Džúni kokuki

• Japonsko 十二国記 (více)
Japonsko, (2002–2003), 18 h 45 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Fujumi Ono (kniha)

Kamera:

Acuho Macumoto

Hudba:

Kunihiko Rjó

Aja Hisakawa, Takehito Kojasu, Hóko Kuwašima, Ken'iči Suzumura, Rie Kugimija, Júdži Ueda, Hidejuki Tanaka, Džunko Noda, Kazuja Nakai, Kendži Nodžima (více)

Epizody(45)

Youko Nakajima je taková normální středoškolačka, snažící se žít podle představ svých rodičů. Něco s ní ale není v pořádku - často se cítí divně a je náladová. Ovšem co je zdrojem jejího neklidu nedokáže říct ani ona sama. Jednoho dne se po vyučování v její třídě objeví muž, který se představí jako Keiki, a s pokleknutím ji slíbí oddanou službu. Zdá se ale, že tahle návštěva nebude ten den jediná. Odnikud se vynoří záhadné létající příšery, které okamžitě na Youku zaútočí. Naštěstí je zde Keiki, který s nimi začne bojovat. Zmatená Youko při boji ztratí vědomí a když se probere, leží sama na břehu neznámé země s hlavou plnou útržkovitých vzpomínek. Kde je a jak se sem dostala? Jak se dostane zpět? Nezdá se jí to celé? Na všechny tyto otázky musí najít odpověď.

Dvanáct království je anime seriál čerpající ze stejnojmeného souboru románů a sbírky fantasy povídek, tedy nikoli z mangy, jak je u těchto seriálů jinak běžné. Ačkoli seriál i předlohy jsou japonského původu, zřízení světa dvanácti království a bytosti, které ho obývají, stejně jako velké části děje, vycházejí převážně z čínské mytologie. Přesto nebo možná právě proto patří tento seriál k nejuznávanějším v daném žánru. (Genryuusai)

Subjektiv

Jhershaw pojal svůj komentář hodně podrobně (je zajímavé si všimnout, jak se zprvu negativní dojem mění v dosti pozitivní), takže pro ostatní zbyly jen drobty (ale bacha, Jhershaw tu mírně spoileří, nicméně jen mírně). Řeknu tedy jen jedno - IMHO nejlepší anime s námětem "středoškolačka se náhle objeví ve fantasy světě". ()

novoten

False Queen – 40% - Ještě při přeletu z nepřátelské střední školy do slibného světa králů, monster a jiných nebezpečí jsem byl příjemně natěšený, ale pak šla nálada díl od dílu neodvratně níž. Ústřední trojice až neuvěřitelně otravuje a děj popohánějí jen vedlejší sympaťáci Keiki a zejména Rakushun. Navíc nesmyslně hutně dávkovaná historie a propletenost jednotlivých království nesnesitelně brzdí děj, který se navíc hýbe dopředu podzápletkami typu záludného ducha meče. Změny v samém závěru tak vítám s otevřenou náručí, protože takhle zatím opravdu ne. Black Kirin – 90% - Jako vystřižené z jiného seriálu. Nové postavy jsou příjemně tajemné, zjednodušená zápletka udrží pozornost po celou dobu a epizoda z jeskyně je jasně nejlepší z celého anime. O takhle napjaté atmosféře si může nechat zdát leckteré drama, natožpak dějově mírně improvizující fantasy. Proto zabolí mizivý počet dílů a hlavně fakt, že se tímhle směrem už Dvanáctka nikdy nevydala. Youko, Suzu and Shoukei – 40% - Příběh, který mě zaskočil nejvíc. Kdo by totiž hádal, že se tvůrci vydají do podobně mysteriózních míst jako v případě Taikiho dobrodružství, zůstal by těžce zklamán. Linka velkolepě nazývaná Skies of Dawn totiž nabízí propletené osudy tří nerozhodných, nezajímavých a v případě Suzu a Shoukei bohužel i silně nesympatických dívčin. Intriky uspávají, dialogy téměř urážejí divákovu inteligenci a nestavit se občas někdo z osvědčených hrdinů, byla by ostuda dokonána velmi rychle. Přesto se ze třetí kapitoly těchto kronik vyklubala čistá nuda, kterou byla neskutečná dřina nakonec přelouskat. Another Me – 50% - Vypravěči a hlavní protagonisté jsou tentokrát o poznání milejší a pozoruhodnější, ale problém je v samé pointě. Nejedná se o nic jiného než o několik staletí starou ozvěnu povstání. A to je na finální várku epizod zatraceně málo, nehledě na to, že použít jako poslední díl čistokrevný filler je vyložená sprosťárna. Dějiny dvanácti království se tak ode mě dočkaly té nižší varianty hodnocení. Black Kirin zůstane ve vzpomínkách jako úctyhodně napsaná kapitola, ale už to, že se nedočkala pokračování či definitivního zakončení, dokazuje rozháranost seriálu jako celku. ()

