Solo je dokonalý voják. Uměle vytvořený stroj na zabíjení, kybernetický mistr všech bojových umění. Žádní příbuzní, žádné závazky, žádný cit. Jeho mozkové mikročipy ale mají schopnost se učit a poznávat cenu života. Když Solo odmítne vraždit nevinné, začne být svým tvůrcům nepohodlný. Aby uchránil svou elektronicku duši před sešrotováním, prchá do bohem zapomenutých míst nepropustné jihoamerické džungle. Pronásledovatelé však kráčejí neomylně v jeho stopách... (Bonton Home Video)

tron

Od prvých sekúnd z neho cítiť rôzne dozvuky vtedajších hitov alebo pseudo hitov, ako boli RoboCop, Nemesis, Exterminátor 1 – 2, Hardware, Death Machine, Kyborg, Smrtiaca epidémia (zlá armáda), Sedem statočných (bez komentára), Predátor (peklo v dusnej džungli, kde nepriateľ číha za každým stromom), samozrejme druhý Terminátor (ktorý sa tiež z nemilosrdného zabijaka postupne premenil na city pred zabíjaním uprednostňujúceho „otca“) a v neposlednom rade najmä druhý Rambo a prvý Univerzálny vojak (pričom o dva roky neskôr do podžánru „bezcitní vojaci, ktorí sa vzbúria proti vlastným zákerným veliteľom a stanú sa dobrákmi, ktorí všetkých hajzlov postrieľajú“ prispel prepadák Žoldnier: Légia skazy s Kurtom Russellom). Mario Van Peebles (Čeľuste 4, Higlander 3 a iné trháky) sa do titulnej úlohy hodí, dal slušnú kondičku a od jeho postavy sa nevyžadovali žiadne veľké emočné prejavy, čiže to zvládol bez väčších problémov. Poteší aj zvyšok kastingu, kde sa miesia začínajúce tváre so starými harcovníkmi a solídnymi béčkarmi (mladučký Adrien Brody, Barry Corbin alias šerif z Critters 2, William Sadler z Vykúpenia z väznice Shawshank, ktorý to miestami dáva mal som pocit až na Branda z Apokalypsy alebo Damián Bichir). Pamätám si, že v roku uvedenia na trh to pozerať bolo skôr za trest, než za odmenu, ale s odstupom desaťročí je to fajn béčko za 19 miliónov, odohrávajúce sa v atraktívnom prostredí. Čo trochu sklame, je pomerne nízka miera brutality. Práve v tomto príbehu by sa hodilo viac zatlačiť na pílu. Navyše akčné scény sú značne kostrbaté a zle na seba nadväzujú, ak vôbec (Solo s niekým fyziky bojuje a o sekundu neskôr už uteká pred úplne iným vojakom, ktorý po ňom strieľa). ()

