Tetinka (TV film)

Československo, 1977, 75 min

• Pitryx

No já bych babici vykopal z bytu asi po třetí návštěvě. Od okamžiku kdy začala komandovat. Uznávám, že herci byli fajn i příběh pro někoho asi zajímavý, ale mně byla sladká bába od začátku nesympatická a filmek mne moc nebavil. Takže ze slušnosti *, hlavně za ztvárnění "tetinky", ale víc nic. 201110157232/7839(8.3.2014)

Nadčasová role Flasty Fabianové o opičí lásce a citovém vydírání. Scénář nic moc, paní Fabianová z něj ale dokázala vytěžit maximum. Když to člověk vidí zvenku, nechápe, jak to někdo může nechat zajít až tak daleko a málem by tetinku zabil, horší je to ale, když je uvnitř a přes slzy a pláč manipulátorky nevidí, jaké by to mohlo být, kdyby se vymanil z její náruče. 55%(14.10.2017)

Také znáte někoho, kdo má Vás tolik rád, že až Vám s tou svoji láskou jde hrozně na nervy. Je to někdo, kdo se Vám snaží pomáhat v něčem, o co vůbec nestojíte? Něco takového můžete poznat i v tomto televizním dramatu. Vlasta Fabiánové v něm vytvořila roli postarší ženy, která si jako objekt svoji pečovatelské lásky vybere malého chlapce Mišu a jeho mladé adoptivní rodiče. TV hra Tetinka je typickým příkladem tvorby svoji doby. V těchto televizních hrách se často rozebíraly mezilidské vztahy.(6.3.2008)

Lásku dneska nikdo neocení. Vlasta Fabianová vymodelovala svou otravnou "tetinku", která touží milovat a být milována, k naprosté dokonalosti. Skorem taková malá psychologická studie o příčinách a důsledcích lidské závislosti. V tom strhujícím hereckém výkonu je totiž všechno: sobecká láska, samota, citová vyprahlost i smutek a stesk po tom, co bylo a není. Celkové vyznění příběhu podtrhuje i vhodně zvolená Marešova hudba a civilní výkon osmiletého Ondřeje Kepky.(28.6.2016)

"Musíte se usmívat," radí paní Nováková (Vlasta Fabiánová) paní Máchové (Gabriela Vránová). "Na koho?" táže se paní Máchová a výrazem doslova "vraždí" milou tetinku. "Ne na koho, ale proč..." pohotově odpovídá usměvavá tetinka. Samotný příběh o mezilidských (sousedských) vztazích, o odhalování vlastních slabin moc úsměvný není. Snad jen u klavíru trpící Míša (Ondřej Kepka) připomene stejně trpícího Honzíka z Arabely.(3.8.2009)