Zíza

Opravdu nádherně vymazlené osobnosti tu na mě útočily ze všech stran a příběh Youko aka královny je od začátku do konce napínavý a rozčilující mě - v dobrém slova smyslu :-) A co se mi také líbilo - překvapovalo mě - je umírání; tady prostě mohl opravdu umřít kdokoliv, dítě, stařec, přítel panovníka, ženy... takovej trochu "masakr" občas... Co mě opravdu mrzí, je fakt, že příběh Taikiho a jeho pána nebyl dořešen, pořád nevim, co se s nima stalo a co s nimi bude do budoucna. Třeba se to řeší v knize a v anime už nezbyl prostor... Často mě iritovalo, že nevím, o kom se mluví, každej měl tři sta padesát jmen a já byla ráda, že jsem si zapamatovala alespoň to jedno vzhledem k tomu, že postav tam bylo tři sta padesát jedna ;-)) Občas jsem se nudila, fandila, zadržovala dech, toužila po konci. Tak nějak to ve mně nezanechalo silný dojem a tak nějak je mi jedno, že to skončilo (spíš jsem ráda, že jsem to konečně dokoukala), takže nemůžu dát vyšší hodnocení; samozřejmě, že jsou to lepší 3* XoD Za veškeré propojení v jednu řeku, která živí a usmrcuje všech 12. Prostě bych si to raději přečetla. A ještě jedna mini poznámečka nakonec: absolutně nejnudnější opening, kterej jsem kdy viděla a slyšela... ()

zelvopyr

Po třech dílech **, ale odvaha koukat dál. To jsem zvědav, jak se to vyvine :-) /// aktualizace po 3 letech zatím jen odvaha, ale furt jsem se do toho nepustil, uvidíme... ()

Hitman_47

Myslím, že tu už bylo ke Dvanácti královstvím napsáno celkem dost...a já můžu jenom dodat, že s většinou souhlasím, ale jedna hvězdička přeci jenom musí dolů. Plný počet bych dal v případě, kdyby se seriál "občas" tak strašně netáhl. Tím nechci říct, že by to byla nuda, ale není to zas takový odvaz. A taky mě celkem dost štve ona nedokončení linie s Taikim, když je tam tak krásně načnutá "v obou rovinách"... ale s tím se můžu asi jít bodnout :) K animaci a kresbě bych řekl, že je jen lehce nadprůměrná...prostě ani výborná a ani špatná. Ale o to tady nejde...v případě tohoto anime jde hlavně o velice rozvinutou mytologii a podání příběhu...a o skvělého Rakushuna (čistě subjektivně :). ()

