I.Q.

I.Q.

IQ

Komedie / Romantický

USA, 1994, 92 min

jedna taková malá intelektuální debata:.....--I--a ty si jako myslíš že seš chytřejší než já jo? --F--nic takovýho sem přeci vůbec neřek? --I--tak co teda měla ta narážka na mou inteligenci znamenat, já mám 146, kolik máš ty,he?!? --F--tady nejseš na matfyzu, nemusíš hned mávat číslama --SERVIRKA--ještě jednou? --F--jak jinak, a napište to tady na tu slečnu s velkou hlavou, --F--.....než to tu zavřou, slibuju ti že to srazíme na 116,,,, a pěkně bumbej --I--tak mi teda řekni jaks to předtim myslel --F--víš, já nevím jak definuje inteligenci současná literatura na matematickofyzikální fakultě, ale podle mý kontroverzní teorie, je to vlastně takovej soubor dovedností-schopností, který ti pomůžou přežít --I--to mi teda vysvětli --F--tak podivejse, představ si že já, ty a všichni okolo nás tady v hospodě sme na lodi která ztroskotá, pětina štamgastů umře hned při havárii a další dvě pětiny se utopí během noci.....zbytek lidí se dostane na ostrov, a je velká pravděpodobnost, že mezi těma přeživšíma budem my dva --I--no, pokračuj --F--no, za další dva měsíce na ostrově zbydou naživu jenom tři lidi --I--jak to --F--vidíš támhle těch pět lidí u kulábru?..ty umřou hlady, protože sou všichni naprosto levý, tu vosmičku do rohu naproti hrajou už čtvrtý kolo ,,, ten vlasáč v rohu, ten je věčně nalitej, umře na votravu protože bude sbírat jedovatý bobule aby z nich vyždímal chlast, a támhle děděk u mašin si hodí provaz, protože bez ovocnejch automatů nemá smysl žít...nakonec zbydem na ostrově jenom ty, protože máš to vysoký čislo bot, já a támhleta blondýna... --I--proč ta? --F--protože je pěkna --I--ale pak stejně umře ne?! --F--jasně, vždyť vidíš že má brejle,ty se jí ale během havárie rozbijou a spadnou do moře, a jednou večer, až půjde čůrat, splete si strom a spadne jí do oka kokos --I--a znás dvou? kdo zůstane naposled. --F--Já přece, to je snad jasný ne? --I--Takže si teda přecijen myslíš, že seš chytřejší než já... --F--Vůbec ne. --I--A jaktože nakonec toho všho přežiješ ty, když chytřejší sem já. --F--Dojdou přírodní zdroje obživy. --I--Prosím? --F--Sním tě.(28.7.2009)

"Během té chvilky se z budoucnosti stala minulost. Není žádná přítomnost a proto čas neexistuje." Tak teď už tomu rozumím. Já žiju v budoucnosti. Takže vlastně v minulosti, což je naprosto jasné ze stylu mého oblékání. Ale zpět do přítomnosti, která už byla. V té chtěl automechanik založit rodinu s matematičkou, čtyři trochu praštění vědci posouvali náhodu správnými směry a já jsem se u toho skvěle bavil. Protony se studenou fúzí si totiž dávám k snídani a nic fyzikálního mi není cizí. Nebo vlastní? Musím nad tím popřemýšlet, ale mám na to relativně málo času.(3.4.2019)

Miloučký obličej Meg Ryan je stále spolehlivým prototypem romantické hrdinky, příjemné herectví sympaťáka Robbinse je dlouhodobou ozdobou 90. let a vitální Einstein v podání Waltera Matthaua skvěle ztělesňuje roztomilost a vtip, s jakými jsou Američané schopni vylíčit jakoukoli byť jen trochu svéráznou historickou postavu. Ve výsledku sice nic extra a chvílemi dokonce zavánějící nevyužitým potenciálem, ale už jen za ten originální nápad, inteligentní humor (tak krásně zesměšňující všechny inteligenty) a bezchybný casting nehodlám jít pod 70%. Ostatně k tomu ani nemám pádný důvod..(28.3.2014)

Walter Matthau je Einsteinovi neuvěřitelně podobný. Film samotný potěší ne úplně dementní romantickou linií, která poslouží i zajímavému zamyšlení nad protikladem zcela logického rozumu a vášnivostí a nahodilostí srdce, kteréžto dva elemnty spojuje v sobě postava Einsteina, která se proto jako dvě záporně nabité částice pokouší dát dohromady sympatického Tima Robbinse a ctižádostivou Meg Ryan.(21.1.2010)

Film, v ktorom sa stretá svet vedy a svet bežných ľudí, svet rozumu a citov. Ľudia zväčša vedcov vidia ako nudných, do svojej prace zažratých ľudí, ale tu boli vyobrazení ako vtipní, starí páni, ktorí o živote naozaj veľa vedia a i napriek svojmu pokročilému veku sú aktívni, a hoc nikdy nezradili svoju vedu, svet pravidiel a zákonov, vedia, aké dôležité sú v živote city.(12.2.2012)