Po 2. svetovej vojne sa bývalý vojak britsko-indickej armády Gian Singh vracia do svojej rodnej dediny v Indii a sníva o pokojnom živote vyplnenom modlitbami a plodnou prácou na poli. V roku 1947 však India vyhlási svoju samostatnosť a v dôsledku zmeny hranice medzi moslimským Pakistanom a hinduistickou Indiou sa Gianov pozemok zrazu ocitne v jej blízkosti. Novú hranicu sužujú konflikty, ktorých korene ležia v dlhodobom nepriateľstve oboch národov. Masakre zo strany pakistanských moslimov nedajú na seba dlho čakať a ničia životy Giana i jeho susedov. Po jednom z početných nájazdov nachádza Gian v lese osamelú moslimskú dievčinu Naseem. Keď vidí, ako je vydesená, tajne ju odvedie do svojho domčeka. Onedlho sa všetko prevalí a pre ubytovanie mladej moslimky sa Gian s matkou stanú terčom nenávisti vlastného ľudu. Naseem a Gian spoločne hospodária na Gianovom políčku, postupne zabudnú na všetky predsudky a zamilujú sa. Keď Giana príde navštíviť Margaret, sestra jeho bývalého spolubojovníka, požiada ju, aby mu pomohla vybaviť oficiálne doklady pre Naseem. Margaret zistí, že jej rodina je ešte nažive. Dokáže zamilovaný pár prekonať všetky nástrahy, ktoré im svet plný náboženskej nenávisti kladie do cesty? (TV JOJ)

Zíza

Zbytečně natahovaný. V celku o ničem, ozvláště když dopředu víte (odhadnete), co se stane.../ nečíst nechcete-li být pohoršeni -> Shrnutí: "Milovali se tak moc, až ho to rozpulilo." ()

Hakha

Nečekal jsem od tohoto filmu nic, chtěl jsem to viděl pouze kvůli Kristin Kreuk, ale příjemné překvapení nastalo, že jsem dostal více než jsem myslel. Při prvních minutách mě bylo jasný jak film skončí, ale vychutnával jsem si zpracování, které místy je dost komické, hlavně v soubojích, ale romantická část je zvládnutá na výbornou. Chemie mezi Kristin Kreuk a Jimim Mistryem je uvěřitelná a takto příjemnému páru jsem přál to nejlepší, film je napínavý a s pomalým začátkem ke konci příjemně nabírá tempo. Přes mnoho chyb co Hranice mají hodnotím 3 hvězdičky... ()

Big Bear

Mám rád filmy z této oblasti, avšak pokud nejsou točeny přímo Indy. Hranice není válečným filmem. Je to především snímek o lásce, které brání rozdílné náboženské vyznání Giana Singha a jeho dívky. To vše se děje v období náboženských nepokojů mezi Indií a Pákistánem, což možnosti dvojice - vzít se ještě výrazněji zhoršuje. Gian Singh se proto rozhodne pro vcelku radikální krok a za svojí milou se vydá do Pákistánu. Pro mne velice dojemný snímek o tom, jak náboženství dokáže rozdělit lidi, dokonce i ty, kteří se milují.... Za prostředí i herecké výkony dávám 4 hvězdy. * * * * ()

Deimos

TV/// Obsazení 5/10 Děj 4/10 Hudba 5/10 Efekty 6/10/// +charismatický Jimi Mistry, pěkné obrázky a snad ta Kristin Kreuk -bez napětí, bez emocí, bez válečných scén (přestože zasazení děje by něco přinést mohlo)/// Ze začátku to vypadalo na válečný film. Nakonec z toho bylo něco jiného. Uživatel Raven0 to vystihl docela přesně. Jen dodám, že zajímavé by to být mohlo, ale je to hodně rozvleklé, přesněji občas to nudí. Je faktem, že jim budete fandit, o to horší je ten konec. A k hercům: Kristin jsem ty slzy nevěřil a Neve mi přišla nevýrazná. Takže raději zapomenout./// Celkem 48%/// ()

dopitak

Poměrně solidní film s naprosto zazděným koncem, od scény kdy jsou Gian a Naseem na dvorku násilím odloučeni jde celý příběh do háje, scénárista by si (především za obě rvačky Giana s bratrem Naseem) zasloužil pár facek. Neve Campbell od časů Wild things hodně zestárla a roli školačky by jí dnes už neuvěřil ani slepec. Zato Kristin Kreuk je opravdu krásná, i jako muslimka.____Celkově zklamání z holywoodského zapáchajícího konce. ()