sniper18

Po dlhej dobe sa ku mne dostalo nejaké staršie akčné béčko, s ktorým som sa ešte nestretol, pričom Solo po viacerých stránkach ponúkal slušný potenciál pre solídnu žánrovú zábavu a síce to nebolo najhoršie, ale predsa len ho moc nevyužil. Zápletka mi vyhovovala, prišlo mi to ako kombinácia Univerzálneho vojaka a Sedem statočných a to celé v kulisách Lundgrenovho Švéda. Takže tých prvkov, ktoré mám rád je tu plno, ako vojak na úteku pred svojimi zamestnávateľmi, ochrana dedinčanov pred miestnou armádou, boj v pralese a ani tí kyborgovia raz za čas nie sú na škodu, aj keď by sa to učite celé obišlo aj bez nich. Ale dejovo je to už horšie, síce nemôžem povedať, že by som sa nudil, ale všetko vedľajšie tu trvá dlhšie, než by malo, hlavne prvá polovica sa rozbieha len veľmi pomaly. Následné spriateľovanie sa s domorodcami tiež nie je také sympatické, ako to býva v iných filmoch, za čo môžu aj nudné postavy dedinčanov, ale najväčším sklamaním je aj tak rozhodne samotné vysporiadanie sa s agresormi. Hlavný hrdina tu čelí vlastne až dvom armádam, takže som sa tešil na ich postupnú likvidáciu, ale tu mi prišlo, akoby tvorcov práve toto zaujímalo zo všetkého najmenej a chceli to mať čo najskôr za sebou, preto to tak aj vyzerá. Akcia tu na prvý pohľad má takmer všetko, čo mám rád, žoldnierov, prales, tiché likvidácie, pasce a podobne, navyše ani technicky vôbec nie je zlá, ale je dosť zle zrežírovaná. Kamera často zaberá príliš malý úsek a aj tie prestrihy medzi jednotlivými akciami sa vôbec nevydarili, hlavný hrdina v jednom zábere likviduje vojaka a po strihu je už na úteku pred ďalším strelcom, žiadny poriadny úvod a záver. A nepomáha tomu ani mnou nepochopený nízky rating, takýto film eRko nutne potrebuje a tu to vidno. A tak trochu väčší priestor majú vlastne len záverečné súboje s hlavným záporákom, ale tie tiež viac, než priemer neponúknu. Plusom je ale aspoň hlavné obsadenie, Mario Van Peebles je sympaťák a ani v akcii nie je najhorší, no nikdy nemal dobrý výber úloh, ale tu ma celkom bavil, William Sadler je kvalitný záporák, čo dokázal už viackrát, len mohol mať viac priestoru a Adrien Brody je zase za sympatického vedca. Len škoda, že zvyšok postáv nestojí za nič. A pochváliť môžem aj technickú stránku, samozrejme v rámci žánru celkovo to určite nie je nič výnimočné, ale od takéhoto neznámeho béčka som čakal menej. Tu sa mi páčili aj lokácie a poteší aj plno scén s vrtuľníkmi, už si ani nespomínam, kedy naposledy som videl poctivo natočenú naháňačku vrtuľníkov. Takže už som pochopil, prečo je Solo aj napriek viacerým kladom len zabudnuté akčné béčko, ale nebudem moc kritický, predsa len som si tu našiel viacero toho, čo mám rád a na to jedno pozretie to nebolo zlé. 58% ()

Davies182

Jak jsem MOHL zapomenout! Solo, aneb snímek tucetkrát v minulosti viděný, milovaný... I když je to víceméně hrozná břečka na způsob Ramba 2 plná špatných akčních scén a protivných hrdinů; plus tupě se zde hláškuje o překot, kdysi jsem to prostě žral. Byl to hrozný snímek, ale v době premiéry to byla velká sranda. ()

kingik

Slátanina, na které není zajímavé vůbec nic. Prostě nevím ani za co dávám tu jednu hvězdičku, ale nějaké náznaky dobré akce zde určitě byly, ale celkově je to nezvládnutý akční film s nemožným scénářem i herci. ()

Campbell

Jedna z prvních VHS co jsem si koupil za své peníze(Pak to vyšlo v časopisu Premiere). Nedopadlo to tak špatně a když jsem byl menší tak se mi to líbilo. Je to tupé zapomenutíhodné béčko s příšerný Peeblesem a začínajícím Brodym ale co. Já se kurňa bavil, jen škoda toho jak tam Solo učí ty usedlíky, tam panovala nuda. Ale jinak jsem spokojen protože jsem vypl mozek a bavil se. ()

SeBig odpad!