Jhershaw

Po 3 dílech: Zatím jsem teprve u třetího dílu, a tak doufám, že se můj názor časem změní, ale zatím můžu říct jen: WTF? Podle žebříčků i doporučení to má být vynikající anime, ale IMHO jsem dosud v anime neviděl více nesympatické hlavní hrdin(k)y, jeden větší ***** než druhý :/ 2* ____ Po 6 dílech: Začínám si uvědomovat, že to byl možná záměr, postavy takhle vykreslit.. všichni tři se stihli změnit, většinou dost radikálně, k druhému extrému. Ne že by byli o moc sympatičtější, ale už aspoň mě jejich chování nepřivádí ke vzteku. A co se seriálu upřít nedá - nenudí, rychle odsýpá, takže "nutí" koukat na další a další díly. 3* ____ Po 13 dílech: Mytologie světa, jeho fungování, postavy.. stále více mě to pohlcuje. Už i Youka, až na občasné excesy, mi je sympatická, a Rakushun a Enki, to jsou prostě sympaťáci :) Jsem zvědavý, jak to bude pokračovat, nemůžu se dočkat zítřka... 4* ____ Za další den dalších 13 dílů, teď jsem u 26. Mírné zklamání, tak bych to shrnul. Zatímco z posledních dílů první části jsem byl nadšený až na 5*, byl jsem nedočkavý vědět, jak to s Youko dopadne, v průběhu druhé části nadšení opadlo. Ne že by příběh Taikiho/Kanameho byl nezajímavý, ale prostě v tu chvíli mě víc zajímala Youka (pozn: Zpětně bych to asi napsal jinak. Příběh Taikiho je rovněž velmi zajímavý až strhující, jen v tu chvíli pro mě byl těžký ten přechod velké strhující finále -> znovu od začátku v mírném tempu). Většina dílů tedy za lepší/horší 4*, ovšem pár momentů zvysoka převyšuje zbytek, např. Taikiho zkrocení Youmy nebo jeho poklonění králi, obojí je na mrazení v zádech (což je v současném horku co říct:)). Další věcí, která mě poměrně mrzí, je, že se v příběhu začínám ztrácet. Ale nedával bych to za vinu jen sobě, ale částečně i autorům. Když už konečně pochopím a zapamatuju si systém vytváření jmen Kirin (Enki, Taiki, Kourin), proč najednou přejmenujou Taiki-> Kouri? A proč se Saiho říká Taiho, když to s královstvím Tai nemá nic společného a jen to dále zbytečně mate (Taiho x Taiki). Katastrofa pro mě nastala ve chvíli, kdy sledujeme najednou osudy nejen Youky - Královny Kei, ale i dalších dvou dívek: Suzu (Mokurin? - u té mi ještě spojení s dívkou prosící Taikiho došlo) a princezny (jmenuje se Shoukei nebo Gyokuyou? A proč se Gyokuyou jmenuje i Yukčina pomocnice??). 4* ____ 34. díl. Pokračují oba zmiňované trendy. Bohužel se stále ztrácím v názvech//pojmech. Naštěstí už méně, zapamatoval jsem si i některá města :) I ta rozdrobenost způsobená sledováním tří příběhů zároveň není tak na škodu, protože konečně se jednotlivé linie konečně začaly propojovat a obě slečny, ač o tom nevěděly, Youku potkaly. Napětí roste, jde odtušit, že se tato část pomalu blíží ke konci. Plus pár velmi silných momentů (ten zrzavý kluk) podbarvených krásnou hudbou od Kunihiko Ryo. 85-90 % ____ Dokoukáno, takže trocha rekapitulace posledních dílů. Třetí část končí dílem 39 a neváhal bych to označit za vrchol seriálu. Schyluje se k velkým událostem, napětí roste, stejně tak koncentrace emocí, opět úžasné až mrazivé momenty (Youka+Keiki!!). A hlavně se tři linie příběhu konečně spojily. A já se poměrně orientoval ve jménech:) V tu chvíli bych dal 5* bez váhání. Jenže. Ještě jsou tu díly 40-45. 40. díl je takové shrnutí a završení předcházejících událostí. O čem asi budou ty další díly, říkal jsem si. (A tajně doufal v návrat k příběhu Taikiho. Vždyť ten příběh má takový potenciál!) Bohužel, jedná se o flashback do minulosti krále En. Ne že by byl nezajímavý, ale opět bych v tu chvíli radši sledoval jiný příběh. Ať už tolik očekávaného Taikiho nebo Youku. Ty čtyři díly byly tak na slabší 4*. A pak přišel poslední díl a, k mému zklamání, skoro nejhorší díl vůbec. Oni prostě zrekapitulovali díly 41-44. Proč proboha?! Takže 20 minut jsem přejel rychloposuvem a vychutnal si až poslední 3 minuty, úplný závěr, který ten díl aspoň trochu zachraňuje, protože -alespoň mně- nabídl poměrně emočně intenzivní scénu. _____ Kdybych měl vše shrnout: Z počátečních rozpaků až naštvanosti jsem přešel k velkému nadšení, spokojenosti a rozhodně těch cca 20 hodin nelituju. Juuni Kokki v sobě mají "něco", čím strhnou a nutí koukat na další a další díly. Dokonalý seriál to sice není, ale přesto doufám, že až ze mne vyprchá roztrpčení z 1) nedovyprávěného příběhu o Tai, 2) ne moc povedeného konce "korunovaného" téměř zbytečným posledním dílem, zbudou ve mně vzpomínky velmi kladné. 90 % () (méně) (více)