rikitiki

Ze začátku filmu jsem si říkala: Co všichni máte? Vždyť je to velkoryse pojatý film s vynikající kamerou, která barvami vyvolává všechny vůně Indie. ___ Jenomže pak nastalo neuvěřitelně rychlé usmíření sikhské vesnice s nenáviděnou muslimkou - vpodstatě po pár minutách - a fakt natahovaný konec nutně spějící ke smrtelné katarzi. A to dost nenápaditě, zlouhavě a nudně. ___ Přesto má tenhle snímek, kromě zmíněné kamery a zjevně dostatku vložených peněz, i pár dalších vkladů. ___ Předně neuvěřitelně zasahující vášeň mezi hlavní dvojicí a potom také - pro mě - zjevení Neve Campbell, které jsem si v jiných filmech sotva všimla, ale tady jen očima dokázala zahrát nenaplněnou vášeň, lásku, nikým nežádané odpuštění a nakonec i pochopení, smíření a velkorysou pomoc. /3. 6. 13./ ()

Tommassi3

"Ale válka přece skončila !!" - "Války nikdy nekončí.." Ve své podstatě platí Hranice za překrásný film s poselstvím, které však může jen těžko padnout na úrodnou půdu, vášnivého a všestranného filmaře, režiséra, dokumentaristy a pravděpodobně jednoho z nejslavnějších kanadských kameramanů, byť se tedy narodil v Kašmíru v Indii, Vica Sarina, který, jak je už u tohoto laskavého muže zvykem, prostřednictvím svého koprodukčního historického velkofilmu, ano, takhle si ho zřejmě představují Javoři, s naprosto symbolickým názvem Partition, zde by se dalo znovu velmi dlouho debatovat o názvu, po němž sáhnul tuzemský distributor, tentokrát však nebudu překvapivě nikomu spílat, protože ona primární myšlenka zůstala de facto zachována, divákovi vypráví příběh velké lásky, která se neptá, lásky, kterou nezajímá barva kůže, původ, ani náboženství.. Herecky se zcela zákonitě nejedná o nic výjimečného, na druhou stranu však charismatický Jimi Mistry jako Gian Singh, nádherná Kristin Kreuk jako Naseem i čarodějka Neve Campbell, která paradoxně právě zde ukazuje, že skutečně umí hrát, dokonale vystihují archetypy, které ztvárňují.. Vic Sarin, ne, fakt se nejedná o objevitele známého nervového plynu, si tentokrát zjevně ukrojil příliš velké sousto, nicméně jen na první pohled, když se mimo režie snímku postavil také za kameru, to by si snad ostatně dnes už ani nedokázal odepřít, která se svojí malebností a nezřídka i poetičností, když pasáže v řepkovém poli, s mytím barev z tváře či Naseeminým tancem v dešti prostě učarují, navozující atmosféru Indie rozhodně patří k těm nejvýraznějším kladům Partition, chtěl mít totiž nad snímkem, který se ho osobně silně svým tématem dotýká, co největší kontrolu, a to však nakonec lze paradoxně vnímat i jako zásadní bolístku filmu, když prostě nedokázal spolu s Patriciou Finn scénáři vtisknout dostatek věrohodnosti, repliky často vyznívají pateticky, zženštile a uplakaně, stereotypní až umanutě umělohmotné charaktery postrádají jakoukoliv hloubku, a tak i u jejich (ne)motivací absentuje jakákoliv logika, a rozhodně i přílišné, chce se mi říct až bollywoodské, k čemuž se však ještě vrátím, zploštění obtížné doby by mohlo jasně dokazovat jejich scénáristickou nezkušenost a nevyzrálost, která by samozřejmě mohla korespondovat i s tím zde většinou proklínaným finále !! Nicméně opak je pravdou, Sarin totiž svůj příběh natočil jako velezkušený tvůrce zcela v duchu bollywoodských tradic se spoustou jeho základních rysů i motivů, ať už celkovou melodramatičnost, prvky ztracené rodiny, rozzlobených rodičů, politického útlaku, důrazu na rodinné hodnoty a především děti a v neposlední řadě i pohodlných náhod jako hybatelů děje a prostředků pro očekávané zvraty, a konvencí naprosto si vědom faktu, jak moc si právě ta indická kinematografie získala v Severní Americe na oblibě, zároveň ho však ozvlášťňuje upozaděností lehce rušivých vlivů, mám samozřejmě na mysli tanec a zpěv jako alfu a omegu audiovizuálu bollywoodu, které nahrazuje naprosto fantastický soundtrack hudebního génia Briana Tylera, který se nikdy nezdráhal vlézt do jakéhokoliv projektu, a dodává mu tak jakýsi punc dvojdomosti, díky níž lze nakonec Partition jen velmi těžko zákonitě považovat za filmařinu pro Evropana snadno stravitelnou.. () (méně) (více)

