Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

baby1978

Film ukázal následující: chamtivost Čechů, jak je něco na papíře levné nebo zadarmo, tak tomu věří a ve spojení s oblíbenou činností, jako nakupování v super, hyper, tak je tutovka, že určitá skupina obyvatel prostě naletí, nebo přijde ze zvědavosti, což je ve výsledku totéž. Manipulovatelnost a ovlivnitelnost- servírujete-li lidem cokoli 24 hodin denně, 7 dní v týdnu jako vynikající, tak tomu určitá část věří, že je to vynikající, to samé se špatným. Něco si ověřovat a mít vlastní názor? Neexistuje. Tvůrci měli dokument podat ještě věrohodněji, konkrétně vzniká-li obchodní dům, je nutné přijmout zaměstnance, tudíž měli k větší věrohodnosti pár lidí, nejen nezaměstnaných, absolventů a těch po padesátce nalálat na práci, aby nakonec spolu s oklamanými zákazníky též naletěli. ()

P/\/EL

Lima **** má recht, je to víc o reklamě, pak teprv o české povaze a době, tedy povaze, určitě né všech lidí, nejsme jediní na světě, kdo podléhá mániím a žene se za každou slevou a je vůbec naivní (většina lidí je blbá, materialistická :) hehe...), bohužel těch českých důchodců je fakt spousta, toto vzniklo v dobách ještě před rozmachem kdejakých Lidlů apod.(ale zase je fakt, že v té době už byli právě hypermarkety (nebo nějaký ty elektromarkety) s ultra levnou elektronikou, kde lidi přespávali ve spacácích a fronty a tak, tam asi byla trochu inspirace...):), na jednu stranu je mi českých důchodců líto, těch nástrach (kromě toho, co dělaj vlády a tak :), na nich v dnešní době číhá všudemožně, všelijaké zásilkové časopisy a předváděcí výlety a teleshopingy :), Český sen z nich ale peněz mnoho nevytahal (spousta z nich už má jízdné zdarma, já teda nechci být moc ironický, ale...), vytáhli je na výlet, naštvali je a zklamali, ale zase ve srovnání s tim, jaká zklamání musela většina v životě zažít, měnovou reformu a 68 a kupónovku :), je to moderní zábavný pseudodokument, co se reklamy týče, tak až tak nové informace to nepřínaší, vědecké metody se v reklamě používaj již nějakej ten pátek, ty metody nejsou zas až tak tajné (západních dokumentů je docela dost, většina věcí se stejně přejímá, že jo...), no, moc se toho nedozvíme (ikdyž někteří třeba začnou trošku pochybovat o inteligenci národa :), já třeba moc valné mínění nemám - sám můžu být pro někoho příkladem), ale zase na druhou stranu takové ambice ani tvůrci neměli (nejsou to žádní velcí analytici, že by chtěli řešit vývoj české reklamy, srovnávat, takové věci jdou občas v televizi, ale vždycky je dost nekonkrétní a korektní :), je fakt, že tam jistá prvoplánovost cejtit je.....samozřejmě, že to dělaj s tim, že se zviditelní (měl jsem takové rozpolcené pocity, připadali mi jakoby si tvůrci natáčení užívali a zároveň se snažili trochu prokovat, kdoví, ale jsou ty úmysly nakonec veskrze čestné, Český mír třeba nebyl uplně špatný, ale nakonec podle mě akorát ukázal, že holt jsou věci, kde na nás fakt moc nezáleží :), Obama si to prostě rozmyslel nebo Američani a nějaký pouliční hádky se ukážou jako uplně zbytečný (ale né, uplně, co se zdokumentuje se stane zábavnym materiálem pro ostatní), tvůrce mají prostě takoví smysl pro humor, není to uplně etické, ale lidem se dějou dnes a denně mnohem horší věci, je to těžký, takovejch dokumentů, kde dávaj autoři prostor všelijakejm bizarním exhibicionistům (nic proti) je více, jsou tam často vážně spíše pro pobavení publika....docela mě zaujalo, jak se k aféře vyjadřovali politici, trochu populismus, falešný ochranářství, no, bylo toho tam více, mé hodnocení je vysoké, protože na české poměry to byla hodně svěží záležitost a teda, chápu, zdejší komentáře, které zpochybňují informační přínos - já myslim, že to ale neva... (moc lidí neřeší, že byli oklámani staří lidé - to, že se důchodci netěší moc velké popularitě mladší populace to je zase jinačí téma :), ale taky by to moh bejt pěknej dokument a třeba i zábavnej)__hehe, Silencia90 odpad! - nějak moc miluje moderní reklamu, reklama lže každou chvíli (řiká, že něco je lepší než něco jiného), mystifuje, reklama se chvástá a vůbec... () (méně) (více)

