Pečeť vraha

Memories of Murder

Memories of Murder

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Jižní Korea, 2003, 131 min

Jak už jsem několikrát zde napsal, tak to mám těžké s asijskými filmy. Pokud nepochází od tohoto pána, tak mi většinou nic neřeknou a i když jsou vychvalovány ze všech stran, já po jejich zhlédnutí (většinou) nechápu proč. Ale po zhlédnutí tohoto filmu, to chápu. Tohle je totiž kvalitní, pomalý film, kterému nejvíce škodí, že někdy neví, co pořádně chce. Začne to jak vcelku drsná kritika policie v Koreji (to je tam opravdu taková situace, že vězni jsou mlácení či skoro až mučeni při výsleších?) pak je to taková špatná komedie, ale nakonec a po většinu filmu je to naštěstí docela temná kriminálka, která má výjimečný konec. Podívejte se a uvidíte, co tím myslím. Rozhodně si tento film dám ještě jednou, možná se mi zalíbí ještě víc, zatím 80 %.(19.5.2013)

• Tayen

Možná film mapuje postupy korejské policie, možná je natočen podle skutečného příběhu, ale je také neskutečně nudný. Mrazivá atmosféra žádná a napětí, aby člověk pohledal. Nevím, jestli to měl být účel filmu, ale postavy v něm se chovají neskutečně hloupě a policisté, jakoby na všechny stopy přišli náhodou. Pro mne dvě hodiny ztraceného času...ačkoliv možná jsem dostala poučení, že ne všechny asijské thrillery s dobrým hodnocením jsou pro mne.(3.1.2009)

Podle mě A-class detektivka. Dost chápu, proč je hodně lidí naštvaných po prvních minutách a věřím, že to byl i záměr tvůrců. Koukáme se na příběh, kdy sériový vrah likviduje každou chvíli nějakou obě't a detektivové ho nezvládají odhalit. Být to CSI, tak na místě činu najdou asi 50 stop a pak už jen vybírají jednoho z 10ti podezřelých. Tady jsou ale beze stop a zoufale se chytají každého stébla, aby zabránili další vraždě, ke které se jistě schyluje. Takže ze začátku je vidět, jak pár ne moc schopných detektivů používá dost hrubé metody, které ale kdo vydrží, určitě pochopí. Navíc pár scén je tak nervydrásajících, že by jim mohly stovky vyvražďovacích hororů závidět.(7.6.2010)

Téma, které si rozhodně zasloužilo mnohem lepší zpracování a jsem si jistý, že Korejci filmy točit umí. Tento film ale až moc často sklouzává k jakési trapné komičnosti, která se sem vůbec nehodí. Herecké výkony jsou jako zvadlé klasy rýže. Závěr filmu měl cosi naznačit, ale co to bylo, to zůstalo jen kdesi na Dálném východě v hlavách korejských tvůrců.(12.7.2012)

Opět klasický Bongův mix žánrů, kdy se v jedné scéně smějete a o pár vteřin později vás zamrazí v zádech. Prostě detektivka převrácená naruby, ale je mi jasné, že konzervativním divákům "kriminálek od las vegas po miami" to po chuti nebude:). Jak už je zvykem, film oplývá výbornou kamerou, nenápadnou smutnou hudbou a výtečným Kang-ho Songem. Symbolické otevření a uzavření snímku nádhernými prosluněnými záběry je perla sama o sobě.(26.1.2010)

• - Jihokorejská policie usvědčila vraha, který inspiroval tvůrce filmu, v září roku 2019 – tedy téměř po třiceti letech. [Zdroj: Tyden.cz] (klukluka)

• - Po deváté vraždě byly DNA důkazy poslány do Japonska (ve filmu do USA) na analýzu, ale výsledky byly nedostačující. (Jigvell)

• - Scénář je ovlivněn komiksem Alana Moorea "Z pekla", podle kterého byl natočen stejnojmenný film bratří Hughesových. (Ozo)