Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

Smok

Reakcie opýtaných ľudí na uliciach na to, aký majú oni sen typu: "Nooo, tak ty peníze, hlavně víc peněz, taky dovolená a ňáké to bydlení společné, noooo." Tak takáto vzorka ľudí potom chodí v sobotňajšie doobedia otvárať imaginárne hypermarkety. My ostatní sedíme vtedy na pive a potom sa na nich v takýchto dokumentoch smejeme :))) Príde mi ale dosť nefér od tvorcov, aby si zobrali na takýto počin peniaze z grantu z ministerstva, ktoré mohli byť použité na zmysluplnejšie veci a nie napchaté do vrecák reklamným agentúram. A asi nešlo o 5 korún. Proste vydrbali s každým a pekne sa zviditelnili, čo viac môže priemerný študent chcieť? ()

swamp

Michael Moore po česku! :) Filip Remunda a Vít Klusák nastavili zrcadlo českým obyvatelům, kteří jsou s vidinou levných cen ochotni podniknout cestu za svým "snem". Překvapilo mě velmi, kolik lidí si představuje ideální strávení svého volného času nakupováním. Použiji slova mé kamarádky.."idea geniální, děj, pointa, a především výsledek..kruté, ale POTŘEBNÉ"! Samotného mě překvapilo (i když..vlastně nepřekvapilo:), kolik nachytaných lidí to nechápe..nechápou, co tím chtěl autor říci. Proto chci ke slovům mé kamarádky přidat ještě jedno adjektivum..smutné..tím VÍC POTŘEBNÉ! ()

Sašenka165

Tenhle film bohužel potvrzuje, že nejen Američani mají mezi sebou pitomce. Nejvíc mě dostali ti postižení, jak se o berlách drali dopředu a pak hlasitě nadávali: Postižené sem tahají! ()

meave

Dokument o vplyve reklamy, o točení dokumentu, o českom zmysle pre humor i jeho absencii, o východoeuropskom vzťahu k peniazom /aby si Slováci nemysleli, že sú lepší/ a to tom, že sú medzi nami ľudia ochotní niesť na trh vlastnú kožu navzdory možnému opovrhnutiu. Napriek všetkému urobili skvelú reklamu nie len sebe, ale aj Česku, pretože ako sa v showbise vraví – nie je dôležité čo hovoria, ale že hovoria. Mne sa to páčilo /možno preto, že nie som prototyp konzumenta a nákupy neznášam/. ()

nash.

Takže, kromě toho, že se nám zviditelnili dva studenti filmové akademie, co jsme se dozvěděli? Když město zaplaví reklama na nový levný hypermarket, lidi přijdou. Důchodce lákají slevy, někteří zoufalci chodí po obchodech rádi a sebevědomí mladíci z reklamky se naivně považují za bohy, kteří ovládají svět. To všechno bratru za 19 milionů z kapes nás všech. Úžasné. A dál? Dál už nic. Žádné překvapení, žádná kvalitní filmařina, žádná věrohodná autenticita (to hrané občas bije do očí), žádná přidaná hodnota. Navíc se pokněkud bezradní autoři, jak se ovšem dalo předvídat, ani nedočkali toho velkolepého finále, na které se tak těšili. Lidi přišli, někteří si zanadávali, ale většinou se tomu jen zasmáli a šli domů. Zkrátka mnoho povyku pro nic. To se týká akce samotné i filmu. ()

Slarque

Nic proti samotnému nápadu, ale mám dost problémů s jeho zpracováním. Jelikož se autoři stali i hlavními představiteli svého „filmu“, je to víc o nich dvou než o českém národu. Nejzajímavější mi přišlo nakouknutí pod pokličku práce reklamní agentury. Na konci bublina praskla a ukázalo se, že reakce lidí byly dvě a obě byly jasně předpokládatelné už předem. Kdyby bylo alespoň vidět v jakém byly poměru, dalo by se to sledovat jako sociologický experiment, ale to se také nedozvíme. Akce byla zajímavá (a myslím že i správná a potřebná), ale filmová dokumentace za moc nestojí. ()

