Dech života

• slovenský

Dych života

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller / Romantický

Velká Británie / USA, 1987, 130 min

Dalton se mi libil v obou dilech, sice bohuzel jen ve dvou, ale tady mi prijde lepsi. Ne jen on, ale cely film je vytecny. Konecne Moore odesel a s nim i ta zastaralost. Nevim, mozna je to tim, ze zavital konecne i do CSR. Nadupany svizny pribeh ktery se libil hlavne tim, ze nebyl moc zamrenej na ty vychytavky jako jsou ty eho hodinky, auta ale na tu pravou spionaz. Proste skvele!(11.8.2006)

Jakkoli klišovitě to může znít, tak obsazení Daltona dodalo bondovské sérii dech. Žádná absurdní nadsázka, parodie a sci-fi prvky jako typické Mooreovy trademarky, ale pěkná přímočará špionážní podívaná, která dodala nové charisma nejslavnějšímu agentovi. Už žádný vtipkující dědula, ale nebezpečný agent vykazující typické rysy klasického akčního hrdiny. Příběhově to sice opět trochu drhne, ale to je vynahrazeno v perfekcionistických akčních scénách, které naprosto strkají veškerou konkurenci z devadesátých let do kapsy. Až se mi ani nechce věřit, že to režíroval ten stejný John Glen, který nechal Bonda obléct do opičího kostýmu. P.S. Konečně vím, kde bral Nolan inspiraci pro jisté scény z Počátku a TDKR.(13.9.2012)

Téměř dokonalá bondovka, sympatické obsazení a 'nadupaný' příběh. Režii nechybí vtip a samotný děj není tak rozvláčný, jak tomu bylo u posledních vysílaných bondovek zvykem. Temporytmus je skvěle vyvážený a film samotný nemá žádné prázdné momenty. Konečně Bondovka bez přehnané nadsázky, zato s pořádným přídavkem akce.(20.8.2007)

Bondovky mám zatím nakoukané pouze odsud vejš, takže neposoudím změnu stylu (pokud nějaká byla) oproti Mooreovi, ve srovnání s 90. léty mi to ale přišlo strašně strnulé a šedivé a celkově to klasifikuju jako mírně ubíjející bondovský průměr s fajn akcí (hranice umí Bond přecházet jako nikdo :) Poprvé jsem dostal hroznou chuť natočit si vlastní bondovku.(28.10.2009)

S novým představitelem dostal agent 007 i nový, modernější háv (například Q může své hračky vyrábět v té nejlépe vybavené laboratoři, o které v minulých dílech jenom snil apod.). Nemůžu říct, že by se mi tenhle posun nelíbil, ale stará elegance prvních bondovek už tady prostě není. Místo ní nastupuje lepší technika, více akce a Bondova monogamie. Stále slušné 4*.(10.12.2004)

• - Při honičce na horách střílejí českoslovenští vojáci po Bondovi ze zbraní AK47. Tuto zbraň však československá armáda ve výzbroji neměla, jelikož měla vlastní SA58. (JohnSmith)

• - Úvodní skladbu k filmu složila hudební skupina A-HA. Málo se však ví, že dalšími adepty byli Pet Shop Boys. Jejich demo songu pro tuto bondovku lze nalézt na Youtube. Nakonec linku této písně využili pro píseň „This must the place I waited years to leave“ z alba Behaviour. (Blackadder)

• - V řadě adeptů na 007 po Rogeru Mooreovi byl také Lewis Collins, známý jako Bodie ze seriálu Profesionálové. (cheyene)