Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Britská učitelka Philippa Paccardová (Cate Blanchettová) žijící v italském Turíně se marně dovolává spravednosti ve věci manželovy tragické smrti. Protože místní policie ignoruje její obvinění, rozhodne se vzít spravedlnost do vlastních rukou a prostřednictvím podomácku vyrobené bomby se odhodlá zlikvidovat drogového dealera Vendiceho. Pak se nechá zatknout. Teprve ve vyšetřovací vazbě se dozvídá, že místo muže zodpovědného za smrt jejího manžela zahynuli čtyři zcela nevinní lidé. Do zoufalé mladé ženy, jež má být souzena za teroristický útok, se však zamiluje mladý soudní tlumočník Filippo (Giovanni Ribisi) a pomůže jí uprchnout. Jak dlouho však dvojice spřízněná jmény a spjatá fatalistickým citovým poutem může unikat spravedlnosti?

Na MFF v Berlíně 2002 získal režisér Tom Tykwer nominaci na Zlatého medvěda. Film byl oceněn stříbrnou Německou filmovou cenou a Cate Blanchettová získala za svůj herecký výkon německou Zlatou kameru. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Recenze (360)

Matty 

všechny recenze uživatele

Nebe je moc pěkným filmem, pokud rádi hledáte složitosti ve věcech zdánlivě jednoduchých. Můžete jej vnímat jako zdlouhavou romanci, ale též jako poetické existenciální drama. Vyberte si sami, co vám je bližší. Tak jako tak lze film rozdělit do dvou žánrově nesoudružných celků. První je napínavý, přímý a zaplněný scénáristicky přesně vybranými figurkami bez srdce. Druhá, víc k zamyšlení, se odvážně odpoutává od reality a vypočítavost scénáře vám ani nepřijde tolik zjevná. Dvě zbloudilé duše prchající před vlastními stíny nemůžou zákonitě dočkat pokoje. Vy to víte, oni to vědí a o to je situace bolestnější. Podobně krásných a přitom těžce depresivních podívaných se věru mnoho neurodí. Minimalistické herectví Cate Blanchettové a Giovanniho Ribisiho skvěle umocňuje nelidskost (nebo chcete-li nadlidskost) jejich charakterů a symboličnost posledního záběru vám vžene slzy do očí. No a co, že to malinko smrdělo kýčem. 80% Zajímavé komentáře: Radko, meave, Vitason, Turiec, LuckyStar, Cushing ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Mistrná psychologická drobnokresba, díky které Tykwer jako obvykle otvírá nejniternější kouty lidské duše, tentokrát vychází poněkud vniveč díky absenci hutnějšího děje a poněkud rozporuplnému morálnímu vyústění. Jednoduchý a mnohokrát omletý příběh na téma zločinu a trestu se bohužel v druhé polovině stává značně odosobněnou záležitostí, neboť téma viny je odsunuto úplně mimo a Tykwer se věnuje pouze vtahu dvou úplně odlišných lidí. Sice mistrovsky, jenomže schovat morálku za nádherné kamerové leporelo a fantastický casting? Bohužel ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

To, že je Tom jeden z nejzajímavějších (nejen německých) režisérů současnosti dokazuje v každé scéně tohoto filmu. Dlouhé, táhlé záběry, většinou z různých plošin, které čím výše jsou, tím zajímavěji záběry vypadají. Jenže s tím problémem, že i když Cate Blanchett a Giovanni Ribisi mají docela pěkné role, tak ve filmu, který kromě vizualizace je docela nuda a neskutečně zbytečně dlouho se táhne. A ten závěr? Ten vypovídá o celkovém vyznění samotného filmu. Totálně vychází do prázdna. ()

golfista 

všechny recenze uživatele

Začínám přicházet těm neamerickým filmům na chuť :) Tohle byla ovšem bomba. Skvělá režie, scénář, hudba ... prostě bez závad. Ale především absoutně nevídaný výkon Cate Blanchett tvoří z tohohle filmu nezapomenutelný zážitek (především začátek výslechu je až dechberoucí). Nevím jak dopadl dabing, ale originální kombinace italštiny a angličtiny je nádherná. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Príliš málo priestoru pre stotožnenie sa s oboma postavami a tým pádom veľmi slabučký tieň na zakrytie vŕzgajúcej estetiky filmu (čo na tom, že ste vrah - pokiaľ dokážete milovať, pôjdete do neba). Tykwer sa nezaprie. Niektoré scény (dialóg v kostole, kamera krúžiaca okolo stromu, záver snímky) sú úžasné. Ale aby bol úžasný aj film ako celok, musel by byť dlhší, detailnejší a v prvej polovici rozvinutejší. Lenže to by pravda americký divák, pre ktorého to celé bolo natočenél, nezvládol. Premárnená príležitosť natočiť podľa výnimočného námetu výnimočný film. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (6)

  • Scénář Nebe původně napsal polský režisér Krzysztof Kieszlowski se svým scénáristou Krzysztofem Piesiewiczem. (109)
  • Cate Blanchett (Philippa) sa kvôli tejto roli v skutočnosti dala ostrihať do hola ako vo filme. (Ninfa)
  • Film Toma Tykwera získal v roce 2002 stříbrnou Německou filmovou cenou a Cate Blanchett za svůj herecký výkon Zlatou kameru, taktéž udílenou v Německu. (Pepinec)

Reklama

Reklama