Ochrana svědků (TV film)

Witness Protection

USA, 1999, 97 min

První půlhodina mě moc nebavila, málem sem od toho utek. Zůstal sem a dobře sem udělal. Povedenej konverzační film s docela originálním námětem. Mafián se stal nepohodlným a tak aby ochránil rodinu, upíše se do programu ochrany svědků. Rodina stráví 5 dní v utajeném domě FBI a Forest Whitaker je připravuje na novej a od minulosti odříznutej život. Docela dobrý koukat na mafiána jak je na mrtvici z toho, že už nebude velký kápo kterýho všichni poslouchaj, ale že bude muset makat rukama. Druhá polovina rozhodně lepší než první.(11.11.2008)

I já se připojím s adjektivem "zajímavé". Komorní drama, zajímavé hlavně zobrazením velmi neobvyklé a mezní situace, kdy rodina nejen že mění svoji identitu, ale i sociální status. Do detailu ukazuje, co vše to znamená a jak to inkriminovaným jedincům teprve postupně dochází. Silné téma nepotřebuje výpravné řešení. Film je po produkční stránce minimalistický, dal by se klidně inscenovat i divadelně. Tím důležitější jsou herecké výkony. Ty nejsou špatné, ale nejsou ani nijak úžasné. Zajímavé je vidět i nátlakové techniky FBI, kterými se snaží dostrkat lidi tam, kde je chce mít (ať už ku prospěchu FBI či ku prospěchu těch nešťastníků, kteří v tu chvíli ještě dobře nehápou, co je pro ně dobré a co ne). Určitě stojí za vidění.(20.6.2009)

Nenápadný malý snímek s výbornou zápletkou. Máme možnost nakouknout pod pokličku programu na Ochranu svědků (film vychází ze skutečných událostí) a až mě překvapilo, jak to ti lidé nemají růžové. Tom Sizemore sice hraje gangstera, ale nemohl jsem si pomoct, celý film jsem byl na jeho straně, i ve vypjatých chvílích v rodině. Takováto komorní dramata mi absolutně sedí...(11.11.2008)

Nenápadný televizní film (produkce HBO), který ovšem příjemně překvapí. Ve finále se jedná spše o komorní drama, kdy se členové rodiny (hlavně její hlava, která je do této situace dostala), v jakémsi zařízení odříznutí od světa, rozhodují, zda-li své dosavadní životy vymažou a začnou žít někde jinde, na zcela jiné úrovni, bez přátel, bez kořenů, úplně nový život. Buď tohle podstoupí všichni, nebo se kdokoliv z členů rodiny s nikým již neuvidí... Velmi zajímavá zápletka, s vynikajícími herci, vás do děje velmi rychle dostane a donutí vás taky k přemýšlení jak by jste se v dané situaci zachovali vy.. Je to těžká volba. Každopádně doporučuji tento film shlédnout. Jako bonus uvádím, že každý týden jsou v USA k tomuto rozhodování donuceny 3 rodiny.(1.1.2011)

Nič pre tých, čo očakávajú nejakú akciu. Toto je psychike, o sile vôle. Prežiť. Za každú cenu. Ochrániť svoju rodinu. Aj proti ich vôli. Nechcel by som byť nikdy klientom tohto programu. Prechádzka ružovým sadom (dajú Vám nové papiere, nové miesto na bývanie a ste v pohode) to určite nie je. Každý má totiž svoje zvyky, svojich priateľov, obľúbené veci. A to sa nedá len tak ľahko zmeniť. Aj keď si myslíte, že dá. Tom Sizemora som v tom nespoznával. Nepatrí k mojim obľúbencom, ale toto zahral perfektne. A ostatní mu úspešne sekundovali.(14.5.2011)

• - Příběh filmu byl inspirován novinovým článkem Roberta Sabbaga "The Invisible Family", který vyšel v New York Times. (Terva)