Pes, který štěká, nekouše

(festivalový název)
  • Jižní Korea Peullandaseuui gae (více)

Nezaměstnaný univerzitní profesor Yun-ju žije se svou těhotnou manželkou v komplexu činžovních domů a je podrážděn štěkotem psů z okolních bytů. Rozhodne se proto situaci řešit. Mezitím se mladá úřednice Hyeon-nam dozvídá od nájemníků o náhlém mizení jejich psů a začne únosy vyšetřovat. (profhubert)

Enšpígl

Dneska již oscarový režiér Džun-ho Pon, taky nějak začínal a měl velmi zajímalo čím tenhle korejčík odstartoval svou cestou za zlatým plešáčkem. Film měl krásně propletený příběhy lidí se zápletkou, v některých záběrech působí velmi krutě zejména pro milovníky psů tam pár záběrů není úplně ideal. Dějové vyprávění procházelo několika žánry, ale ještě to není tak učesané jako Prazit, přesto je z tohoto debutu patrná vyprávěcí vyzrálost a originální režisérský rukopis. ()

Shit

Sice sem se nenudil, ale ani jsem se nebavil. Nevim odkud se vzalo, že je to tak perfektní komedie, jelikož se neni prakticky čemu smát a když už bych to měl někam zařadit, tak spíš do drama než do komedie. Tak trošku o ničem ()

Dragoni

Komedie ? jedině hodně černá. Trošku zvláštní snímek, ale alespoň vím, že v Korei se taky jedí psi :o) Po shlédnutí jsem měl rozpačitý názor, co jsem to vlastně viděl a ani teď to vlastně nevím. Zamyšlení nad zahořklostí života ? Možná. Kdo ví ! Některé vtipné momenty vyzdvihly film na 3 *. 55 % ()

sniper18

Je to nadpriemerná dráma. Má pomerne dobrý príbeh o vyštudovanom, ale stále nezamestnanom mužovi, ktorý sa túži stať profesorom, lenže musí zohnať veľkú sumu peňazí pre podplatenie dekana, ktoré ale nemá, pretože so svojou tehotnou manželkou musia šetriť, kde sa len dá. Spolu bývajú v jednom obyčajnom bytovom komplexe, kde ho trápi neustále štekanie a tak psov neznáša, ale postupne sa zoznamuje s miestnym domovníkom, ktorý psov konzumuje, ale aj mladou ženou, ktorá ich zase má rada a túži stať sa hrdinkou. Spracovanie je na tom dobre, lenže aj tak mám z toho rozporuplné pocity. V tomto prípade určite nejde v prvom rade o celkový príbeh, jeho gradáciu alebo smerovanie, čo ale nie je žiadny problém, zameriava sa na zaujímavé a odlišné postavy s rôznymi motiváciami, ktoré ale majú aj mnoho spoločného a v rôznych situáciách sa ich cesty pretnú, pričom sa to celé odohráva na pomerne malej ploche. Celé je to tak zaujímavo podané, s množstvom vydarených situácií a navyše to má takú zaujímavú, až čiernohumornú atmosféru, pričom ale jednotlivé scény vtipné nie sú, čo tomu ešte dodáva na zaujímavosti, lenže je tu jeden poriadne veľký problém. Dej a postavy sa často točia okolo psov a ich ubližovaniu a toto je pre mňa takmer nestráviteľné, takže som s tým mal miestami dosť vážny problém. Herecké obsadenie je dosť dobré, Lee Sung-Jae v hlavnej úlohe, ktorému som ale kvôli jeho jednaniu so psami prial len to najhoršie, k tomu skvelá Bae Doo-Na, ktorá je opäť z celého filmu najlepšia, čo ale platí snáď o každom filme, v ktorom sa objaví, bavila ma aj manželka hlavného hrdiny, postava domovníka, bezdomovca, jednoducho všetky postavy, ktoré majú priestor sú na tom dobre. Réžia a technická stránka sú výborné, Bong Joon-Ho už ako debutant predviedol, že má talent, zaujímavá vizuálna stránka, atmosféra a ladenie jednotlivých scén, kvalitná práca. Škoda, Barking dogs never bite si určite zaslúži lepšie hodnotenie, ktoré by odo mňa bolo isté, ale tie psy sa jednoducho neodpúšťajú. 65% ()

pornogrind

Když se řekne jméno režiséra Džun-ho Pong většina diváků si ho nejspíš spojí s všemi opěvovaným Parazitem z roku 2019. Já jsem z něho zase tak odvařenej nebyl a za mě to bylo mnoho povyku za průměrnej film. Třeba tahle Džun-ho Pongova prvotina mě oslovila a hlavně bavila daleko víc. ()