Volodimir2

Film je skutočnou historickou udalosťou z obdobia 2. svetovej vojny. Koncom roku 1941 Japonci napadli Barmu a na pomoc domácej armáde boli odoslaní aj Gian Singh, Avtar Singh a ich veliteľ Andrew Stilwell ako kontingent britskej koloniálnej armády. Japonci v Barme zahájili ofenzívu, ktorú spojenecké jednotky neodrazili a do konca mája 1942 japonská armáda obsadila Barmu. Padlo veľa obrancov Barmy a medzi nimi aj britský veliteľ Stilwell. Logickým vyústením 2. svetovej vojny bola dekolonizácia Indie od Británie. Dej filmu sa ďalej presúva do obdobia vyhlásenia samostatnosti Indie. Úderom polnoci na 15. augusta 1947 vznikla nezávislá Indie a Pakistan a Pandžáb a Bengálsko boli rozdelené tzv. Radcliffovou líniou medzi oba štáty a tu vypukli náboženské masakre doprevádzané masovým sťahovaním obyvateľstva. ()

NinonL

Zajímavý na tomto filmu je pohled do historie Indie a Pákistánu. Odchod Angličanů, konec kolonizace, rozdělení země na dvě, jednu muslimskou, jednu hinduistickou. S tím bylo spojeno mnoho krveprolití, vzájemných náboženských půtek a bitev. Příběh Giana a Nasem je ve filmu vedlejší. Je to klasický romantický příběh, ovšem s nepříliš dobrým koncem. ()

Vyrida

Partition je zajímavý film, který nás zavede do období druhé světové války k Indo-Pakistánské hranici, mezi kterými panuje nenávist kvůli rozdilným náboženským vyznáním. Popravdě jsem od filmu nic moc velkolepého neočekával a spíše se soustředil na roli mé nejoblíbenější herečky Kristin Kreuk, kvůli které jsem si vlastně i film rozhodl pustit. Romantické filmy rozhodně nejsou tím žánrem, který bych si pouštěl každý den, ale tento příběh si mě dokázal přikovat k obrazovce velmi snadno. V prvé řadě to mělo na svědomí určitě prostředí celého příběhu, které je ještě dnes pro mnohé vyspělé státy, zaprášeno lehkým tajemnem a otázkami. Nevím jestli zrovna tento snímek dokázal, tuhle kultůru dostatečně poodhalit, ale náznaky tam rozhodně jsou. Ke Kristin jsem se už vyjadřoval a rozhodně to byla její zatím největší role, pokud tedy pominu šíleně známou postavu z toho praštěného seriálu Smallville. Nebyla však sama a skvěle možná dokonce lépe ( ikdyž to píšu fakt neochotně ) zahrál i Jim Mistry, který ztvárnil druhou hlavní roli. Nerad bych opoměl ještě velmi důležitou a úžasnou práci zvukaře či skladatele, který měl na starost soundtrack k filmu. Ten se fakticky povedl na jedničku a hned co dopíšu tenhle komentář si půjdu zagooglit jestli si ho je možné opratřit zvlášť. Zatím tedy pouze chválím, ale přesto film nemá plnohodnotné hodnocení, tak kde se stala ta osudná chybička? Nevím proč a ikdyž si přečtu komentáře, které tu byly sepsané daleko dříve před mým ( aspoň vím, že to tak nevidím sám ), tak závěrečná pasáž řekněme patnácti minut prostě nevyšla a dost mě zklamala. To že to skončilo, tak jak to skončilo mi vůbec nevadí, ale nepochopím ten způsob, jakým to bylo natočeno a vymyšleno. Přišlo mi to zprominutím trapné a místo toho aby se divák za doměnu dočkal pěkného závěru, dostane takového facane, že se otočí dvakrát kolem své osy. Je to škoda, protože jinak film odsýpal a byl jsem rozhodnutý pro jasné čtyři hvězdy. Bohužel s tím koncem jsem trochu na vážkách, ale za Kristin v mokrém tričku tu čtyřku přeci jen Partition udělím, ačkoliv to bylo fakt jen o ty prsa... ()