Nin

Z původních čtyř jsem nakonec změnil hodnocení na tři hvězdičky. Svět je tu totiž propracovaný, relativně zajímavý a originální, ale velký problém jsou pro mě postavy, který prakticky u všech filmů a seriálů jsou u mě alfou a omegou toho konkrétního díla. Tady se postavy chovají relativně normálně (a na poměry anime neschématicky), ale smutné je, že ani po dvaceti dílech jsem si neoblíbil ŽÁDNOU postavu (a že jich je poměrně dost) natolik, abych jí fakt držel palce nebo o ni měl třeba starost. Rakushun by mi byl asi nejbližší, ale to jen do tý doby, kdy jsem o něm pochyboval - pak se ukáže, že má skrz naskrz dokonalý a čistý charakter a tam můj zájem opad. V podstatě tohle anime je dobré, ale nefunguje pro mě tak, jak by mělo. Zážitek z něj by se dal přirovnat k listováním učebnicí dějepisu nebo atlasu - zajímavý, ale jako "šou" a vyloženě zábava to pro mě není. (6/10) ()

Mi Nü-Chai

----bude později upraveno a změna hodnocení vyhlazena, ještě nejsem u konce, teď si jen musím ulevit výkřikem---- Um gottes willen, můj ty šoggote, proč musí být Youko taková píča?! Proč?! Očividně propracovaný svět, spousta příšerek, dobrá kresba i animace a hlavní charakter je jedním každým svým projevem na zabití. Doufám, že bude časem evolvovat v něco méně hrozného, zatím mě spolehlivě našňupne pokaždé, když otevře ústa. ()

prome

K tomuhle seriálu tady bylo asi řečeno úplně vše. Mě osobně vadilo ustřihnutí pár příběhových linií bez nějakého zakončení. ()

Fleur6

V podstate sa zhodujem s komentármi ostatných užívateľov - vynikajúci anime seriál, pri ktorom ma hnevajú len zbytočné rekapitulujúce diely a nepodarený záver. Skutočne som si nemohla vybrať lepší prvý anime seriál (ak, samozrejme, nepočítam Pokémona - čo ja nepočítam). ()

Soundtrack

Není to špatné, ALE... nevidím na tomhle anime vlastně vůbec žádný skutečný klad. Postavy? Až na Rakushuna nudné a nezapamatovatelné. Děj? Jaký? Můžete přeskočit klidně pět dílů a bez problémů se hned chytnete. Animace? Postavy vypadají divně, jinak docela ok. Když k tomu připočtu to strašné natahování každé scény, to, že v Game of Thrones (které taky nemusím), se v jednom dílu událo tolik intrik (a lepších) než tady za celý seriál a to, že se tam každá postava jen a jen lituje, tak nakonec dávám ještě o jednu hvězdu míň, než jsem původně chtěl. ()

