Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

MichaelD

Skvělý počin ukazující na českou náturu.U filmu jsem se upřímně zasmál. Originální napad a skvělé provedení. Spokojenost. ()

exoomer

Neviem aky bol ciel autorov filmu. Ak clovek nie je primitiv, tak sa nic nove nedozvedel. Avsak celkom zaujimavy dokument o tom, ako sa vyraba reklama (aj ked by stacilo 45 minut How It's Made) zakonceny utokom bandou 2000 (alebo viac?) primitivov na neexistujuci hypermarket. ()

Screenname

Výborný nápad, který předčí i mnohé zkušenější filmaře. Na scénáři bohužel moc nezapracovali a občas film budí jen dojem nahodilých sletů událostí. Bezradnost Klusáka a Remunda při zodpovídání otázek, i přesto že oni sami potřebovali vše řešit do bezduchých detailů. Na druhou stranu dokáže film ukázat naivitu a hloupost čechů při nakupování. Člověk vidí jakou neuvěřitelnou sílu média mají a kolik lidí jim dokáže naletět a žrát jim z ruky. ()

capka

Po druhém shlédnutí zvedám hodnocení ze čtyř hvězdiček na neotřesitelných pět. Projekt je to skvělý, propracovaný a dotažený a nabízí na přiměřené stopáži až neuvěřitelné množství přesahů a podnětů k zamyšlení a sebezpytování. Velmi trefná sonda do světa marketingu, do české nákupčí duše i českých názorů, přičemž bych její zjištění neviděla nijak dramaticky - vždyť mnozí z nedobrovolných protagonistů závěrečné pasáže dokumentu reagovali na "procitnutí ze snu" velmi přívětivě a střízlivě; ostatně i to, že se nechali vybudit k poměrně férové diskusi mě mile překvapilo. A možná přijde i Špidla! ()

LIAcek

Perfektní film ,který bohužel opět potvrdil povahu českého národa. Nechci Čechy bránit, ale myslím, že za to může i vláda, která tomu všemu napomáhá a nesnaží se nic změnit a v lidech je spousta věcí zakotveno již z minulosti. Doufám jen, že tento film je všem lidem ponaučením a těm co to nepochopili asi už není pomoci.... ()

IQ.89

Udělat z lidí debily je úžasnej nápad, ale když oni tomu pomáhají tak úžasně, že to nejde nesmát se důchodcům kmitajícím o holích po poli za vytouženou slevou.. ()

ramsatko

Panuje názor, že Český sen je jen jednou velkou selfpromotion akcí dvou filmařů z FAMU. I když je pravda, že ve filmu jsou oba tvůrci dost exponovaní, nemyslím si, že to byl jejich záměr. Obdivuji už jen jejich odvahu pustit se do tak obrovského projektu. Jestli je takový pokus morální nebo nemorální je otázka. Rozhodně ale nebyl tento projekt bez cíle, nebo snad dokonce zbytečný. Film ukazuje obrovskou sílu reklamních agentur v ovlivňování běžné veřejnosti. Jeden zaměstnanec reklamní agentury dokonce ve filmu řekl, že se mu tahle moc líbí. Ovšem následně pro vysílání v ČT museli tvůrci na přání agentury tento komentář cenzurovat. ()

dokec

je to ceska tvorba,znamy pocin,promitaji to na VS v marketingu..samozrejme to neporovnavam s 5*, je to dokument, ale system hodnoceni a propocty jsou dane, takze proste tak :) ()

ZHODNOTITEL

"CHTĚLI JSME VĚDĚT, JAK NA TO BUDOU TY LIDI REAGOVAT, JESTLI PŘIJDOU." No já nevím, co je na tom tak šokujícího... Že se pořád otvírají různé obchoďáky, to tak asi je a asi bývá v pořádku, že na každý podnikatelský záměr je dobré mít i nějakou reklamu. Možná kdyby dělali reklamu na něco nereálného, bylo by to třeba zajímavější. Divné by spíš bylo, kdyby nikdo nepřišel. KLUCI SI ASI MYSLÍ, ŽE VYNALEZLI KOLO.. ()

carl.oesch odpad!

Hlavně, když si zde místní intoši honí triko (viz např. Radyo…), jací Češi jsou hloupí. Inu, hloupému každý hloupý. Zvláštní je, že když se propaganda na Český sen objevila na billboardech, většina lidí konstatovala, že to je nějaká "pitomost" a ignorovala to. Nicméně pár stovek lidí (bůhví, kolik z nich byla placená klaka...), kteří vyrazili k onomu obrbillboardu v polích, prezentovat jako český národ může jenom osoba mdlého rozumu, přesvědčená o svých intelektuálských schopnostech - prostě klasický intoš. A co se týká oné chamtivosti, stačí si po novém roce pustit zprávy, kde uvidíme bitky ve velkých obchodních domech se slevami (nebo dokonce spaní ve spacáku noc před tím) třeba v Anglii nebo Japonsku a rozhořčovat se o manipulovatelnosti "našeho" národa je směšné stejně - stačí se rozhlédnout za hranice našeho státu (je jedno kterým směrem) a pak teprve uvidíme, co to je manipulovatelnost (a do stejného pytle můžeme strčit Putina jako třeba kampaň MeToo…). A když jsem toto "dílo" shlédl v souvislosti s kauzou odvolávání Děkana FAMU panem Klusákem a spol. a přečetl jsem si mimo jiné slova J. Stracha, který hodnotí to, co se na FAMu skutečně stalo: „Místo nich přišli lidé, kteří natočili jednu televizní pohádku, záznamy divadelních představení, publicistiku vydávanou za dokumenty, anebo nenatočili vůbec nic,“ tak jsme si uvědomil, že oním tvůrcem, točícím publicistiku vydávanou za dokumenty není nikdo jiný, než spoluautor Českého snu Vít Klusák. ()

Agonie

Výborně zpracovaný dokument pojednávající na téma konzumu a manipulaci médii za cenu zesměšnění skupiny důvěřivců. ()

Killing

Slušné, ale hloupost některých lidí v dokumentu je pro mě nesnesitelná. Režiséři měli být mnohem tvrdší a nemilosrdnější. ()

Docentus

Ne ne - první česká filmová reality-show to není ani náhodou. Není to ani reality-show. Český sen je špatný dokument, je špatnou sociologickou analýzou, tedy asi tím, čím chtěl být... Vyjímečné je jen to, o čem film je. Jako vůbec nejhorší je to, že ani po dost dlouhé době mi autoři nevysvětili, co tímto kouskem zamýšleli. Ale hodnotím jen dokument z filmového hlediska, a to na víc než 2* není... Hi Ho, Nobody's Home... ()

AnnaW

Nápad to byl vynikajkící, byť zpracování místy pokulhává a je to trochu roztříštěné. Nicméně, výpoveď je to hodně smutná, že :-))) Vyděsilo mě, kolik mladých lidí se nechalo taky napálit, byť senioři převažovali. Ponechávám teď stranou debatu o tom, nakolik morální bylo, že ti samí si na Český sen přispěli prostřednictvím koncesionářských poplatků, jelikož ČT byla vedle třeba ministerstva kultury jedním ze sponzorů, nemýlím-li se. Nicméně, líto mi jich není, jejich účast na poli byla jaksi dobrovolná... ()