peiton

A zase som plakala, rumázgala ako malá. Takéto filmy zbožňujem - ľudské, plné lásky a hoci popretkávané tragédiami, nešťastiami, bolesťou, tak predsa len naplnené nádejou a perspektívou. Pohľad na život v dvoch rozličných krajinách východného orientu. Láska miestnych ľudí k ich rodnej zemi, ťažké údely a pritom otvorené srdcia, náboženský fanatizmus...láska dvoch nábožensky odlišných ľudí je zároveň nezmyselnou prekážkou.Nemám slov.Zbožňujem príbehy, ktoré sa zaoberajú cudzou kultúrou.Dáva nám privoňať si k bežným vôňam na ulici v Indii. Necháva nás s úžasom pozorovať tisíce odtieňov červenej a ružovej na svadobnom sárí. Opisy sú nádherné, dialógy premyslené, dejová krivka má myšlienku. Postavy sú k veci a nie sú ničím prikrášlené. Nikto nie je úplne čierny alebo biely. Mimoriadne silný, emóciami nabitý príbeh, ktorý mi tuším odporučila kolegyňa a trafila presne. ()

Andrea1717

Veľmi pekne natočené, aj ked mi vo filme chýbala hindština a angličtina u všetkých postáv bola veľmi zvláštna, aj napriek tomu že je film kanadský, ťažkú tému delenia Indie a jej dôsledkov zvládli nadmieru dobre. Klobúk dole. Pôsobivý film. ()

Raven0

A já čekal nějaký historicko-válečný film! Já hlupák... Film se sice docela působivě rozjíždí, masakr, válka, genocida... Ale po pár minutách už je jasné, odkud vítr vane. Jen další variace na téma sbližování dvou lidí, odlišných ve víře, kterým okolí nepřeje a k tomu všechny klasické peripetie s tím spojené. Nuda, nuda a ještě jednou nuda... Konec už je pak jen poslední kapka. ()

tterez

Tenhle kousek na mě vážně zapůsobil. Žádné zajímavé herecké výkony tam sice nenajdete, ale je to silný příběh těžké doby. A ten konec, uf! ()

Jerris008

I když ze začátku mě to příliš nenadchlo, po pár minutách jsem se nemohla odtrhnout a urputně sledovala, jak to dopadne.. Pěkné ()

Leyla

Žádné napětí, žádné emoce, jen krásná Kristin Kreuk a sem tam nějaký ten krásný a barevný obrázek..a za to ty dvě hvězdy... ()

RyxiraAmy

Přiznám bez mučení - před televizí jsem kvůli tomu seděla do tři čtvrtě na dvanáct (chodívám spát tak v deset - pro představu o velikosti mého odhodlání to vidět). A přiznání číslo dva: nelituju toho. Vzhledem k okolnostem jsem ani neočekávala žádný zázrak. Ve většině scén je vidět, že rozpočet rozhodně nebyl nějak závratný, ale zato plně využitý. Bojové scény mohly být maličko věrohodnější, už proto, že ve filmu není jejich význam zrovna zanedbatelný. Příběh (který prostě NEMŮŽE skončit dobře, na to nemusí člověk být bůhvíjaký génius) je celkem urovnaný, aby se tak řeklo, nikde žádné výmoly či větší díry v betonu a divákovi se nestane, že by seděl, zíral (na obrazovku) a v hlavě mu běželo tak dobře známé "..to si dělaj prdel." Pokud nejste na (romantické) klišé vyloženě alergičtí, máte pochopení pro herečky, které nebrečí úplně věrohodně (Kristin Kreuk - kde jsem ji to jen viděla?) a pro filmy, které míří přímo na televizní (nad)průměr, nebudete zklamaní. ()