Tomco

Sme to ale blbci. Plne hodnotenie za maximalne originalny napad a jeho skvele prevedenie. Určite to splnilo svoj ucel. A tym nasratym jedincom, ktori sa isli na tej luke potrhat zlostou odkazujem: BOLO TO PRESNE PRE VAS A O VAS... Nech som tam nazivo ja tak sa idem pothrat smiechom na tom, aky som zmanipulovany debilek. Ako studentsky projekt neskutocna kvalita. ()

Marthos

Člověk je tvor důvěřivý. Podvod všech podvodů, tedy ona sofistikovaná dokumentární sonda do hlubin lidské duše, široce ilustruje kontroverzní povahu českého konzumního člověka, pohlcovaného ze všech stran propracovanými marketingovými fintami. Té, které se dopustili dva kurážní studenti FAMU, se sice může s odstupem let zdát příliš nemilosrdnou či snad zločinnou, ale v každém ohledu vypovídá cosi o bídném stavu současné společnosti. Řečeno jinými slovy, ta prázdná louka s neexistujícím hypermarketem byl pokus, jistě riskantní a ne právě laciný, který zkrátka vyšel. I za cenu ztráty lidské důstojnosti. Ecce homo... ()

heyda

Jako po filmařské stránce se nejedná o nějaký boom, ale jde o dokument. A v rámci žánru prostě perfektní počin. Tento film ukázal krásně českou povahu. Určitá část obyvatel by si stále přála ceny jak za komunistů. Jenže mění se platy, mění se ceny, mění se trh, ekonomika, ale lidé zůstavají stejní - snadno zmanipulovatelní. A na toto chtěli poukázat ve své diplomové práci dva vysokoškoláci. A já myslím, že to zvádli suveréně, jen škoda, že se pak srthla lavina žalob a pozdvižení a nikdo neocenil tento doopravdy zajímavý psychologický průzkum v masovém měřítku. A když né oni, tak alespoň já. Chlapci, dobrá práce ;-) 9/10 ()

Šandík

S odstupem více než deseti let hodnoceno, je na celém filmu asi nejzajímavější to jak funguje reklama a jak ji vnímají sami její tvůrci. Jakožto historik umění si neodpustím poznámku k tvrzení, že výmalbě Sixtinské kaple je prostě jen reklamní plocha své doby. Tohle se mi zdá být z mnoha důvodů jednou z nejobludnějších lží, jaké jsem kdy v souvislosti s výtvarným umění slyšel. Zároveň to tvrzení ale o mnohém vypovídá, stejně jako velmi důrazné a dotčené tvrzení, že reklama nikdy nelže, nebo tvrzení jak moc je reklama užitečná... Naopak asi nejméně zajímavé je na filmu to co by se na první pohled zdálo jako největší tahák, totiž reakce oněch "podvedených" více než čtyř tisíc lidí. Jejich reakce jsou totiž vlastně velmi očekávávané a i když i tohle je zajímavá psychologická studie, působí nakonec spíše hrozivě. Přesně tihle malí, naivní, manipulovatelní a nešťastní lidé volí do nejrůznějších funkcí jednoho vola za druhým, aniž by byli sto skutečně domyslet a reflektovat dosah vlastních rozhodnutí. Někomu to možná přijde vtipné, ale mě je toho spíš prostě jen velmi smutno... Celkový dojem: 70% ()

sharky

napad je to za milion hvezdicek, provedeni o dost horsi, meli daleko vetsi prostor venovat lidem, ktere napalili, ale je dobre, ze nekdo upozornuje na konzumni a reklamni neduhy nasi spolecnosti. ja hypermarkety tezce nesnasim uz od dob prvniho z nich;) ()

