Nebe

• Francie

Nebo

Drama / Thriller / Krimi / Romantický

Velká Británie / Německo / Itálie / Francie / USA, 2002, 96 min

Tykwerova minimalistická, vztahová pohádka na dobrou noc aneb když už není cesty zpět a život se blíží ke svému jistému konci, to poslední co zbývá na cestě do neznáma je ještě jednou a na posledy rozehrát ruskou ruletu se svými city. Obrazově místy vyprázdněné. Příběhově osekané až na kost, ale celkově až nečekaně upřímné. Nejčistších devadesát minut.(19.4.2011)

O nesnesitelné lehkosti hraní C.Blanchett a naivní zranitelnosti nejednoznačného minimalisty Ribisiho není pochyb. Především na nich Tykwer komorně, jednoduše a o krok napřed před užaslým divákem vystavěl originální příběh o křehké lásce s mlhavou budoucností, která nezná nízkou letovou hladinu. Celým filmem se pak táhne jako nadpozemská niť Spiegel im Spiegel od Estonce Arvo Pärta, která mi byla tak dlouho povědomá, až jsem si vzpomněl odkud. Tohle byl ten element, co udělal ze zde tolik poplivaného Ritchieho Swept Away alespoň pro mě ne úplně odsouzení hodnou záležitost. A pro ty, co se kvůli glorifikaci vražedkyně a jejího (ne)přijmutí odpovědnosti za své činy pozastavují nad amoralitou Nebe, mám stručný vzkaz: „Žádný strom ani vrtulník nerostou až do nebe.“ Ale to mi bylo pár minut po konci filmu, upřímně řečeno, zcela jedno..(14.2.2011)

Ano Nebe je jedním z těch filmů u kterých bude zážitek z jejich shlédnutí rezonovat ještě hodně dlouho, protože se jedná o film skutečně nádherný. Jaké to asi musí být pro učitelku dětí hrůzné zjištění, že při pokusu zabít drogového bosse, hnusného parchanta jež má na svědomí některé děti které učila, to odnesou čtyři nevinní lidé, mezi nimi dvě děti. Nervové zhroucení je nevyhnutelné a nekonenčné přehrávání této události v mysli je přímo nesnesitelné. Stala se chyba, jenže tuto chybu už asi těžko někdo napraví. Pro Philippu přestane mít život smysl v jediném okamžiku, ale jen do chvíle než dojde k osudovému setkání s mladým policejním překladatelem Filippem (jen pouhá shoda jmen?) který se do ní v jediném okamžiku zamiluje a láska jak známo hory přenáši, no v tomto případě zachraňuje krásnou odsouzenkyni před vězením. Tím začne útěk obou hrdinů před spravedlností. Toto nádherné drama ve mě zanechalo jen ty nejlepší pocity. Film je natočen s citem, není tam žádný "kaz na diamantu" vše je dokonalé, musím vyzdvihnout hlavně kameru, některé scény braly dech a třeba při jedné ze záverečných sekvencí, kdy je "nálet" kamery na kopec a strom, jsem si nemohl nevzpomenout na Pána Prstenů : Dvě věže, kdy je záběr na Helmův žleb. Cate Blanchett je nádherná herečka, ale zde se soustředila na roli, kvůli které se nechala ostříhát dohola, (no nebyla první a není ani poslední ) a podala zatím nejlepší výkon, co jsem viděl. Skutečně velice silný a intenzivní zážitek. Tom Tykwer potvrdil svoje režisérské kvality.(3.8.2006)

Otázka Giovanni Ribisiho z úvodní sekvence „jak vysoko mohu stoupnout“ by asi byla nesmyslná, jestliže by se člověk již při jejím položení vznášel v oblacích. Cate Blanchett proto otevírá příběh na nejhlubším dnu, sražena na kolena jak zlem okolního světa, tak vlastními zločiny, ale to jen proto, aby byla pomalým a nenásilným tempem pozvedána směrem k odpuštění a opravdové lásce. Její nelehká cesta je tak silně očisťujícím zážitkem i pro diváka, který je z hluku a klaustrofobického prostředí policejní stanice pomalu přenášen do uklidňujících koutů italského venkova, kde se dvě duše prolínají v nerozlučnou jednotu. Konec je pak mlčenlivou katarzí, nádherným smířením se s celým širým světem i vlastním životem tváří v tvář nebeské klenbě a jejímu blankytnému tichu...(22.1.2017)

Z mého hlediska nejlepší Tykwerův film - snad za to může hvězdnější herecké obsazení - přesto mě neoslovil tolik, jak bych očekávala. Všechna ta psychologie, romantika a moralizování šlo tak nějak mimo mě, příliš pomalé, příliš komorní... možná jsem zkrátka při sledování neměla tu správnou náladu na tenhle typ filmu. Určitě se budu chtít někdy podívat znovu, zatím mírný nadprůměr - 66,6 %.(20.3.2009)