Naslund

Celkem odvážný tah, vasdit na postupné zlepšování postav při absenci někoho příjemného na začátku. Asi jako pro všechny zde i pro mě byl zpočátku jediným tahákem rychle odcípající děj a zvědavost, jak se bude dál vyvíjet. Tady může spousta lidí nespokojeně odejít a seriál zatratit. Ale co mě zpočátku štvalo, časem zapůsobilo o tolik víc. Psychologie je tady opravdu úžasná a myslím si, že každému divákovi přiblíží něco, co o sobě nevěděl, a co by se sebou měl dělat. Sám jsem pár argumantů dokonce použil i při zkoušce z psychologie :-) Dále mě již příběh přestal tolik zajímat a hlavní byl vývoj postav. Z děje mi toho vyvstávalo po málu i přes pár skvělých míst. Přehnaná změť názvů a jmen mohla být jednou z příčin. Komu dělají pojmy moc problémy zde je větší slovník. Oproti Gumbovi se mi opening a ending velice líbily. Po dlouhé době jsem si i zazpíval karaoke ending :) Stejně jako ostatní hudba dokáží moc hezky naladit na správnou vlnu ke sledování seriálu. A u písních jako Fuushun nebo o loutce se mi vždy draly slzy do očí. Jinak se mi poprvé stalo, že jsem si na soundtracku oblíbil i "scény". Tam je dabing prostě dokonalej. ()

Genryuusai

Řekl bych Silmarillion mezi anime. Spousta zemí a místních názvů, spousta postav s nejlépe třemi různými jmény, nepočítaje oslovení přes společenský status - na první pohled jednoduše zmatek. Ovšem podobně jako v Silmarillionu i velice propracovaný svět a spousta pěkných příběhů, které se proplétají někdy více a někdy méně, ale vždy skvěle. Po skončení posledního dílu jsem sice tomuhle skvostu chtěl dát jen 4*, protože mě ten díl docela naštval a taky mi vadilo nedokončení některých příběhů, které v předloze ukončené jsou (hlavně o Taikim). Pak jsem si ale uvědomil, že by to byla velká chyba - seriálům jako tenhle se 4* hvězdy nedávají. Pro mě v top 5 anime. ()

