Síla lidskosti - Nicholas Winton

Matej Mináč

Patrik Pašš

Zvuk:

Igor Vrabec

Veľmi, veľmi silný dokument o človeku akých mnoho nie je.(20.6.2009)

Velice zajímavý a poučný příběh o "Síle lidskosti". Doporučuju se na to kouknout jen jednou a pak , když už, až za dlouhou dobu, protože jsem to viděl dvakrát v krátké době a to už není ono. Ty emoce se mi podruhé vytratili. Nicholas Winton je opravdový zachránce a stále čilý a bujarý člověk na svůj věk. Prý snad ještě létá letadlem. 85%(31.1.2011)

• Radiq

Tento dokument se prostě musel udělat, aby informoval o tomhle vyjimečnym chlápkovi. Ale je to spíš povinnost než umění - udělat dokument o někom, kdo je tak vyjimečnej chlápek. Z hlediska dokumentárního to je průměrná záležitost, ale jinak má tenhle vyjimečnej chlápek můj respekt a uznání, minimálně za 4 hvězdy...(3.7.2013)

Pomohl, i kdyz nemusel, to se ceni. Velmi silne a vdecne tema pro dokument, ktery svym zpracovanim zdaleka nepatri ke skvostu. Hrane realie pusobi velmi rusive. Nize s hodnocenim ale nepujdu.(3.4.2011)

Ze začátku jsem přistupoval k dokumentu s averzí. Říkal jsem si, že to bude jen další dokument, který hraje na city. Zahrál mi na city velice, až jsem se začal nenávidět, že se tomu pocitu dojetí bráním. Jsme tak nenávistní a sobečtí. Tento člověk pomohl tolika dětem bez řečí, bez nějakého profitu či reklamy na svou osobu. Dojemné jsou hlavně rozhovory s přeživšími, kteří si velice váží svého života. Jsou rádi na světě a svůj život zasvětili rodině, protože o ní během války přišli. Museli vybudovat novou rodinnou generaci z ničeho. I v nejhorší chvíli historie lidstva se najdou lidé, kteří pomohou. Takto emotivní dokument jsem ještě neviděl.(28.7.2011)

Dojemně zpracovaný dokument o neuvěřitelném příběhu Nicholas Wintona a záchrany "jeho" dětí. Víc není třeba psát...(19.4.2014)

Výborný dokument o tomto skvělém muži se skvělím srdcem. Nobelovu cenu pro něj by podle mě měla být jasná volba ! Mrzí mě že je dosud nedoceněn.(5.9.2010)

klaním se tomuto muži, který zachránil téměř 700 dětí a přišlo mu to tak samozřejmé, že to ani nikomu neřekl....a ani ta nejdojemnější scéna ze všech holywoodských scén nemůže být dojemnější než, když všechny ty ,,děti,, vstanou.....Ještěže se mu alespoň po tolika letech dostalo poděkování. On je neuvěřitelnej - 101 let, plnej síly a lidi chodí a děkujou mu a on na to kouká jako blázen a říká: ,,vždyť jsem nic zvláštního neudělal,,(10.10.2010)

Jak je možné, že tento člověk ještě nemá Nobelovu Cenu za mír? Velice emotivní dokument o člověku s velikým ale opravdu velikým "Č". Obdivuji tohoto pána. Přijde mi, že je jeho gesto bylo možná daleko lepší než gesto Oscara Schindlera.(1.12.2011)

Úžasný dokumentární film o síle lásky, lidskosti a slušnosti. Myslím, že to co udělal pan Nicholas Winton, nebude nikdy dostatečně oceněno a krásnou odměnou pro něj byla jeho dlouhověkost. Velice dobře byla zvolena i dvojice českých herců, která pořad provází českým komentářem, pan Josef Abrhám a paní Libuše Šafránková(20.10.2016)

viz Gaskin - "nemám rád těžení z lidské slabosti či strasti. ale nemám rád dokument, který zkresluje obsah emočním podbarvováním."(15.11.2007)

Velmi pěkně zpracovaný dokument, kterému zkláním poklonu.(6.4.2013)

Velmi zajímavý a dojemný příběh, ale ne příliš zajímavě natočený film. Nebýt následné diskuze s producentem filmu, která byla velmi záživná, dal bych 3*(14.11.2013)

Velmi silny dokument o velmi silnem cloveku.Citlive napsany a rezirovany.Mam jen jednu drobnou pripominku- malinko rusi dotacene,hrane pasaze,ktere trochu rozmelnuji velmi silny a emocionalni zazitek z celeho filmu.Je to opravdu jeden z nejlepsich a nejsilnejsich televiznich dokumentu,ktery byl kdy natocen.Samozrejme uz proto,ze tema samotne je velmi silne.Takovehle filmy to maji v kine dost tezke,protoze divak nevidi tu pridanou hodnotu pro platno.Tady je ale ona pridana hodnota v sile nametu,takze by ji nemel divak nechat nepovsimnutu.Take myslim,ze by se mel tenhle film hrat v televizi pravidelne a porad dokola,aby lidi pochopili jeho hlavni poselstvi:"Zakladnim jevem kazde civilizace je lidska slusnost".Myslim,ze neni potreba nic dodavat a davam jasnych 90%.(26.1.2011)