pee-jay

"...a to vám nevadí, že jste tu strávil tolik času?" - "Ne. Tak, víte co, já jsem rybář, takže jestli sedím u vody, tak stejně kolikrát nic nechytím, takže to bych musel bejt naštvanej pořád." ()

Freakyy

Dokonalej příklad toho, jak sme každým dnem ovlivňováni reklamami a vůbec vším, co uslyšíme v televizi, rádiu, nebo se dočteme na internetu. Nápad se mně líbil a s tvůrci naprosto souhlasím. Jak zblbnout lidi lží a dostat je v jednu chvíli na místo kam chcete, na to najdete návod v průběhu dokumentu, všechny přípravy a hlavně dostávání se do podvědomí lidí, aby o tom začali mluvit a nakonec tam dorazili. Na konci nechybělo ani tolik předvídatelný naštvíná lidí z toho, že se z jejich vysněnýho hypermarketu stal jen velkej billboard. Film nás tím nejenom baví, ale i upozorňuje na vliv médií a na to, jak se dá lehce nachytat. ()

MH77

Ach ti Češi. "Kdyby tady prodávali kuřata za 40 Kč, tak se vám sem poženou lidi klidně i z Brna." Výborný dokument. 88%. ()

sako44

Kdybych bych to neviděl v prváku na střední škole, tak o tom nemám ani ponětí. Ale jsem rád, že jsem to mohl shlédnout. U nás jde vymyslet kdykoliv, kdekoliv a cokoliv. Tento sen buď příkladem...Těch lidí mě ani líto nebylo... ()

Brunetgirl

já jsem unešená! Už hodně dlouho se mi nic tak hrozně nelíbilo, jako tohle :) Koho baví marketing, tak bude nadšen zcela jistě minimálně stejně tak jako já:) koho ne, tak se bude spíše nudit, některé pasáže jsou pro běžného diváka určitě zdlouhavé, zvláště pro takového, který nezná marketingové prostředí a pojmy..těm doporučuju shlédnout jen začátek a konec:) Navíc jsem se opravdu od srdce zasmála a to mnohokrát, pustím si ho znovu! Klukům tleskám!:) ()

Night.Child

Nevím jak vy, ale já se od začátku až do konce perfektně bavil, a to i navzdory tomu, že o filmu již několik let vím a vím o co zde šlo. Ke konci mě trochu zamrzelo, že nebylo zaznamenáno víc různorodých názorů a reakcí. I když se dokumentaristé tvářili objektivně, vesměs lidi, kteří odpovídali na kameru byli ti, co to vzali s humorem. Ostatních se nejspíš tak trochu báli, avšak do jejich role se vcítit umím a taky bych měl jisté obavy, že bych mohl dostat francouzskou holí nebo pěstí. Účel ale film splnil, zviditelnil otázky dosud neřečené a donutil lidi k přemýšlení. To je přínos pro zemi, kde hypermarkety rostou jak houby po dešti a lidi jsou stále stejně manipulovatelní. Stejně jako před stovkami, tisíci lety, tak i teď v současnosti. ()

radimhasalik

Vynikající dokument o tom, že pro slevy by si Češi nechali vrtat koleno. Umožní vám nahlédnout do pozadí reklamních kampaní, PR a marketingu. Hodně dlouhou dobu jsme byli hypermarketový národ, který trávil čas v nákupních centrech. Nákupní centra u nás rostla jako houby po dešti. Tento trend se naštěstí mění a lidé začínají zjišťovat, že život nelze žít jen v nákupních rájích. Těžko odhadnout, co je za tím. Možná dlouhodobý nedostatek z doby socialismu, kdy nebyly dámské vložky, toaletní papír a zboží se dávalo známým ze spodní části pultu. ()

