poster

Vaterland - Lovecký deník

Thriller

Česko, 2004, 100 min

Režie:

David Jařab

Scénář:

David Jařab

Kamera:

Marek Jícha

Hudba:

Jan Ponocný
(další profese)
 • D.Moore
  **

  Vaterland je takový pokus s dobrým Rodenem a Formanem, s povedenou scénou lovu, slušnou hudbou… A se špatným zbytkem. Myšlenka byla chvályhodná, natočit „něco, co se u nás netočí“, ale vznikla táborácká báchorka z neurčité doby a neurčitého místa, která (až na zmíněný lov) navíc vypadá prachbídně amatérsky a nejsem si jistý, že to byl úmysl. Dlouhé a nudné. Velká škoda, možná jsem čekal zbytečně moc.(20.11.2011)

 • Tosim
  **

  My, asi trošku "naivní" diváci, nechceme vysvětlování všeho, co se ve filmu stane, "až do morku kostí," abych tak řekl, ale je takový problém, aby mělo například JEDNÁNÍ A MOTIVACE POSTAV NĚJAKOU LOGIKU? Pokud nevíte, proč se určitá věc děje, dají se hledat různé odkazy, či skrytá sdělení, nebo podobenství, eventuálně metafory, ale pokud ve snímku někdo něco provádí a není v tom ani za mák smyslu, nutí to k zamyšlení. O smyslu filmu. A ucházející vizuální stránka už pak fakt moc nepomůže.(23.1.2007)

 • Avathar
  *****

  Surrealizmus nemôže za vaše posrané životy ;o). Ale vážne: horekovať nad očividne surrealistickým snímkom, že „je to akési nelogické, ach bože, ja tomu nerozumiem a musím si – aká to hrôza – domýšľať veci po svojom a interpretovať ich,“ to je trošku... trápne. Režisér je členom súčasnej česko-slovenskej surr. skupiny, predtým bol členom nemenej zaujímavej parasurrealistickej skupiny A. I. V. Vyčítať teda VATERLANDU, že pracuje so surrealistickými postupmi – iracionálnom, podvedomím, snovou symbolikou, že apeluje na diváka, aby aktívne premýšľal, to je asi ako nadávať, že STAR WARS je sci-fi a vybuchujú tam planéty a šermuje sa lightsabermi. Samozrejme, niekomu to nesedí, budiž. Je to ale problém jeho, nie filmu. Týmto sa len dokazuje, že surrealizmus ani dnes nestratil nič zo svojej provokatívnosti, stále má čo povedať a stále vyvoláva tie isté komické námietky. VATERLAND rozhodne nie je snímok nezmyselný či nepochopiteľný; naopak, ponúka ohromné množstvo interpretácií a rôznych kľúčov (o filme by sa dalo popísať niekoľko esejí). Ja som bol absolútne ponorený do hutnej, mysterióznej atmosféry, domýšľal som si veci podľa vlastnej fantázie a svoju pointu som si našiel. Ani sekundu som sa nenudil. Skvelá kamera, resp. striedanie jej rôznych polôh, skvelé miesto, kde sa film odohráva – doslova akoby zakliate niekde v bezčasí, na hranici vedomia a sna. Jediné čo by som vytkol, boli občas nepresvedčivé herecké výkony, ale nejednalo sa o nič tragické. Bavilo ma to, bavila ma tá neurčitá mysterióznosť, akýsi strach, ktorý tam vrel pod povrchom a bol prítomný aj keď sa objektívne nič strašidelné nedialo. Škoda, že Jařabov film narazil na takú vlnu odporu, ale som rád, že VATERLAND mohol vzniknúť. Takto osobitá a radikálna vízia tu nebola už hodne dlho.(26.1.2016)

 • ybuko
  ****

  Konecne cesky film co byl na zdejsi prumer velmi koukatelne technicky natoceny a (aspon pro mne) od zacatku do konce zajimavy a zabavny. Slovem thriller bych ho neoznacil, neni to ani psychologicke drama... Urcite mu tady ale chybi oznaceni, ktere se na csfd pridava i tam kam nepatri: mysteriozni. Malicko mi atmosferou i svou nezaraditelnosti spis nez Lynche pripominal treba puvodniho Wicker mana ( http://www.csfd.cz/film/14276-wicker-man-the ), i kdyz bez podobne silne pointy na konci. Trebaze si tim tak docela jisty nejsem a ta silna pointa tam je, protoze jsem asi stroprocentne nerozkodoval mozaiku ve sklepe.(18.1.2007)

 • wosho
  ***

  Velice zajimyvý počin, za posledních pár let to byl pokus o něco nového co v naší malinkaté vlasti není. Celá naše produkce se zaplňuje jen pár druhy filmů-netvrdím, že to je dobře, ani špatně. Ale prostě mi to připadá jak v komančském kšeftě, jeden druh od něčeho. A proto mě tento filmeček příjemně překvapil a trošku i pobavil i nudil. Není to skvost a asi časem zapadne do temných koutů historie, což by byla škoda. Skrátka nevšední,nedokonalý film, né pro každého.(25.5.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace