Dech života

• slovenský

Dych života

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller / Romantický

Velká Británie / USA, 1987, 130 min

Velkým kladem této zas-o-něco-jiné bondovky je preciznost, s kterou na nás narafičili tehdejší Československo, resp. Bratislavu. Skutečně v každém detailu si tvůrci vyhráli s vytvořením iluze tehdejšího města za Železnou oponou. Ať už to je různými nápisy ve slovenštině nebo slyšitelnou slovenštinou, starými škodovkami, trabanty nebo žiguli VB. Přesto všechno pedantství mě ale nakonec zarazilo, proč se slovenská Bond girl jmenuje Kara Milovy. Pořád mi vrtá hlavou, zda to náhodou neměla být Klára Mílová. A těch nešvarů navzdory preciznosti se najde poměrně dost. Ale kdo by řešil takové detaily. A nyní už k Bondovi samotnému. Timothy Dalton na mě působí spíš jako nějaký tatík nebo veksláček. Z nonšalantnosti populárního agenta mu cosi chybí. Řekl bych, že Dalton se nehodí do žádného akčního filmu, natož do bondovky. Maryam d'Abo naivní ženštinu zahrála výborně. Celou dobu mě její mírná nablblost štvala, a jestli to byl záměr, tak se to povedlo na jedničku. Celkově film poměrně odsýpá a dočkáme se i klasických bondovismů, což jsou právě ty nesmyslné situace, které dělají bondovky bondovkama, ty většinou z hlediska fyziky absolutně nesmyslné situace. Zde spíše z hlediska reality jako takové. Tvůrci zde dali facku každému Čechovi a Slovákovi, který dostal od Pohraniční stráže kulku do zad, když se všelijakým způsobem pokoušel prchnout přes státní hranice. Bond to zvládá kluzmo na futrálu od čela. Jen proklouzne pod závorou celnice, která jakoby vypadla z Třech veteránů. Za strašný bondovismus považuji také samotný závěr. Ten zcela překonává i to, jak Pierce Brosnan v Goldeneye dohnal ve vzduchu padající letadlo, totiž jak dobrotivý agent KGB odměnil uprchlou Slovenku tím, že jí umožnil cestovat po světě a to ještě jako slavnou virtuosku. A ještě se na její koncert nahrnou Mozarta chtiví Mudžáhedíni... Bože, to už bylo opravdu moc. Celkový dojem prostě je, že se jedná spíše o pitomou agitku, že Západ je prostě lepší, než Východ, než o ryzí špionážně akční film s novou tváří v hlavní roli. Dal bych dvě, ale ta třetí je za úvodní akci na Gibraltaru - ta byla super.(9.11.2012)

Je mi to líto, ale tahle Bondovka je jedna z těch slabších. A není to vinou Johna Glena, který natočil několik hodně dobrých Bondovek, vina není ani na straně Timothyho Daltona, který charismem dozajista oplývá a je příjemnou kombinací Conneryho a Moorova Bonda. Problém je v nevyrovnanosti scénáře. Zajímavý rozjezd, zajímavé finále. Prostředek je méně zajímavý, akční scény se mi zdají takové spíše béčkové. Ani prostředí Československa z toho neudělá nadprůměr. Dobrá Bondovka, ale nic víc než průměr.(20.8.2006)

Vynikající a nejlepší bondovka od Timothy Daltona. Skvělá hudba, skvělý příběh, skvělé akční scény s vynikajícími vychytávky. Dobře natočená honička autem, které má neuvěřitelné množství vybavení. Celkově se film povedl. Jsem spokojen i s obsazením většiny herců. Nevadí mi ani dlouhá délka filmu. Možná trochu mi vadí hlavní bondgirl, nějaká ta scény atd. Ale přesto pro mě 95% = *****(2.10.2012)

"Jak říkají Rusové, srdce a žaludek dělají soudruhy." V pořadí 15 bondovka! Moore a Connery šli do důchodu, tak je střídá Timothy Dalton. Dalton je mlaďoch, ale nemá to kouzlo jako předchůdci, avšak špatný není. 007 je tady takový drsňák bez emocí, alspoň tak na mne Dalton působil. Příběhově je to hodně zamotané a jde o špionážní thriller, když to napíšu zjednodušeně. "Dobrý zprávy. Ráno tě nepověsíme. Zastřelíme tě." - "Je to omyl. Nic jsem neukradl." - "To si vykládej Alláhovi, až ho uvidíš." Bondgirl se mi vůbec nelíbila a byla dost otravná. Jinak je to natočené perfektně, ale není se čemu divit, už to přeci jen je 4 Glenova bondovka. Plný počet nemohu dát, kvůli Bondgirl a pomalu se rozvíjejícímu příběhu. - 70%.(22.1.2018)

Perfektní bondovka s mým nejoblíbenějším představitelem Timothy Daltonen, plus skvělá akce (stará, poctivá, bez filtrů, kulometným střihem a epileptické kamery), nádherné lokace a dokonalá hudba Johna Barryho (toho blba, co napsal svého času do Cinemy, že tento díl ji má nejhoší, bych bez milosti vykleštil).(9.5.2003)

• - Při honičce na horách střílejí českoslovenští vojáci po Bondovi ze zbraní AK47. Tuto zbraň však československá armáda ve výzbroji neměla, jelikož měla vlastní SA58. (JohnSmith)

• - Jako James Bond se poprvé objevuje Timothy Dalton. Ten měl roli 007 snad předurčenou. Objevit se totiž měl už jako nástupce Seana Conneryho, který postavu opustil po snímku Žiješ jenom dvakrát. Dalton absolvoval kamerové zkoušky na následující díl V tajné službě Jejího veličenstva, ale nakonec roli odmítnul, protože se na Bonda cítil moc mladý. Odmítnul i nabídku na Diamanty jsou věčné. V roce 1981 se spekulovalo, jestli si roli ještě zopakuje Moore v Jen pro tvé oči. Tehdy ale Dalton k dispozici nebyl. (novoten)

• - Při honičce po zamrzlém jezeře střílí na Bonda příslušník VB z americké zbraně typu 1911. Tuto zbraň neměla tehdejší VB ve výzbroji. (JohnSmith)