Dech života

The Living Daylights

Dych života

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller / Romantický

Velká Británie / USA, 1987, 130 min

No takhle se mi to líbí. Konečně změna. Po těch letech s Moorem je tenhle kousek osvěžující jak ranní rosa. Změna je jasná už v úvodu, kdy Bond sletí s padákem na loď. Zatímco jeho předchůdce by řekl něco hrozně šarmantního a do situace nevhodného, Dalton nasazuje vážnou tvář a takovou tu nevyhnutelnost a bezradnost situace, ze které divák cítí vážnost a ne, že to bude nakonec všechno v pohodě. A to se mi věru pozdává. Glen ve zpracování výrazně přitvrdil a brutalita nezná mezí, dokonce se objevuje krev, což byl od Conneryho dílů prakticky zapomenutý artikl. Největší zklamání a kaz na filmu je pro mě scénáristicky přestřelený závěr. Tam už těch nesmyslů a přitažeností bylo příliš. Přesto však výborná bondovka a Timothy Dalton v kožené bundě je neskutečně cool.(4.2.2007)

Poctivý špionážní film s výborným Timothym Daltononem v roli Jamese Bonda. Kupodivu jsem ho viděl poprvé až dnes. Navštívíme Československo, užijeme si honičku s Veřejnou Bezpečností, podíváme se do Marockého Tangieru a nakonec i do Afghánistánu, který byl v 80-tých letech nejspíš hodně oblíbenou zemí :-). Jo, a kdo by to byl řekl, že tatík Jacka Shepparda z LOSTu, John Terry, hrál Felixe Leitera ze CIA?(19.8.2007)

Perfektní bondovka s mým nejoblíbenějším představitelem Timothy Daltonen, plus skvělá akce (stará, poctivá, bez filtrů, kulometným střihem a epileptické kamery), nádherné lokace a dokonalá hudba Johna Barryho (toho blba, co napsal svého času do Cinemy, že tento díl ji má nejhoší, bych bez milosti vykleštil).(9.5.2003)

Bond 15 - Rozhodně povedená bondovka. Dalton přinesl do role svěží vítr (po starém Mooreovi), hraje výborně a děj je také povedený. Prostředí stojí také za zmínku, Bratislava, Afghánistán...Daltona považuji za takového "dočasného" agenta 007, ale velmi dobrého. Nasadil bondovskou tvář, kterou později zdokonalil Brosnan (měl k tomu více prostoru - 4 filmy). Omlazení Bonda se tedy povedlo skvěle. Zajímavost: Po Mooreovi měli tvůrci zájem obsadit do role Pierce Brosnana, ale ten měl smlouvu na účinkování v seriálu a nemohl ji zrušit. V probíhajícím konkurzu na agenta s povolením zabíjet se objevil také Lewis Collins (Bodie z Profesionálů), ale bylo prakticky předem rozhodnuto, že Martini, protřepat - nemíchat, bude objednávat Timothy Dalton.(4.12.2006)

Respekt Rogerovi ale uz opravdu nestihal ze byl nahrazen dynamictejsim a drsnejsim predstavitelem je jasne uz od uvodni sceny nekompromisni Dalton prisel aby nam ukazal jak vypada spravne drsnej agent 007 to vsak neznamena ze by se spravne nehlaskovalo a nebyly k videni typicke spektakularni sceny John Glen si mistra akce ve sve osobe opet obhajil a muj oblibenec Timothy prinesl do role opet neco noveho ulisny Krabbe jako zaporak taky neni spatny pribeh trochu tuctovy ale poctiva studena valka mne vzdycky bavila sviznejsi hudba taky neni na skodu a tak je z toho presne v duchu zlatych 80 let dalsi podarena Bondovka spokojenost(19.10.2012)

• - Whitakerovy futuristicky vyhlížející zbraně jsou ve skutečnosti modifikované: Luger 08, MP5K a colt comando. (Sharky95)

• - Když letadlu dochází palivo, Bond (Timothy Dalton) se jej rozhodne opustit se slovy: „Není tu kde přistát.“ Letadlo následně havaruje do úbočí hory. Přitom z něj ale James Bond vyjede v autě na rozlehlou rovnou pláň, na které je navíc prázdná hladká asfaltová silnice. (Stejšn)

• - Film se dočkal uvedení v českých kinech až v roce 1992. Jednalo se o první „bondovku“, která se dostala na plátna českých kin. (Lucas87)