usama28

"Přijdu, až budou nastavovat zrcadlo." Tak jsem tady. Nebudu hodnotit zpracování, ale dávám 4 za nápad a odvahu. A jak se nám to krásně tříbí. Někdo se v zrcadle poznal a chytl se za nos. Někdo se poznal a zuří, že z něj dělají vola. A někdo vůbec nepochopil a za zrcadlem ten sen furt hledá. Přitom nastavení zrcadla nebyl cíl. Primárně šlo o dokumentaci práce a síly reklamy. ()

vilimen

Me se to nelibilo. Sice je videt hloupost lidi ale nekterych je mi lito. Treba tech starych, kteri si ze svych duchodu nemuzou vyskakovat a tak se nechali nachytat a jak jsou z toho smutny, je to hnus. Slo to udelat asi trochu hummaneji. A hlavne me dostava jaci jsou lidi bestie, ze jim to jeste zerou a chvali je jak dokonale dilko to je. Je to ubohost. ()

Hansk75

Viděno ve škole tuším během občanské nauky, či co to tenkrát bylo a všichni jsme se shodli na tom, jak tupý a hamižný národ jsme... Tvůrcům tleskám. ()

jaco

Čo nám tento film mal ukázať, že reklama funguje? No nehovorte, prečo inak by tu na mňa teraz svietili štyri reklamné bannery. A čo viac? Nič. Viac vypovedá skôr hodnotenie filmu, ktoré jasne naznačuje, že záľuba Čechov (a Slovákov) je skôr v škodoradosti. ()

Allica

Je to zajímavý experiment. Možná dobře, že se něco takového natočilo a poukázalo se na to, jak je reklama silná. Ale kdo by té reklamě neměl věřit? Kdyby všichni měli předpokládat, že každá reklama je podvod, tak by tu ani nemusela být. Pokud to byl boj proti klamavé reklamě, tak se film zcela vymkl z rukou autorů a vzniklo něco zcela jiného. ()

DžejPý odpad!

Proč jsme dopr**** věnovali tolik milionů dvěma šaškům na tohle? Aby zjistili, že když nabídnou velmi nízké ceny, tak je lidi budou chtít? To jako nikdo předtím nevěděl? Kdyby dokázali nachytat Gotta či tak nějak podobně, řekl bych, že se jim něco povedlo... Za mně tvůrcům odpady rovnou dva - lidský stoprocentně, filmařský bohužel taky. ()

Rumplcimprca

Ukázkový příklad, jak ,,Pražská kavárna´´ dehonestuje primitivní důchodce bažící po slevách. Je mi zle z ponižování lidí. Klusák a Remunda se skvěle odkopali, elitářství a primitivismus - dokument vypovídá více o tvůrcích, než o jejich obětech. Za toto platíme výpalné ČT. ()

Krtisko

Autorům se povedl ve své době nedocenitelný, dnes ovšem víme, že naprosto nadčasový snímek, který by měl být určitě pouštěn už dětem na základní škole v rámci občanské výchovy, aby si uvědomily sílu informací, ať v reklamě či politické propagandě. Obdivuji odvahu mladých filmařů, že šli do rizika takto konfliktní situace. Film je krásným zrcadlem nás samotných. Ještě dnes mnoho lidí běžně používá anonymní konstantu "oni" jako hromosvod (za všechno můžou oni), výhrůžky (oni vám to zatrhnou), náhražku vlastní zodpovědnosti (za to snad odpovídají oni). A ještě dnes se najde mnoho takových, kteří dají svou nepříjemnou zkušenost do souvislosti s nijak nesouvisejícími věcmi, aby si ospravedlnili svůj příklon na tu "správnou stranu" (..pán teď tedy rozhodně nebude hlasovat pro vstup do EU. To tedy těm filmařům natřel, chlapík). Mé velké uznání mají všichni ti, kteří se dokázali v tu chvíli zamyslet a třeba se i pobavit vlastní důvěřivostí. Prý jsme nejateističtější země Evropy. No nevím, tady autoři snímku předložili důkaz, že dokážeme věřit komukoli a čemukoli. Pánové, velké díky!! ()