Dech života

• slovenský

Dych života

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller / Romantický

Velká Británie / USA, 1987, 130 min

Již čtvrtý představitel Jamese Bonda. Timothy Dalton skočil do role po hlavě a přistál skvěle na obou nohách. Charismatický a drsný. Tak bych ho definoval já. Výborná úvodní scéna a po ní následuje velmi dobrý špionský příběh agenta 007. Akční scény jsou udělány skvěle. Například scéna s autem na ledě či vyhazování z letadla jsou opravdu super. Dalton tu má nové vymazlené autíčko a patřičně ho využije. Vtipný, akční a dobrý. To je Living Daylights - Dech Života. (86 procent)(30.12.2012)

Bonda - Daltona mám sice ještě radši v pětihvězdičkovém Povolení zabíjet, ale to nic nemění na tom, že Dech života je dost povedená věc! Hodně dělá především Dalton osobně - ten chlap je prostě sympaťák. Vtipy sice vzaly za své (pár fórů tady je, ale víceméně jen k pousmání), zato napětí a vcelku živě podanou akci tu máme od začátku do konce, a hudba, kterou John Barry pro tenhle díl složil, je jedna z mých nejoblíbenějších. Filmaře bych chtěl pochválit za pečlivost, s jakou přeměnili Vídeň na Bratislavu. Slovenské nápisy všude, kam se podíváte, lidé mluví slovenštinou, která se ozývá z rádia i televize... pěkné. Moje nejoblíbenější část je stejně ale ta závěrečná afghánská. Že by odtud opisoval Rambo 3 natočený o rok později?(20.2.2010)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $51,185,897Tržby Celosvetovo $191,200,000║ Bratislava, Czechoslovakia, pekne že aj do našich končín zavítal agent 007, Timothy Dalton mi nikdy moc nesedel ako Bond a tu v "Dychu života" mi to tiež potvrdzuje, že to v jeho podaní nie je úplne ono, príbehovo kolísavé, akcia sa strieda lepšia zo slabšou, taký "Bond" priemer čo ničím prevratným nezaujme. /55%/(10.8.2005)

Nevím, nevím. Nějak mi to nesedlo. Respektive mi nesedla ta nevyváženost. Zatímco v první půlce filmu je mnoho výborných scén a skoro až do tří čtvrtin se nese neobvykle komplikovaná zápletka, tak konec s pomocí Usámy bin Ládina je trošku (tedy vlastně hodně) pitomoučký. První poločas je vážně dobrý. Jakožto fanouška trilogie o Jasonu Bourneovi mě dost překvapila honička (byť velmi krátká) na střechách v Tangieru. A velice milým překvapením pro mě byla slovenština, která se linula z policejních vysílaček, nebo občasná čeština, která byla slyšet v ulicích "Vídeňsko-Ruské" Bratislavy. Takže první půlka, ač zde nebylo místo na nějakou lepší akci, mě mile překvapila. Stejně tak jsem s povděkem kvitoval houževnatost jednoho z bodyguardů, který si na začátku filmu v zámku kde se ukrýval Kosov, dal docela slušnou bitku s konkurenčním agentem a jen o chlup z ní nevyšel jako vítěz. Ovšem když se film přesunul do Afghanistánu, tak jsem místy dostával spíš záchvaty smíchu. Pravda, dočkali jsme se vysvětlení toho, že Koskov je opravdu pěkná *****, ale ta zápletka s hrdinnými Afghánci a odpornými Sověty (kdyby jen tehdy Američani věděli) je sice z historického hlediska i z hlediska tehdejšího vidění světa v pořádku, ale vůbec mi nepadla do oka... Něco tomu chybělo.... Jako by celý film ztratil ten v názvu obsažený dech... No a tento dech už pak až do konce nechytí. Nevím, možná je to tím, že se mi nelíbí prostředí, nebo mi prostě vadí to množství politiky, faktem ovšem zůstává, že to mělo našlápnuto k skvělému filmu.... Dobře, přemluvili jste mě. Dám tomu 4*.. :D(14.3.2010)

No takhle se mi to líbí. Konečně změna. Po těch letech s Moorem je tenhle kousek osvěžující jak ranní rosa. Změna je jasná už v úvodu, kdy Bond sletí s padákem na loď. Zatímco jeho předchůdce by řekl něco hrozně šarmantního a do situace nevhodného, Dalton nasazuje vážnou tvář a takovou tu nevyhnutelnost a bezradnost situace, ze které divák cítí vážnost a ne, že to bude nakonec všechno v pohodě. A to se mi věru pozdává. Glen ve zpracování výrazně přitvrdil a brutalita nezná mezí, dokonce se objevuje krev, což byl od Conneryho dílů prakticky zapomenutý artikl. Největší zklamání a kaz na filmu je pro mě scénáristicky přestřelený závěr. Tam už těch nesmyslů a přitažeností bylo příliš. Přesto však výborná bondovka a Timothy Dalton v kožené bundě je neskutečně cool.(4.2.2007)

• - Odstřelovací puška Walther WA 2000, kterou použije agent 007 (Timothy Dalton) při přeběhnutí sovětského generála Koskova (Jeroen Krabbé), je jednou z hlavních zbraní používanou v herní sérii „Hitman“ od studia IO Interactive. (Snickors)

• - V úvodní scéně na Gibraltaru bylo použito skutečné vojenské zařízení včetně nepřístupné cesty z vlastnictví Ministerstva obrany. Kulometné hnízdo už autentické není. (novoten)

• - Nejčastěji uvažovaným hercem jako nástupcem Rogera Moorea byl Pierce Brosnan, který už dokonce podepsal předběžnou smlouvu. Nakonec ale musel z role odstoupit kvůli závazkům v seriálu Remington Steele. (novoten)