Vaterland - Lovecký deník

David Jařab

Marek Jícha

Jan Ponocný
  • MáŠa

Český filmeček, docela jsem se na něj těšil, protože ukázky vypadaly vizuálně dobře, ale teď cítím spíše obrovské sklamání. Příběh je v podstatě o ničem, pakliže během snímku nenaznamenáte takovou ikonu s výjevy a po skončení filmu si nezačnete něco domýšlet. Ano, skryté poselství v tom asi bude, nějakou možná špatnou interpretaci bych měl, za film si kvůli ní znovu pouštět nebudu, protože mi to prostě za to nestojí. Film podle mě mlží až moc, mlží na špatných místech a nepodává důstojné vysvětlení. Žánr taky není jasný. Jako studentská práce na FAMU asi dobrý, ale jako celovečerní film pro masy rozhodně ne. Závěrečná scéna s režisérem to jen potvrzuje.(12.7.2007)

Marně pátrám v paměti, jestli jsem v novodobém českém filmu viděl něco tak originálního jako "Vaterland" (napadá mě snad jedině "Postel"). Proto nechápu kritiku lidí, kteří si stěžují na scénáristickou nemohoucnost domácích tvůrců a vzápětí ztrhají film jen za to, že je něčím jiným než šablonovitou zívačkou pro masy. 8/10(29.11.2010)

• Aleee89

Chtěla jsem se zase po dlouhé době kouknout na nějaký český film a když tohle běželo v televizi, byla to jasná volba. A ejhle! Děs. Ten film se mi vůbec nelíbil, byla to nuda, člověk nijak nesplynul s postavami, které mi připadaly opravdu divné. Někteří herci mluvili, jako by pocházeli z pomocné školy. Teda nevím, jestli to náhodou nebyl zájem, ale sympatie u mě rozhodně nevyvolali. Celý film nuda a jenom jsem se těšila na konec a měla jsem co dělat, abych to rovnou nevypla.(19.6.2013)

No, takhle divný film jsem už pořádně dlouho neviděl. Abych napsal nějakou sáhodlouhou recenzi bych musel mít Vaterland o něco více uleželý, ale pokusím se shrnout bezprostřední dojmy. Jařab se rozhodl natočit něco, co nemá v české kinematografii obdoby (zatím to nehodnotím kladně ani záporně). Přesto si myslím, že pořádně nevěděl, co točí. Žánrově je Vaterland nezařaditelný, scénář se snaží hrát si na něco, čím není. Spoustu narážek a žádný efekt. Herecké výkony jsou ž na Karla Rodena dost příšerné, obraz místy připomínal Neváhej a toč. Nicméně se mi film docela líbil. Velmi slušná kamera a zajímavý námět způsobily, že jsem se při sledování nudil jen v první čtvrtině, zatímco ve zbytku můj mozek pečlivě vytvářel nové synapse se snahou pochopit, oč jde. Spousta "zbytečných" scén vás hodně intelektuálně zaměstná a i když je technické zpracování podprůměrné, film si mě prostě získal. Třeba ještě změním názor, ale prozatím dávám ***.(5.9.2004)

• Deimos

TV/// Obsazení 5/10 Děj 1/10 Hudba 4/10 Efekty 4/10/// +trio Karel Roden, Petr Forman a Roman Zach, sem tam hudební téma, okolní krajina -děj!, herecké výkony, pomalé tempo…/// Co tohle jako ku*va bylo!!! Už dříve po recenzi v Premiere mě tento film zaujal, byl jsem opravdu zvědavej. Jenže, čekal jsem úplně něco jiného. Hodinu se nic neděje, potom lov a pak se až do konce taky nic neděje. Nuda, podivnost, prostě ztráta času. Nebýt obsazení tak po dlouhé době můj první odpad./// Celkem 29%///(8.3.2007)