anais

Český sen stojí za vidění. Je zábavný, podává zajímavé informace o tom jak funguje reklama, a také ukazuje jistou stinnější tvář české společnosti. Coby organizátoři se Klusák s Remundou zhostili práce na výbornou, horší je to bohužel po stránce myšlenkové. Sice hned v úvodu avizují, že odpovědi neposkytnou, že snad vyplynou z filmu, ale sami nic nikam netlačí, nakonec jako by se sami odkryli spíš coby podvodníci. Tím nechci nijak snižovat jejich zásluhu, ale ve filmu mi naprosto chyběla nějaká obhajoba toho, co dělají. Chápu, že tváří v tvář rozohněnému davu se těžko něco vysvětluje, ale to žblebtání, které z Remundy a Klusáka v rozhodující hodině vychází, působí spíš bezradně než jako smysluplná obhajoba jejich nápadu. Ovšem i přes jejich neschopnost vést s někým rozhovor se oběma pánům podařilo odkrýt zajímavé věci... Nejvíc na mě zapůsobila naprostá neschpnost těch lidí, nsažit se pochopit, proč jim někdo ten žertík udělal. Jejich neschopnost zamyslet se sami nad sebou, nad zhoubným vlivem reklamy atp. Už jsem také zmínil, že Český sen je film zábavný - Remunda a Klusák totiž mají smysl pro humor, ale i pro emoce - viz např. zpěv šťastně nakoupivší rodinky (co všechno člověk neudělá kvůli nákupu zadarmo, že?) a nebo smutný pohled na paní o berlých trmacející se přes louku... Mezi jejich zásluhy rozhodně patří i fakt, že se jim podařilo v českém prostředí natočit dokument, na který stojí za to jít do kina. ()

Ivoshek

Vcelku zábavná blbina, která vám s objevným výrazem ukáže věci, co už dávno víte. Třeba, že starý lidi nemají moc co na práci a tak chodí do hypersámošek, nebo že reklama ovlivňuje lidi. Nejvtipnější na tom všem je, že film zafinancovali přes ČT lidi, který na ni (v poměru k příjmu) nejvíc přispívají - tedy přesně ta skupina, ze které si tenhle film dělá zcela nepokrytě srandu. ()

honajz

Nemůžu si pomoct, přišlo mi to prvoplánové. Je přece zcela jasné, když někde uděláte reklamu a poutáky, že tam přijdou lidi. Že jsou lační slev? No a co? O charakteru národa to pořád ještě nevypovídá nic. Spíše to chtělo točit před skutečnými hypermarkety den před začátkem nějakých slevových akcí, jak tam stojej ve frontě, mrznou, mlátěj se o pořadí, jen aby měli pěnidlo na kafe o dvě koruny levněji. Jistě, nápad není špatný - ale je prostě nedotažený, a že byli lidi naštvaní, to bych byl taky. ()

poz3n

Uplynulý rok mě nutí Český sen vnímat trošku v jiném kontextu, než většina zde hodnotících, a to v kontextu času a doby. Český sen jsem viděl kdysi v době svého vzniku. Když na něj koukám dnes, v roce 2015, v roce, který se pravděpodobně na řadu nejbližších let vryje do našich pamětí jako dosti problematický a né zrovna přátelský, nemůžu se zbavit dojmu, jak moc se Klusákovi s Remundou podařilo zakonzervovat sociologickou výpověd doby, která se teprve otevírala všemu novému a modernímu ( co je dnes nedílnou součástí našich životů) a měla v sobě ještě jistou dávku naivity, která ovládala devadesátá léta, a která mi dnes trochu chybí. Celé je to nejlépe vidět na reakcích lidí na konci filmu. Nedokážu si představit, že by dnes (pominu-li fakt, že by podobná "lumpárna" asi již těžko prošla až do své finální fáze) lidé reagovali stejně. Je mi trochu smutno, protože se bojím, že tahle doba, kdy vám lidé řeknou, že je hezky, a že se alespoň prošli, je nenávratně v tahu. 9/10 ()

borsalino

Dokument do hloubi české duše, která je stále lačná po nízkých cenách a současně má velké sklony ke stádovitosti, což se domnívám, že do našeho národa zasel komunistický režim, ve kterém existoval pouze jeden správný (politicky správný) životní proud a postoj, totiž dělnický. Neuvěřitelná fabulace studentů současně ukazuje, jak silnou moc má marketing a různé typy propagace. Vypovídající dokument. ()