Rudovous

Pres zdanlivou zanrovou nezaraditelnost a mozna prave kvuli ni, jde pro me o nesmirne originalni film s roztomilou Du-na Bae. Velmi jsem se bavil. ()

sochoking

Ku koncu filmu sa odohrá na streche jedna z najmysterioznejších scén v dejinách kinematografie, ked' bezdomovec chystá ohnisko pre psa a vymákne ho tá baba v žltej mikine! To Korejcom znovu išla karta... ()

classic

„Flanderský pes” , ktorý nielenže ani nešteká, ba dokonca ani vôbec nehryzie, no i napriek tomu si to odnesie, ako prvý v poradí, a to iba preto, že ženatý, okuliarnatý, tak trochu tiež i pod papučou, zakomplexovaný chlapík, túžiaci po profesorskom titule za mastný úplatok, totiž už viac neznesie intenzívny štekot psa, šíriaci sa z bytového komplexu, kde taktiež i býva. V (nesprávnom) domnení, že sa musí práve jednať iba o túto konkrétnu, prítulnú sučku, ju najprv ukradne aj s obojkom, aby sa jej skrátka rýchlo zbavil, trebárs zhodením zo strechy, či obesením na rúre dolu v kotolni, ale keď sa obidve aktivity míňajú účinkom, tak ju prinajmenšom aspoň zavrie do skrine, čím by mal mať už vari po všetkých starostiach, však ? No, zakrátko na to zistí, že zrovna tento »najlepší priateľ človeka« , nemôže kvôli operácii krku vydávať žiadne zvuky, a tak sa teda ide svižným šprintom pozrieť na to miesto činu, pričom po otvorení veľkej kasne, zisťuje, že je už, bohužiaľ, dávno neskoro, kedy ešte stále nemá vyhraté, keďže ho tam zrovna príde ktosi neohlásený navštíviť, z koho sa vykľuje miestny domovník, ktorý si akurát pripravuje večeru, a la «psí guláš» : „Hm, to musí byť ale riadna delikatesa, ktorú som zatiaľ neokúsil” . Obidvaja sú v podstate úplne rovnakí, lebo majú špinu za ušami, a to ešte pritom nie je definitívny koniec s ich nekalými praktikami. Ďalšou postavou, čo sa zapája do tohto procesu, je asistentka technických služieb, s častými predstavami o (televíznej, 15 minútovej) sláve, ktorá vyhlasuje do rozhlasu rôzne oznamy, napríklad také zmiznutie psa, alebo vám kľudne opečiatkuje letáky s tým istým problémom, ktoré si potom vyvesíte, kam uznáte za vhodné, že je zároveň i strašne nedochvíľna. A čuduj sa svete, všetci sa medzi sebou akosi bizarne prepájajú, a pritom sa ani nepoznajú, ale úvodný "skutok" , ich k sebe postupne pripúta, keď nejedno (ne)milé prekvapenie si na nich chystá, kedy to všetko do seba perfektne zapadá... K celému rozuzleniu síce neskôr predsa príde, ale nedozvedel som sa v ňom to takmer najpodstatnejšie, čo sa stalo s... ? Pokračoval ďalej vo svojich záľubách ? / Rezervy k režisérovmu debutu, by som nejaké zrejme mal, ale na to, že sa jedná o tak intenzívny zážitok, mu ich vskutku prepáčim. Šikovne si poradil so scenárom, pričom sa zbytočne nezaplietol do vlastnej pavučiny, a tak ponúka priam výstižné charaktery jednotlivých postáv, ktoré sa pred mojim zrakom náramne dobre rozprestierali všade po prostredí, kde si väčšinou vystačili iba so sídliskom, ale skúste si teraz i následne predstaviť, ako sa tam dá parádne zorganizovať taká šialená naháňačka, a ste hneď sa vodou. Takéto dobrodružstvo totiž nezažijete ani v bratislavskej Petržke, za to vám ručím ! ()

ScarPoul

Prvý réžijný debut Joon-ho Bonga sa nesie vo veľmi uvoľnenom duchu, aj keď sa priznám, že zo začiatkom som mal značný problém, pretože takého malého chlpáča mám doma. Ale potom sa akoby film rozvetvil a ponúkol nám pohľad do životov niekoľkých obyvateľov jedného bytového komplexu. Jediné čo ma pri tomto filme napadá je nápaditosť. Film nemá vyslovene nejaký cieľ, ku ktorému by chcel smerovať. Každá s postáv má svoje sny aj nejaké svoje potreby, ale na konci sa každý vyberá svojou cestou aj keď nie je taká ako dúfal že bude. Plus je vo filme badateľný veľmi príjemný humor. Nenásilný a do značnej miery aj inteligentne podaný. Hlavný hrdina sa mi od počiatočného znechutenia stával stále sympatickejší. Čo je veľké plus tohto filmu. Asi ale najsilnejšou myšlienkou filmu je, že aj napriek tomu že každý robíme chyby/ zlé veci máme v sebe nejaké to dobro - platí to aj na bezdomovcov, aj na nepríjemnú manželku aj na zabijáka psov. K dokonalosti chýbalo naozaj málo. ()