Černoch se v jungli mázne přes držku hovnem a hraje si na drsnýho tarzana nebo snad i černýho mamba ramba. ()

honajz

Hvězdička za nostalgii, jinak blábol. Kyborg-voják s láskou k přírodě a prostým lidem, který nakonec pomůže vesničanům místo sedmi statečných a dostane i toho druhého, co na něho pošlou vojáci. Adrien Brody jako vědec. Pár stříleček, ale zase nic moc extra, hodně keců a patosu. ()

Lacike

Taky mix Univerzalneho vojaka a Cerveneho skorpiona. Dobracky robot sa vzburi proti prikazom a zacne chranit nejakych vidlakov pred zlou armadou ktorej predtym sluzil. Mario Van Peebles ako robot cely cas cumi do blba, William Sadler ako hlavny zaporak je solidny, ale je tam malo, takze nakoniec najlepsi bol Adrien Brody ako sympaticky vedec. Namet a aj vyznenie filmu je dost zastarale, ale mohlo by to fungovat keby mal film poriadne akcne sceny. Ale jednak ich tu nie je vela a ked uz na nejaku dôjde, tak je to sterilna nuda. Takze jednu hviezdicku davam len za sympataka Brodyho. 2/10. ()

JJ.Gibson

Dost velký propadák! Od začátku filmu víte co bude následovat, což je nepopsatelná nuda. Super robot voják se slituje nad rolníky.... Hodně špatně napsaný scénář a tudíž ani herci to nemohli zahrát dobře.... ()

PKD

Doporučuji dobovou recenzi (hl. její úvod) v tehdejší IKARIi 12/96. V dnešní fuck době, totál rasistický a tudíž nepublikovatelný, haha. Nehynoucí za něj díky, Marku Dobeši. Ty jsi tenkráte dal jen 1 a já dnes zvyšuji na 2.;) V hl. roli hnusák z Highlandera III, co polykal kondomy.:) ()

Derek

nez akcny film by som sa to nazval parodiou na akcne filmy a potom to dava zmysel. otrasne herecke vykony ktore su myslene vazne, totalna tupost scenara, strasne zrezirovane a zostrihane akcne sceny (ale sem tam dobry napad ako nabodnutie cloveka na ulomenu cast stromu). tupost na ntu, ale aspon sa clovek pri tom pobavi (a je tam android co ma namiesto ruky zbran, uaaaaaaaaaaaaaa)! ()

vegetol.mp

Nijak extra kreativní, ale zábavné. Pamatuju, jak jsem se u toho jako malej bavil a když jsem to nedávno viděl, bavil jsem se znovu. Divný. ()

helloween93

Vojenský kyborg ochraňuje rolníky před svými chlebodárci - armádou, která ho vyrobula. Béčko jako řemen s toporným Van Peeblesem, který nemá naprosto žádné charisma. Bohužel je ve filmu málo akce a nevyhradí to ani zajímavý záporák v podání Williama Sadlera. Film se hodil spíše do video distribuce a v kinech naprosto propadl, a tak nad jeho nasazením do kin zůstává rozum stát. Shlédnuto na AMC. * ()

Mandalorian

Pěkný sci-fi béčko, na které se člověk musí mrknout s trochou nadhledu. Rozhodně neurazí. Pro každého, kdo má sci.fi rád, je Solo něco, čím se dá krásně strávit pochmurné odpoledne. Ale že bych to musel vidět vícekrát ? Film tak na jedno dvě shlédnutí. 60%. ()

Acrobat odpad!

Mario ako fanda Siedmych statočných a Terminatora servíruje komediálnu drámu cyborga ochrancu nevinných v statickej a komickej akcii s toporným výrazom počas celého mizerného času. Solo je zúfalým počinom, kde všetko sa snaží mat pointu a niečo dat, lenže berie vám to zvyšky súdnosti. Solo so stromovým výkrikom nadeje. ( videné 14.03.2020, filmplus archív) ()

Nathaniell

Kombinace Univerzálního vojáka, Robocopa a čert ví, čeho dalšího, s trochou originálních nápadů nedopadla nakonec tak špatně, jak by mohlo zdejší hodnocení napovídat: Hezky se na to dívá, má to příběh i myšlenku, netváří se to namyšleně a (neznámý) akční hrdina je sympaťák. Původně jsem dal 3*. Po novém shlédnutí ovšem zvedám na 4*. ()

johnsnow

Pozrieť sa to dalo, ale žeby som sa nejak bavil, to sa nedá povedať, škoda, lebo B-čková akčná zábava to mohla byť. ()