Pečeť vraha

(festivalový název)

Memories of Murder

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Jižní Korea, 2003, 131 min

Přestože nevím, jak probíhalo tehdejší skutečné vyšetřování série jihokorejských vražd, musím říct, že mě příjemně překvapilo, jak civilně tuto kauzu Pečeť vraha rekonstruuje. Nemožnost dobrat se pravdy tu nenabývá filosofických rozměrů, ale drží se striktně v rámci jednotlivých vyšetřovacích metod. Do opozice se tu proti sobě staví (v podobě dvou detektivů) intuice a racionálno a jako poslední instance figuruje americká vědecká laboratoř. (Téma USA je obecně docela humorné, protože se tu o zámořských tajných službách mluví s až náboženským respektem a nakonec i na samotné výsledky z laborky se čeká jako "na smilování boží", jako na něco, co nezpochybnitelně vysloví verdikt - divák ale tuší výsledek ještě předtím, než se hrdina do zprávy začte.) Vrah není vyšinutá, excentrická osoba, která by se snažila upozorňovat na vady společnosti (jako např. Spacey v Sedm), film naopak úchyly a retardy důsledně staví do rolí falešných podezřelých. Pachatelova neodhalitelnost a zrádnost spočívá v jeho obyčejnosti a ve finální scéně jsou dokonce diváci sami označeni za potenciální viníky. _____ Někde jsem se dočetl, že Korejci tento film milují také proto, že jim dobře připomíná dobu tehdejšího vojenského režimu (např. noční sirény), ale západní divák by tady vůbec neměl mít problém se orientovat; dokonce mám pocit, že jde o jeden z nejpřístupnějších filmů a potenciálně dobrý úvod do jihokorejské kinematografie.(16.2.2011)

Prípad vrážd mladých dievčat, ktorý sa stal námetom pre kriminálku Spomienky na vraždu, zamestnal vo svojej dobe ticícky policajtov po celej Južnej Kórei, a predsa sa nikdy nepodarilo odhaliť skutočného vraha. Film rekonštruuje udalosti a podáva možné vysvetlenie. Odohráva sa počas obdobia totalitnej vlády, čomu sú podriadené nešetrné vyšetrovacie metódy, veľká snaha chytiť vraha a tak nepriamo spopularizovať režim. V popredí je však zobrazenie každodennej práce vyšetrovateľov (s často prítomným humorom), poukázanie na mimoriadne náročné vyšetrovanie. Neustále unikajúci vrah a nemožnosť ho napriek snahe dolapiť zasahuje psychiku detektívov a následne negatívne ovplyňuje voľný čas a rodinný život.(26.1.2005)

Opravdu vynikající temná kriminálka, skvěle natočená, jen ta jinakost asijského uvažování, logiky a návyků, stejně jako zcela odlišná reflexe přístupu k násilí, mi byly během sledování trochu rušivým elementem. Filmově to ovšem byla lahůdka, snímek fungující ve všech řádech, režisér Joon-ho Bong ví, jak se točí dobrá detektivka, navíc je ve druhém plánu velmi kritický, Jižní Korea konce 80. let minulého století vyznívá jako polototalitní stát, v němž praktiky policie jakoby se odehrávaly spíše někde na severní straně demarkační linie, která se táhne napříč korejským poloostrovem. Každopádně tahle zpráva o stavu jihokorejského venkova konce 20. století je velmi působivá a mnohovrstevná, už proto, že hledání vraha (=pravdy) je tu proces velice nejednoznačný a s nečekaně relativními výsledky. Snad u žádného jiného filmu jsem pak tak palčivě necítil potřebu vidět americký remake, nejlépe od Davida Finchera...(28.2.2012)

Téma, které si rozhodně zasloužilo mnohem lepší zpracování a jsem si jistý, že Korejci filmy točit umí. Tento film ale až moc často sklouzává k jakési trapné komičnosti, která se sem vůbec nehodí. Herecké výkony jsou jako zvadlé klasy rýže. Závěr filmu měl cosi naznačit, ale co to bylo, to zůstalo jen kdesi na Dálném východě v hlavách korejských tvůrců.(12.7.2012)

Srovnávání s filmy jako Se7en a Mlčení jehňátek je naprosto scestné a věřím, že právě zklamání z filmu dané očekáváním zapříčiňuje ty hořké reakce v komentářích. Co mají Vzpomínky s dvěma uvedenými snímky skutečně společného, je několik motivů a prvků, jež jsou ve všech třech použity, nicméně to hlavní, na čem by bylo možno zakládat prohlášení o podobnosti, je zcela odlišné: atmosféra. Hlavním tématem Vzpomínek totiž není duševní boj s geniálním zločincem a více méně zoufalé pokusy ho dopadnout (což právě tvoří podstatnou část nálady jak u Finchera, tak u Demmea); v popředí zájmu tu stojí řekněme neobvyklý styl pátrání korejských detektivů (respektive praxe popadnout prvního podezřelého a přiznání z něj vymlátit, na skutečnou vinu/nevinu nehledě). Důsledkem toho pak je, že vyšetřování se neustále vrací na samý začátek; nemožnost pachatele dopadnout vyplývá nikoli z toho, že ten by byl o tolik napřed svým brilantním plánem či intelektem (ve skutečnosti, jak naznačuje konec, jde o člověka veskrze průměrného), ale jednoduše z toho, že vyšetřovatelé se ho dopadnout dobré tři čtvrtiny stopáže ani nesnaží. Právě odsud potom pochází dojem, který se člověka zmocní po zhlédnutí všech tří snímků a na němž hlavně je pak stavěna jejich podobnost: co se stalo, je zpětně naprosto nemožno zrekonstruovat, na nic nelze spoléhat a my spolu s detektivy tak máme jedinou možnost: sbírat střípky proběhlých událostí a doufat, že se aspoň vzdáleně přibližujeme tomu, co se opravdu odehrálo.(25.6.2007)

• - Scénář je ovlivněn komiksem Alana Moorea "Z pekla", podle kterého byl natočen stejnojmenný film bratří Hughesových. (Ozo)

• - Po deváté vraždě byly DNA důkazy poslány do Japonska (ve filmu do USA) na analýzu, ale výsledky byly nedostačující. (Jigvell)

• - Film je inspirován skutečnými událostmi, které se odehrály mezi lety 1986 až 1991. Deset žen bylo zavražděno v jihokorejském městě Hwasong. Jejich věk se pohyboval od čtrnáctileté školačky až po jednasedmdesátiletou ženu. Sériový vrah nebyl nikdy dopaden. Případ byl promlčen v roce 2006. Policejní záznamy jsou však stále zachovány kvůli důležitosti případu. (Jigvell)