Lacike

Ako komedia mi to rozhodne nepripada. Aj satiry zvyknu byt ovela zabavnejsie ako toto. Skôr by som to oznacil za dramu. A to pomalu. O par chudakoch a ich zivotnych osudoch. Ziadna z postav ma nezaujala, takze som sa dost nudil. Objekticne by som tomu sice horkotazko 3* dal, ale kedze tam bez mihnutia oka zabijaju psov, tak ma tento film u mna smolu a jednu* strhavam. Nezazivny film u ktoreho lutujem, ze som ho vôbec videl. ()

Folpa

Komedie? Možná... ale hodně černá :) Má to pomalejší rozjezd ale od polovičky až do konce (pokud jste alespoň trochu zvrhlí) se člověk baví. ()

RasputincZ

Originální žánrová koláž, která se jako celek opravdu těžko charakterizuje a zasazuje. Bong si mě naprosto omotal kolem prstu a mám pocit, že v jeho prvotině šlo spíš o propracované postavy než o žánrové pravidla a jejich dodržování. Stačilo jedno vyprávění o "Boilerovi Kimovi", abych mu přistoupil na jeho "strašidelnou" vložku a vzápětí se upřímně zasmál u černočerného humoru. Pes, který štěká, nekouše je dle mého názoru obdivuhodný debut. Natočit jako první film žánrový mix obohacený o hravý vizuál a zajímavé detaily obecně, který drží pohromadě, (například zvolení lehce jazzového soundtracku v dynamičtějších pasážích nebo důraz na žlutou barvu), je režisérský kumšt. ()

CageDepp

Lidi co břečeli u filmu Psí poslání by tohle asi měli vynechat. Recept na psí guláš se tady nedozvíte a že pes neumí létat to ví i malé dítě. ()

wipeout

Ako spravne poznamenal Martin nemáme dočinenia s komédiou. Film si plynie svojím pomalým tempom a postupne nám predostiera gulášik obrazu a nekonzistentného deja. Sám seba som sa pýtal čo sa nám tu tvorcovia snažia povedať, no navzdory mojej snahe som nato neprišiel. Odhliadnuc od toho, že téma pojedania pudlíkov mi bola výsostne nepríjemná, aj keď som si vedomí, že pre Kórejské publikum to prameniac z ich kultúry až také problematické nie je, som si počas tých necelých dvoch hodiniek nemohol nájsť cestu k hlavným postavám a vyzneli doprázdna. Až na pár scén(rozprávanie o boilerovi Kimovi, záchranu pudlíka, zememeračstvo pomocou toaleťáku) to bola proste nuda často pripomínajúca strielanie na všetky smery bez finálneho efektu. 1,5* ()

Laputa

Prosím, to myslíte vážně? Naprosto nesmyslně přemrštěné hodnocení. Film stál za prd. Prakticky bez hudby a když už, tak stála za nic. Komedie a kde? Celkově nudné. ()

Redi

Nejednou jsem si vzpomněl na M.Gondryho s méně či více podmanivými a zapamatovatelnými scénami. Černovtipné cosi s pomalejším načasováním, tedy je to věc o smyslu pro humor a chuti, s uvěřitelnými postavami i (ne)dějem, kde absence silnějšího příběhu nijak moc nevadí. Asi nic pro fanatické pejskaře. Slabší 4* (69%). ()

Daweflip

Nejprve jsem byl odhodlaný nastínit zde děj filmu, ale ono se v něm opravdu skoro nic neděje a vůbec nevím, co bych k němu měl napsat. Sledujeme několik podivínů, kteří se ocitají v lehce nevšedních situacích, a téměř vše se odehrává v bezprostředním okolí jednoho jihokorejského paneláku, ve kterém se ztratí několik psů. Film plyne celkem pomalým tempem, ale pokud je na to divák připraven, určitě se nudit nebude. Je zde celkem dost vtipných scén, které dokážou utkvět v paměti déle, než pár hodin, což se cení. Nezapomenutelná je pro mě např. ta s dalekohledem či s řepou. 90% ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě