• Marthos
  ***

  O režiséru Miroslavu Cikánovi se dnes obecně soudí, že patřil k těm tvůrcům, jimž nezáleželo ani tolik na kvalitě, jako spíš na kvantitě. Samozřejmě, jeho filmografie nabízí především nenáročné tituly, ale nezapomínejme, že právě on je autorem oficiálně uznávaného přepisu románu Josefa Haise - Týneckého Batalion a několika zdařilých protektorátních veseloher. Období těsně pobřeznové krize, kdy se česká kinematografie musela adaptovat v nových podmínkách a čelit vzrůstajícím direktivám ze strany okupantů, teprve formovalo snahy některých tvůrců k projevům aktivní rezistence a v tomto mezidobí tak vznikaly především levné a neškodné filmy typu Osmnáctiletých a Nevinných. Téma sice koketuje se závažnějším obsahem, ale romanticky nasládlý závěr jej sráží na úroveň podlampového čtiva; nijak vstříc nevycházejí ani herecké výkony, které si sice udržují zavedený standard (Vítová, Kabátová, Boháč, Nezval, Neumann), ale bez výraznější odezvy. Okrajová produkce raných protektorátních let však měla svůj význam alespoň v tom, že pomáhala udržovat životaschopnost české filmové výroby, jež nezadržitelně mířila do vyhládlého nacistického chřtánu.(1.8.2009)

 • zette
  ****

  Film s naprosto prehnanym scenarem, se spoustou nahodnych setkani, zvlastnich az podezrelych situaci. I tak jde ale o celkem zajimavy film s tematem, ktery u nas pred valkou nebyl obvykly ( i kdyz soud probehl velmi rychle ). Herecke vykony se mi libily, za nejvetsi plus ale povazuji vybornou hudbu. Slabsi ctyri hvezdicky.(19.6.2010)

 • ilclassico
  **

  Jeden z filmů který, než zemřete, musíte vidět... První polovina filmu se nese v duchu normálního prvorepublikového standardu. Když ale dojde k druhému soudnímu přelíčení, začnou se dít věci, že červená knihovna musí blednout závistí. K tomu se přidružují nezvyklé střihy, což ovšem nebude chyba filmu, ale jeho kopie. Tohle fakt musíte vidět!! V rámci žánru (červená knihovna, parodie) za 2.(18.9.2017)

 • mchnk
  ***

  Skvělý dramatický příběh, který ovšem ztroskotává na splašenosti celého scénáře. Chvílemi až naivně rychlé obměny situací a celého děje, mi vnukli dilema o ještě nižším hodnocení. Ovšem shovívavost nakonec zvítězila a i přes tento na filmu hodně viditelný fakt, jde celkem o zdařilý počin uznávaného režiséra.(14.2.2013)

 • Karlos80
  **

  Hana Vítová ve skutečnosti 25-letá, mne v roli 18-tky příliš nepřesvědčila. Povrchní a velmi nudné zpracování, špatný scénář, dialogy, a herecké výkony občas vážně k smíchu. Jen scéna u soudu mě zaujala jako jedna z mála tady. Cikánovi šly (samozřejmě že se našla nějaká ta čestná vyjímka) daleko lépe komedie.(28.10.2011)

 • - Natáčelo se ve Velké Chuchli a Vraném nad Vltavou. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace