Lee Thompson se snaží o něco jako Indiana Jones, Honba za diamantem nebo Krokodýl Dundee. Je tu džungle, zvířátka, vojáci, indiáni, pár hrobek a samozřejmě poklad. Hodně se kecá, chlastá a hrdinové hážou hlášky, Chuck Norris v rámci žánru neumí ani střílet ani moc plavat (ale rvát se naštěstí nezapomněl). Bohužel to nemá ani spád a akčnost Indyho, ani šmrnc a vtip Dundeeho nebo Honby (nebo podobně laděných Spencer/Hillovek). Nenadchne, neurazí a ke cti režisérovi slouží, že hrdinové (narozdíl od Spencer/Hillovek) ten poklad na konci fakt získají.(25.2.2019)

Je to mierne nadpriemerný film s Chuckom Norrisom, ktorý patrí medzi jeho najslabšie filmy. Môže za to hlavne to, že to nie je akčný film ako skoro všetky Norrisove filmy, ale hlavne dobrodružný film s prvkami komédie a akcie. Má iba priemerný príbeh o hľadaní pokladu a ešte ani nie je moc dobre spracovaný, takže aj ked´ nenudí, ale aj tak nemá moc čím zaujať. Akcie tu moc nie je, ale ked´ sa už objaví, tak je celkom dobrá. Najviac sa mi páči bitka v bare, kde Norris porazí mnohých protivníkov a ešte je to aj celkom zaujímavo natočené. Dosť dobre tu fungue komediálna vložka, pretože sú tu viaceré dobré hlášky a vtipné situácie. Som tu spokojný aj s výpravou, miesta sa pomerne často striedajú, ale ked´ sa dej presunie do jaskyne, tak sa to vždy podstatne zhorší a preto je koniec s prehľadom najhoršia časť filmu. Je tu aj celkom dobré herecké obsadenie, okrem Norrisa poteší aj Louis Gossett Jr. Norris tu ani vôbec nie je taký dokonalý ako v ostatných filmoch, napríklad ani moc nevie strieľať. Celkovo sa jedná o film, na ktorý sa dá bez väčších problémov pozrieť, ale pravdepodobne neuspokojí milovníkov dobrodružných filmov a ani fanúšikov Norrisa, ktorý v tej dobe točil podstatne lepšie filmy. Objektívna kvalita filmu- 55%, film sa páči mne na 57%.(27.4.2009)

• Torgal

Tentokrát hviezdičkové hodnotenie nemá s kvalitami filmu nič spoločné. Tento počin ich totižto nemá žiadne. Je to len ocenenie za to, ako som sa pri pozeraní dobre bavil. A baviť sa tu dá na všetkom - papundeklových kulisách, drevených hercoch, scenári ako od žiaka materskej školy atď. Je ale vidieť, že tvorcovia si natáčanie dobre užívali a hoci je tento film strašné céčko, 80's atmosféra na mňa sálala neustále. Takéto filmy sa už dnes netočia a je to škoda. 4+/10(10.2.2010)

• Lacike

Sterilna nizkorozpoctova variacia Indiana Jonesa. Zapletka je totalne nezaujimava, akcnych scen je minimum (trochu zaujme snad len priemerna bitka v bare), sexy deva mi prilis pekna nepripadala a ustredne duo dobrodruhov ma tiez nenadchlo. Akurat sa scenaristom podarili par vtipne hlasky, ktorymi sa vzajomne spickuju, ale zas tak vela ich nie je. Film s ktorym nema cenu stracat cas. 3/10.(24.5.2012)

• JFL

Po sérii ideologicky podbarvených akčních béček pro firmu Cannon Films, které Chucka Norrise pasovaly na vousaté beranidlo reaganovské Ameriky, a absurdním mramorizačním televizním projektu "Chuck Norris: Karate Kommandos" se hvězda rozhodla využít svého exkluzivního kontraktu u Cannonů ke zkoušení nového typu rolí. Prvním projektem z tohoto ranku byl právě "Firewalker", jenž měl z kopálisty udělat dobrodruha typu Indiana Jones. Scénář se sice snaží vršit nadsazené dobrodružné scénky a doplňovat je o hlášky, jenže vše krachuje na tom, že Norris nemůže hrát hrdinu, jenž se nebere vážně, prostě proto, že on sám se bere smrtelně vážně. A to nemluvě o zoufalé nesympatičnosti hlavního dua a naprosté absenci šarmu a odlehčenosti, které jsou pro film tohoto žánru klíčové. Zatímco předchozí Chuckovy tituly utkví v paměti svou nabuřelostí a nesoudností, "Firewalker" je příznačně zcela nevýrazný a zapomenutelný.(11.10.2015)

• - Záslepka na Coyotově (Sonny Landham) oku mění v průběhu přiběhu levou a pravou stranu obličeje. (Rominator)

• - Ako značka vedúca k indiánskemu pokladu je použitý kresťanský symbol. (beso74)

• - Keď vstúpia dobrodruhovia po prvýkrát do jaskyne, stane sa tak za bieleho svetla. Keď stadiaľ približne po 5 minútach vychádzajú, je tmavá noc. (beso74)