Mirabelle (Claire Daines) je normální dívka uvězněná ve stereotypu všedních dní a podivně tichém obchodě s rukavicemi. Nemá štěstí v lásce, neví, co chce od života, netuší, jak se mu postavit. V jeden den dostane najednou hned dvojitou šanci, aby si na některé ze svých palčivých otázek odpověděla. Ten den jí totiž zkříží cestu dva muži výstřední, avšak v jádru citlivý zbohatlík Ray (Steve Martin), který dívku okouzlí svým galantním vystupováním a kulturním rozhledem, a trochu tichý, trochu trhlý a trochu-všechno Jeremy (Jason Schwartzman), kterému Mirabelle propadne díky zvláštně přitažlivé kombinaci nedbalého šarmu, rozpustilosti a úsměvné nešikovnosti. Dívka dlouho hraje na obě strany a pobírá z toho plynoucí výhody, ale uzavřena v kruhu vlastní zmatenosti dobře tuší, že finální rozhodnutí, komu své srdce odevzdá, se neodvratně blíží. (BUD-SFIS)

Trailer

EdaS

Ať si Steve Martin natáčí třeba Dvanáct do tuctu 23 nebo kolik chce Růžových panterů, Shopgirl (ke které napsal scénář na základě své novely) dokazuje, že je to citlivý inteligentní tvůrce. Příběh mladé dívky, která se zamiluje do bohatého postaršího byznysmena, je osvěžením pro duše okoralé tuctovými hollywoodskými romantickými komediemi (a nebo životem). Moc humoru tu sice nenajdete, romantiky tu taky příliš není, zato citu, empatie a inteligence zde čeká dost. Tenhle malý, zdánlivě nevýrazný nízkorozpočtový filmeček mě oslovil víc než 95% filmů za poslední rok. Doporučuji! ()

k212

Postarší chlapík hraje s otevřenými kartami - chce jen příjemně strávené večery, ne vztah; dívka to záměrně neakceptuje, prožívá intenzivně společné chvilky a emočně investuje víc než je zdrávo, čas a nedostatek antidepresiv ji otevře oči; třetí hráč je tak trochu nabubřelý smolař a budižkničemu, kterému čas poskytne místo pro seberealizaci, uvědomnění a změnu. Zajímavá sonda do vztahů tři lidí, z nichž ani jeden není příliš sympatický, všichni hýří chybami - ať už je to zaslepenost, citový chlad či zahleděnost do sebe samé- která není příliš vtipná, jako spíš divná a smutná. A navíc je zajímavě vyrovnaná po stránce herecké, režijní, hudební, s jednoznačně rozpoznatelným rukopisem dvorního kamerana páně Cronenberga Petera Suschitzkyho (tedy pro mě je to jeden z mála, které dokážu i poznat). Zase jeden z filmů, kde se člověk může hledat. 70% ()

Faye

Mirabelle čeká na svého vysněného prince, ale jelikož stále nepřichází tak pod heslem „člověk si nemůže jenom vybírat, nýbrž i spokojit se“ příjme pozvání na rande od kluka s kterým se seznámila v prádelně, neměl drobný do automatky. Rande nic moc, Jeremy taky nic moc a ani ta jiskra nepřeskočila. Ale vyslechnutá rada v radiu .. „ mnohem důležitější než sex samotný, jsou pro ženu doteky. Dokonce i od někoho na kom ženě nezáleží“, ji donutí vysypat koš na odpadky, prohrábnout popelnici a na zahozené telefonní číslo zavolat. První noc je stejná jako první rande ( a tady komedie končí). A druhý den dostane tenhle netaktní balík konkurenci v podobě bohatého, sympatického, pozorného a inteligentního Raye, kterého hraje Steve Martin (vážně jsem se nezbláznila) a navíc musím říct, že mě touhle rolí konečně mile překvapil a film vlastně taky 3,5*. ()

dr.horrible

V zásade nič proti, ani nič pre. Claire je ako vždy roztomilá, Martin civilný (možno až trochu moc) a Schwartzman už tradične geekovsky sympatický. Hudba ujde, scenár tiež nie je vyslovene stupidný a technicky by sa to s prižmúrenými očami dalo. Ale aký to malo celé zmysel? Veď to bolo sterilné, zbytočné a aj tú jedinú zaujímavú odbočku od príbehu (antidepresíva) okamžite zahovorili kecami stále o tom istom. Toto že napísal Steve Martin? 50% ()

nash.

Drama, které neřeší žádné velké otázky života a smrti, nesnaží se šokovat zvraty, rozmáchlými gesty ani bombastickou produkcí. Je na hony vzdáleno tradičním hollywoodským produkcím, je příjemné svou střídmostí i moudrou shovívavostí s níž popisuje nepříliš romantický vztah jedné obyčejné mladé ženy ke dvěma zcela odlišným mužům. Steve Martin jako scénárista, a také autor literární předlohy, dokazuje, že není jen známým komikem, ale především citlivým inteligentním pozorovatelem, který se dokáže podívat na život s nadhledem, humorem, ale také s pochopením a empatií. Jako herec navíc vynikajícím způsobem podává roli Raye a umožňuje divákovi nejen rozumět jeho chování a chybám, ale také soucítit ve chvílích, kdy chybuje, ubližuje a ztrácí. A totéž platí také o Claire Daines, jejíž Mirabele je sice sebevědomější než její literární předloha, ale stejně chybující a v důsledku také ubližující, když přehlíží Rayem otevřeně vytyčené hranice jejich vztahu a buduje si za nimi vlastní mylnou představu o společné budoucnosti, do níž se ho snaží vtáhnout dříve než si Ray uvědomí své skutečné city. Oba se tak ve své lidské omylnosti stávají stejnou měrou viníky i obětmi. Jejich vztah je v příběhu natolik výrazný, že třetího hráče, Jeremyho v podání Jasona Schwartzmana, odsunuje na zcela vedlejší kolej, ale to příběhu nijak nevadí. Prodavačka je nenápadný vztahový film, lepší než cokoli, co jsem v této kategorii viděl za hodně dlouhou dobu. ()