Zajímavý dokument o muží, který se z vlastní dobroty rozhodle zachranit životy sta lidských(dětských životů) a neočekává za to vůbec nic. Měl jsem tu čest vidět dokument na velkém plátně navíc s přednáškou od dramaturga.(25.9.2008)

Celý dokument provází velmi silná atmosféra. Pokouší se najít otázky na mnoho aspektů z Wintonova života. Přesto se nemohu ubránit dojmu, že jsem byl do emocí nucen. A napadá mě hned několik důvodů, proč tomu tak bylo. Dokážu pochopit strůjce tohoto projektu, dokážu pochopit, jaké pohnutky ho musely vést. Vždyť je to svým způsobem neuvěřitelné a přece tak 'normální' a zcela jasné! V tak černém období, jakým druhá světová válka byla, nás přece musí uchvátit každý závan světla, každý záblesk dobrého skutku, který nás utvrdí v tom, že zas tak černo nebylo. Je to jako žízeň po něčem, co se náhle a na dlouho vytratilo: lidskost, ta prostá vlastnost, která by měla být vtisknuta do charakterových rysů každého člověka. Přesto nás dějiny i současnost přesvědčují, že nic není tak samozřejmé. Měli bychom se stydět, nebo se jen snažit? „Je rozdíl mezi pasivním dobrem a aktivním dobrem." - toto je neobyčejně hluboký Wintonův citát. Těžko se jeho význam dá vměstnat do nějakého dokumentu. Je pasivní dobro vůbec dobrem? Když vezmeme v potaz závažnost, neuvěřitelnost a hloubku Wintnova činu, je s látkou dokumentu, jakožto svědectvím, nakládáno velmi hrubě a podprůměrně. Dokonce se mi v jednu chvíli zdálo, že z Wintona byl udělán pomník. kamenný, bezcitný, který nic neříká, před kterým se lidstvo jen klaní a opěvuje ho. V dokumentu byl vykreslen jako člověk, který je dokonalý, který se vždycky zachoval správně a z něhož bychom si měli brát příklad. Podle mého by emoce měly přijít samy, z nějakého důvodu, ne proto, že mi to někdo naordinoval kompozicí dokumentu. To je prvoplánovitost a svým způsobem uráží Wintona i diváka. Abychom Wintona nekarikaturovali, opěvujme jeho skutek, ne jeho. Jistě najdeme mnoho jiných decentnějších (a vznešenějších) způsobů, jak mu prokázat patřičnou poctu, která mu náleží. Mám pocit, že se to často zaměňuje; i v tomto dokumentu. Co se týče zpracování, nepřišel jsem na nic objevného, co by tento dokument odlišovalo od jiných. A jsem přesvědčen, že toto téma by si nějaký nápad zasloužilo. Mokrý kapesník není důkazem dobře odvedené práce, nejsem zastánce stoicismu ve filmu a ani by to dost dobře nešlo, ale mezi tvůrcem filmu a divákem by měla existovat jakási pomyslná spolupráce. Emoční bombu nelze nazvat dokumentem, protože znemožňuje, aby divák dospěl k verdiktu sám.(25.11.2008)

Děkuji paní učitelce zeměpisu za příjemnou hodinu dějepisu, budu na vás vzpomínat. Opravdu skvělý dokument o významném muži druhé světové války, který nenechá vaše oko suché(a možná nebude suchý ani to druhý).(11.3.2010)

Hodně se divím jak je Nicholas vlastně skromný člověk. Skromný člověk, který toho v životě dokázal tolik! Strašně ho obdivuji a hluboce se klaním, protože na světě je podobných lidí s tak velkým srdcem opravdu málo. Byla by pro mě obrovská pocta se s panem Wintonem jednou setkat.(6.12.2011)

Dokumentu, který podává informace o tak citlivém tématu se snad bojím dát méně než 5*. Když je k tomu ještě skvěle zpracovaný, nemám co dodat. Silný zážitek umocněný dojemnou hudbou. Na konci jsem skoro brečel...(20.1.2014)

• U.Tarare

N. Winton byl určitě mazák. Pomohl hromadě lidí, ale tady se hodnotí film a ne žádnej borec Wintonů. Mě to jako extra dokument určitě nepřišlo. Spíš takovej slabší průměr.(3.6.2009)

Zajímavý dokument o výjimečném činu jednoho výjimečného člověka.(24.12.2010)