• Japonsko

• Japonsko

あずみ

Akční / Dobrodružný / Drama

Japonsko, 2003, 142 min

Jsou filmy, ve kterých vypnete náročnost příběhu. Azumi je přesně ten případ. Obvykle nemám filmy typu "skupina bouchačů rozseká všechny na salát" v oblibě, aktuální Cinema (konkrétně Miloš Bárta) však tento film vynachválila dostatečně na to, aby podnítila moji zvědavost. Musím souhlasit s komentářem, že je "Aya Ueto v hlavní roli opravdu nadstandardně k sežrání" a samotný příběh je "nekomplikovaný, ale nedebilní" (nekomplikovaný až natolik, že jsem viděl v japonštině, bez jakéhokoli překladu a nevadilo mi). Důvod, proč dávám takovémuto filmu 4* spočívá ve faktu, že když už jednou přijmu styl filmu (a žánru), zjišťuji, že je to vpodstatě velmi dobré. Až příliš na nižší hodnocení.(9.2.2011)

Nádherné prenesenie aktuálnej situácie v Kongu. Kedy jeden generál dostane skvostný nápad ako krajine pomôcť zo sračiek. Vycvičí a vygumuje mozgy armáde negramotných pubertiakov, za slušné správanie dostanú vlastný Kalašnikov a hor sa likvidovať konkurenčných generálov, ktorí majú s krajinou samozrejme svoje najsamlepšie plány. Tu však máme česť s originálnou Japákovinou. Takže sa pripravte na poriadnu priehršť šermovačiek, lietania a samozrejme mŕtvol. To že po čase dostanete zo všetkých Kawasakiov, Tamagočiov či Karaokeiov pekný guláš už k podobným východným filmom už asi patrí. Ale čo ozaj poteší očko akčnejšie naladeného diváka sú samozrejme bojové scénky. Tu Japončíci ozaj na ničom nešetrili a poslali do boja všetko čo mohli. Assassini, ninjovia, banditi či len bežní ozbrojení okoloidúci tí všetci priložili ruku k dielu aby si človek projekciu do sýtosti užil. Všetci dokonca imidžovo odetý! Na to že krv občas nevyzerá ako krv, alebo dvadsiati protivníci efektne poskakujú a ceria zuby, kým ich dvoch kamošov porcujú si tiež musí človek zvyknúť. Potom to už ide samo. Na sexi osemnástku Ayiu by bol jeden sonet málo, takže tam nieje o čom. Parabolický film kedy sa emočne na úvod a záver stred nechytá, i keď ľudia umierajú.(27.4.2012)

Ano, ta scéna na konci, kdy si to Azumi rozdá s tím dlouhovlasým týpkem v bílém je opravdu dobrá - podle mě to nejlepší na celém filmu. No, ale jinak? Takový nic moc film s přepálenou stopáží a spoustou starých známých, které jsem opravdu viděla ráda pohromadě (jen jim to moc dlouho nevydrželo, na film jsem se chtěla kouknout kvůli tomu, že uvidím Hirokiho a Shuna pohromadě a ono vlastně prd). Taková Jae mi tam přišla jako uměla nastrčená figurka, která měla za úkol pozdržez výpravu našich zabijáků (vlastně pozdržet ty dva), ale já pro ni měla jen tuhle větu: "Jsi hodná, tak už táhni." Pokud máte rádi ohánění se mečem, tak je to film, který by vás mohl bavit. Pokud to rádi nemáte, ani hektolitry krve, tak to ani nepouštějte, protože o mnoho víc vám to nenabídne. A všimněte si, Azumi za celý film nebyla zraněna, tomu dávám plusové body :-) To je další věc, která se mi líbila.(28.12.2010)

Je to dosť dobrý akčný historický film z japonskej produkcie. Má veľmi zaujímavý príbeh o skupine bojovníkov, ktorý sú vychovávaný pre likvidáciu ľudí nebezpečných pre Japonsko. Som spokojný aj s jeho spracovaním, pretože aj napriek jeho priamočiarosti ani chvíľu nenudí a pritom trvá až 142 minút. Akcie je tu dosť, ale mám z nej zmiešané pocity. Súboje sú dlhé a zaujímavo natočené, ale nemajú moc prepracovanú choreografiu a viditeľne ani schopnosti zúčastnených nie sú na moc vysokej úrovni. Ale na rozdiel od väčšiny podobných filmov sa tu krvou nešetrí. Najviac ma zaujala posledná väčšia akčná scéna, kde hlavná hrdinka Azumi pozabíja mnoho desiatok protivníkov. Mierne ma tu sklamala vizuálna stránka, do ktorej v podobných filmoch vkladám najväčšie nádeje, ale tu nie je až tak pôsobivá. Ale na poslednej akčnej scéne ma už zaujala aj vizualizácia, hlavne otáčajúca sa kamera okolo jedného súboju. Nie som moc spokojný s hlavnými hrdinami, ktorí sú dosť nedôveryhodný. Neprekážajú mi, ale pôsobia dojmom obyčajných teenagerov a nie profesionálnych zabijakov a to aj po stránke správania. Mali by pôsobiť sebaisto a nie takto vyplašene. Azumi už pôsobí sebaisto a som s ńou spokojný aj vizuálne, či už vzhľad, pohyby alebo mimika. Tento film je zaujímavý aj tým, že pomerne často pôsobí ako film určený pre teenagerov, ale pritom je tu aj viacero scén, ktoré sú dosť silné. Zaujalo ma hlavne vyvraždenie skupiny potulných umelcov alebo pokus o znásilnenie. Veľmi ma tu prekvapila hudba, ktorá je zaujímavá, ale nie moc vhodná pre tento žáner. A neviem, čo si mám myslieť o záporákoch, niektorí sú zaujímaví, ale bojovník so zvukmi psa mi vadí. Musím povedať, že som mierne sklamaný. Podobné filmy mám veľmi rád a vždy ich pozerám s nádejov veľkého zážitku a kedže tento film je známy, tak som aj plné hodnotenie čakal, ale viacero dôležitých prvkov ma sklamalo. Ale aj tak sa mi film páči a určite si ho ešte niekedy pozriem. Objektívna kvalita filmu- 72%, film sa páči mne na 75%.(18.8.2009)

Je sice pravda ze film je trochu jednoduchy, ale ja som sa bavil. Skvely zaciatok ma dostal a ajked potom nadsenie trochu opadlo, skvela akcia ma stale drzala v pozornosti. Chrochkal som blahom, ked stary ucitel nakonci vytiahol katanu a ukazal co je to prave umenie meca - jeden z najkrajsich samurajskych subojov. No a co sa mi navzdy vrylo do pamati je jeden z najhnusnejsich , najslizkejsich a najuchylnejsich zaporakov akeho som kedy videl. Vrcholom bola jeho extaza (ake vystizne) pri zaverecnej bitke kde pri pohlade na ten masaker skakal od radosti ako male decko. Treba vidiet. 8/10(7.1.2007)

• - Jednoho z protivníků Azumi (Aya Ueto) v závěrečné bitvě hraje herní vývojář Hideo Kojima, známý především sérií Metal Gear Solid. Ten se původně jenom přišel podívat na natáčení, avšak dostal i příležitost se ho zůčastnit. (Raztubyl)