SeanLSD

Bogdan Žižić ako režisér a Goran Tribuson ako jeden zo scenáristov našťastie nie sú Oja Kodar, ale skutočný filmový režisér a známy kvalitný spisovateľ, takže ich film dokáže byť vlastenecký, čo sa v čase vojny počíta aj ospravedlňuje / oprávňuje, a hoci tiež skĺzava do sprostých karikovaných stereotypov, je to iba kolorit, podstatný je príbeh ústredných postáv, ktorý sa tomu celkom úspešne vymyká. ()

dzira

V době předinternetové na počátku devadesátých let měla státní televize v "Jugošce" obrovskou moc. Jak v Srbsku, tak později i v Chorvatsku. A tato moc byla Miloševičem ve zbytku Jugoslávie i Tudjmanem v Chorvatsku zneužívána. V Cijeně života je na toto poukazováno. Hlavní dějová linka se sice ubírá trochu jiným směrem, přesto považuju právě tento motiv ve filmu za nejcennější. Jinak mám k ději filmu spoustu výhrad a nelze jej označit jinak, než jako tendenční až propagandistický. Tím samozřejmě nechci popírat, že srbské etnikum nese významný podíl viny na tom, jak se situace v tehdejší Jugoslávii vyostřila. Ale že za vše mohou Srbové (jak se snaží naznačit či spíše naplno vykřičet do světa) tento film, s tím souhlasit nelze. ()