Tsukikage

Abych se vyjádřil k tomu, co na následujících řádcích shrnu, je to absolutně úžasné anime (ale to je nadhodnocené :D ), ne fakt, moc lepších jsem zatím neviděl. Ještě než začnu, ano je tu ten Jhereshawův komentář, je to dobrý komentář, takže bych vlastně ani ten svůj nemusel psat, jak to někteří také udělali, ale bohuže se v zásadních věcech neshodujeme a to mě přivádí k první větě. Trošku spoilery: První díly byly pro mě něco neuvěřitelného. Nebyla tam jedíná postava, se kterou bych nesympatizoval (no trochu jsem ze začátku neměl rád Keikiho) a nechápal její psychycké pochydy a myšlení. Asi neoblíbenější postava prvních pár dílů byla pro mě Yuka. Já celý svůj dosavadní život sním a jsem zároveň ambiciózní, takže jsem moc dobře pochopil, jak jí mohlo psychycky zdeptat to, že není ta hlavní. Já bych se pravděpodobně také uchýlil téměř ke všemu, abych to zvrátil, to mi věřte. Na druhou stranu, kdo by nepochopil Youko, holku, která tam v první řadě být nechtěla. Ta psycho část s tím mečem a rodinou, myslím si, že by mě to osobně zničilo. Asano- ten byl klasicky téměř v pohodě, zatím se mu nic nedělo, sám tomu úplně nevěřil a navíc měl dost starostí o Youko a Yuku, takže na začátku nešílí. Pohopitelné, ne? Asanův vývoj dál mě zhnusil, ale taky si to dokážu představit, s nikým se nedomluvíte, máte hlad, přátelé zmizeli, sám v cizím světě, on moderní japonec, žádný skaut nebo tak něco. No abych pokračoval dál. Další věcí, která pro mě byla velice zajímavá, i kdyby už jen, protože se mi nikdy nestala, bylo to, že mě seriál úmyslněnechával zapomínat na důležitá fakta. Byl jsem do toho tak zabrát, že když se objevila třeba ta saya (pochva), úplně mě to dostalo, jak všechno do sebe zapadlo. Nebo, když oficiálně zjistili, že je císařovna. Vždyť ten fakt byl jeden z prvních věcí, co se dozvíte, a přesto mě zaplavila obrovská radost. Je to zvláští. Také je krásně zpracován vztah s Japonskem, co se stalo, když Yoko zmizela a pod., např. v sword art online, tam to skoro vyřešit neuměli, je to docela těžké, když si to tak vezmete a musíte vymyslet originální řešení a tady díky tomu ještě podpořili důvod změny psychyky Yoko. Musím tomu, ale i něco vytknout. Moc mě nebavila ta část s těmi příběhy o těch holkách (o tý královně a tý služce), to bylo na můj vkus trochu dlouhé a bez akce, i když to samozřejmě seznamovalo se světem, což je jednoznačně bonus. Jo, ale trpěl jsem při příběhu kirina země Tai, to mě upřímě nebavilo hodně. Ale ta konečná část před 39. dílem, to byla lahoda. Krásně promyšlené, dvorské intriky spojené neuvěřitelně krásnou akcí. Fakt, když Youko bojuje s mečem, to je opravdu krásně vymyšlené, hlavně to není jen tupé cinkání meče o meč, ale různé chytrosti (například jak tomu jednomu vojákovi přišlápla meč do země :) ). Musim říct, že bych si vedení státu počínal jinak než Youko, ale ona to nakonec zvládla mnohem zajímavějším stylem. Celý příběh jsem se celkem dobře orientoval, různá jména a postavy, jelikož často pociťuji náklonnost spíše k vedlejším postavám, snadno si je potom zapamatuji, neboť čekám, co provedou. Navíc ke všemu dobrému, co jsem zatím sepsal, přičtěte i to, že naprosto miluji anime, kde je Čínská mytologie a taky to, že je to jedna z nejhezčích a zároveň nejzajímavějších kreseb, se kterými jsem se kdy setkal. Poslední dobou se snažím kreslit mangu (moc mi to nejde :) ), a tak si přirozeně prohlížím různé styly a můžu vám říct, že jsem neviděl podobný tvar očí u kteréhokoliv kreslíře. Rád bych studoval mangu Twelve kingdoms, jestli nějaká je. No myslím si, že už jsem to vychválil snad přesmíru, ještě malí dodatek kirina země En mluví stejný člověk, co mluví mou oblíbenou postavu Ranmu, takže to také oceňuji :). Závidím všem, co to ještě neměli možnost vidět. () (méně) (více)

Monoxid

Tomuhle anime prostě ubírá na dokonalosti nedokončený příběh o Taikim a zdlouhavé a zbytečné rekapitulační díly. Ale i přesto se na něj koukněte. ()

