Duše na cestě

• Japonsko Rodžó no reikon (více)
všechny plakáty
Japonsko, 1921, 91 min

raroh

21. ledna 2014 v Galerii města Louny - http://www.gaml.cz/ - doprovodilo freejazz/noiseovými improvizacemi trio Jan Grunt (saxofon), Vojtěch Petržilka (theremin) a Napalmex (hluky). Na filmu je zajímavé, že do japonského prostředí implantoval evropské látky (Gorkého Na dně, které později zpracoval i Kurosawa, a u nás neznámého W. A. Schmidtbonna s Mutter Landstrasse) - ty ovšem zústavají stále evropské (nejen atmosféra vánoc, pro Japonce dosti netypická citace Evangelisty Lukáše) včetně pietistického pohledu na život (žádná kruťárna ve filozofickém životním světonázoru, třebaže smrti se film nevyhne). Pokud je zde něco japonského, tak pouze oblečení určitých postav a zařazení tradičního divadelního a tanečního umění do rámce filmu. 8. dubna 2014 v pražském klubu Rybanaruby film doprovodili Vlastislav Matoušek (japonská flétna šakuhači, japonská loutna biwa), Seizan Osako (šakuhači), Jan Grunt (saxofon), Jaroslav Kořán (perkuse) a Petr Vrba (trubka) imrovizacemi na pomezí jazzu, klasické japonské, evropské folklorní a moderní evropské vážné hudby. http://www.rybanaruby.net/program-klubu/akce/3179-vlastislav-matousek-seizan-osako-jan-grunt-jaroslav-koran-petr-vrba-minoru-murata-rojo-no-reikon-8-4-2014-koncert ()