Romantické drama s Hanou Vítovou v roli svobodné matky, která je křivě obviněna a odsouzena za zabití nemanželského dítěte. Její obhajoby se po odvolání ujímá zdatná advokátka v podání Zity Kabátové. Je zajímavé, že scény ze soudní síně patří k těm nejdramatičtějším z celého filmu. Dynamiku a spád příběhu dodávají dramatické titulky v mimořádných novinových vydáních zabývajících se procesem. Už před více než osmdesáti lety ovlivňovaly informace v tisku veřejné mínění. Snad to bylo proto, že tehdy byly pravdivé. Slušné herecké výkony v jednoduché výpravě byly provázeny odpovídající hudbou. Hana Vítová se na tuto roli hodila i když byla věkově starší. Všechny dívky i pánové vypadají v pamětnických filmech díky účesům a tehdejší módě starší. Až tolik mi to nevadilo, patřilo to k atmosféře té doby.(20.3.2016)

Osmnáctiletá podle románu Marie Doležalové Kdo jsi bez viny kombinuje trojici témat, které patřily k poměrně často reflektovaným, ale buďto jako témata doplňková nebo reflektovaná ve zcela jiných intencích. Případ svobodného mateřství bývá nejčastěji citován jako součást Machatého Erotikonu, ale byla to právě Hana Vítová, která se stala jeho nejčastější protagonistkou ve 30. letech. Její vzeření mladičké dívky často tvůrce svádělo k tomu jí obsazovat jako nešťastná svedená děvčata, typicky tomu tak bylo v Podhorského Hříchu mládí. Soudničky se také prosazovaly jako prostředí k určitým vyvrcholením, ať už veseloherním v Důvodu k rozvodu nebo tragickým v Rozvodu paní Evy. V Osmnáctileté bylo možné si vzpomenout na Advokátku Věru nyní jako JUDr. Kristýnu Bavorovou v podání Zity Kabátové, která navázala na emancipovanou Trudu Grosslichtovou. A do třetice tu máme v té době velmi aktuální rodovou fixaci na rodnou půdu, majetek a grunt, což je téma hodné bližšího zpracování nejen z pohledu velkých literatur 19. století, ale také upevňujícího se směru krev a půda natolik spjatým se sousedním říšským filmem. Bez zajímavosti také není shledání s rámcovým vyprávěním, které pro český film nikdy nebylo typické a zcela obvyklé. Připojím-li k celkovému obrazu moderně pojatá dílčí sociální dramata sehraná oblíbenými herci bez nejmenšího zaváhání, nemohu být jinak, než s Osmnáctiletou spokojena. A pakliže bude současná dostupná kopie doplněná někdy o úvodní titulky, bude cesta Osmnáctileté k divákovi nového století završena.(24.4.2012)

Scénář tedy hodně přitažený za vlasy v duchu pokleslého romantismu, zpracování se ovšem snažilo o civilně realistické pojetí, což se podle mě nejvíce dařilo ve scénách ze statku a pak v levné vesnické hospodě. Nejzajímavějšími postavami byly i díky hereckým vykonům role Ladislava Boháče a Stanislava Neumanna.(21.6.2010)

O režiséru Miroslavu Cikánovi se dnes obecně soudí, že patřil k těm tvůrcům, jimž nezáleželo ani tolik na kvalitě, jako spíš na kvantitě. Samozřejmě, jeho filmografie nabízí především nenáročné tituly, ale nezapomínejme, že právě on je autorem oficiálně uznávaného přepisu románu Josefa Haise - Týneckého Batalion a několika zdařilých protektorátních veseloher. Období těsně pobřeznové krize, kdy se česká kinematografie musela adaptovat v nových podmínkách a čelit vzrůstajícím direktivám ze strany okupantů, teprve formovalo snahy některých tvůrců k projevům aktivní rezistence a v tomto mezidobí tak vznikaly především levné a neškodné filmy typu Osmnáctiletých a Nevinných. Téma sice koketuje se závažnějším obsahem, ale romanticky nasládlý závěr jej sráží na úroveň podlampového čtiva; nijak vstříc nevycházejí ani herecké výkony, které si sice udržují zavedený standard (Vítová, Kabátová, Boháč, Nezval, Neumann), ale bez výraznější odezvy. Okrajová produkce raných protektorátních let však měla svůj význam alespoň v tom, že pomáhala udržovat životaschopnost české filmové výroby, jež nezadržitelně mířila do vyhládlého nacistického chřtánu.(1.8.2009)

• Karlos80

Hana Vítová ve skutečnosti 25-letá, mne v roli 18-tky příliš nepřesvědčila. Povrchní a velmi nudné zpracování, špatný scénář, dialogy, a herecké výkony občas vážně k smíchu. Jen scéna u soudu mě zaujala jako jedna z mála tady. Cikánovi šly (samozřejmě že se našla nějaká ta čestná vyjímka) daleko lépe komedie.(28.10.2011)

• - Natáčelo se ve Velké Chuchli a Vraném nad Vltavou. (M.B)