WildevilCZ

Je tu někdo kdo by nechtěl takovou císařovnu jako je Yoko? :D U každého anime si snažím udržet chladnou hlavu a nenechat se zbytečně emociálně připoutat k postavám, ale Yoko mě zmákla už ve 3. díle, kdy jsem ji těžce začal litovat do jaké nehostinné krajny byla zavlečena neznámým cizincem jménem Keiki, kterého jsem díky tomu celý seriál neměl rád :D. Prvních 13 dílů je geniální spolu s příběhem kdy se dvě mladé slečny touží setkat s onou císařovnou Yoko... Ostatní vsuvky už tak zajmavé nebyly a ktomu ještě jedna byla nedokončená.... ()

venalce

Neustále obdivuji fantazii Japonců, na tohle "Euroameričani" prostě nemají. Tohle anime má neuvěřitelnou schopnost vás k sobě připoutat, jestliže mu dáte šanci. Na začátku jsou postavy nesympatické a vy se cítíte zmatení spolu s nimi, protože se dostanete do úplně jiného světa s vlastní bohatou mytologií (tím myslím opravdu bohatou mytologií). Pokud ale vydržíte, odměnou vám bude svět, který vás vtáhne do sebe a jen tak nepustí. Nedokážu si vzpomenout na jiný seriál, kde by postavy několikrát (!) radikálně změnily své smýšlení tak, aby to bylo uvěřitelné. Tady ano. Není tu žádná romantická linka, vlastně je to mnohdy docela brutální (tvůrci neváhají nechat zabít ženy i děti), přesto to není žádný "krvák". Je to čistá fantasy, o které si většinou necháváte jen zdát, nebo (marně) doufáte, že na ní někdy narazíte. Na celém seriálu je jen jediná vada, a to již mnohokrát zmiňovaná nakousnutá, ale nedokončená linie příběhu o Taikim. Je prostě nepochopitelné, proč jeho příběh skončí uprostřed děje bez jakéhokoli vysvětlení. Pokračování bych se vůbec nebránila, nabízí se tolik možností, že je škoda, že (zatím) zůstaly nevyužité. ()

shabazza

Zatím bez hodnocení ... ale jsem u 4. dílu a ta uřvaná Youko je mi neskutečně protivná, to se jí musí nechat :-D Tak nakonec průměr ... pořád tam někdo bulí ... to je hrozná "limonáda" :-D ()

3 AM Code

Vaham mezi 3/4.Zkratkovite moje myslenky: TK trochu pripomina Seirei no Moribito - v obhajobe vychodnich politicko/socialnich filosofii riznutych trochou toho revolucionarstvi kdyz uz je jasne, ze autority tentokrat uz proste nemuzete podporovat. "Seirei" ma ovsem jen 1 hlavni pribehovou linii ktera neni zbytecne natahovana. TK je take vic zamerene na vyvoj postav - coz je asi nejsilnejsi stranka serialu. To je sice moc pekny ale postav je moooc a dej je roztahany prez X pribehovych linii z nichs nektere nejsou (vramci 45 dilu) ani dotazene do konce. Zaroven jsou tu 3 "interlude" dily ktere jsou z vetsi casti pouhou rekapitulaci minuleho deje - takze realne je dilu 42. SPOILERY: dej se da rozdelit do cca 4 celku. Dily 1-13 patri Youko a jeji ceste na trun kralovstvi Key - v retrospektive asi nejlepsi cast. 15-20 jsou "slepa" dejova linie o ztracenem Kirinovi kralovstvi Tai. 22-39 je ukrutne dlouha a natahovana (hlavne ze zacatku) patalie s dvema fiflenama ktere nakonec najdou spravnou cestu a pomuzou Youko vyvetrat prohlinou executivu kralovstvi Key. Tady bych se rozhodne pozastavil nad zbytecnym rozpitvavanim cest onech dvou filflen - to by uspalo i priznivce telenovel - a jejich trochu sroubovanou promenou. Nicmene zaverecne dili smerujici k povstani jsou dobre. 41-44 je kratka exkurze do minulosti krale En, opet takova mala agitka nebeskeho mandatu a nutnosti/spravnosti se podridit danemu spolecensko/politickemu radu. V jistych ohledech az trochu demagogicky neprijemne. Zaverem: chtelo by to vic Youko a tahu na branku misto tolika dejovych linii - je to scenaristicky neukocirovane. ()