• honz

Vladimír Páral je autor s osobitým stylem fabulace. Jeho knížky jsem četl celkem rád, ale zase nepatří mezi ty, ke kterým bych se vracel. Milenci a vrazi odráží (tu více, tu méně realisticky) dobu politické nesvobody a její různé podoby cest za úspěchem či postavením. Film mě arci zklamal. Zaměřil se hlavně na několik motivů, zejména si libuje v sexuálních scénách (to se dnes dobře "prodá"), vytratila se satira či kritičnost, zbylo jen nedůstojné a plytké zesměšňování lidského zoufalství, šílenství či dokonce vraždy.(26.1.2012)

• winsome

Nemůžu si pomoct, ale musím film hodnotit na základě vztahu ke knížce, kterou jsem četla. Podle mého názoru je to hrozně osekané (s čímž se dá počítat, ale určitě to šlo udělat i líp), naprosto chybí hlavní myšlenka díla a nebýt toho, že jsem četla knížku, tak bych občas asi vůbec nevěděla, o co jde... Nicméně plus za dvě postavy, které mi ve filmu naprosto sedly s mou představou: Zuzana Norisová jako Jana Rybářová a Danica Jurčová jako Broňa Berková.(1.4.2011)

Už jen jako severočech srdcem i duší, byť nějaký pátek žijící v Brně (jo jo, Brno je zlatá loď...) nemohu tenhle film zkopnout i kdyby to byl totální paskvil... A Párala? Skoro všechny jeho knihy jsem četl ... Ale k věci... Milenci a vrazi není asi film na jedno podívání... Co tomuhle filmu vadí je jaksi nedotaženost a hlavně zmatenost hlavních postav, neboť divák nemůže ani při nejlepší vůli i Holmesovském nadání, proč... Proč tak jednají, co je vede k tomu, aby se takto chovali? Leckdy tak neidentifikovatelné postavy které zas byly ve většině nadprůměrně odehrané... Scénář, který se měl radši držet předlohy, skákání v čase zničehonic aniž by se člověk dozvěděl proč a jak není zrovna ideální a standardní... Film asi zaujme jen skalní Páralovo fanoušky A Páral? U Párala hraje hlavní prim chemie tedy chemička, hlavě pudy a Ústí nad Labem... Tak co víc? To vše ve filmu bylo a úchvatný pohled z Větruše, Ořechovky na Střekov a na Spolchemii a a a a Mí Severočeši mi rozumějí :-) 70 % A Bogan Tušl? Bogan je holt Bogan, aktivní blb = třídní nepřítel... Boganka Jolanka jakbysmet :-) Špalková s Táclíkem, kandidují jako "nejférovější" páreček poslední filmové doby...(1.5.2005)

"Se dívám na ty vobrázky, zatim." Tento film, ve kterém Žilková vypadá hůř, než jako nemocná Marjánka ze Zapomenutého světla, by se dal rozdělit na dvě poloviny. První je celkem zábavná, postupně seznamuje diváka s obyvateli prokletého domu, se symbolickým číslem 2000 a jejich světem, který je někdy přízemní, až vypočítavý a jindy zas ušlechtilý, či šlechetný, ale každý se z něj chce dostat. Druhou polovinu, pak zajímavým způsobem otevírá černobílý sestřih, z průběhu života bývalého obyvatele domu, Ing. Trojana a jeho ženy, ale poté se už zábava pozvolna vytrácí a je nahrazována prázdnotou a sebelítostí, ale i smířením, s vlastním osudem.(21.9.2015)

Komedie? Romantický film? (to se někdo zase sekl :-)) Je to drama a to ne moc vybíravé. Ikdyž se odehrává po většinu času za komunismu, je opravdu NADČASOVÉ. Ostatně, jak zde psal SpeedyL, že postupně začíná spát každý s každým; to je přece tak už i v dnešní době (akorát se TROCHU víc hledí na peníze ;-)). Ty postavy nebyly zas až tak špatně vykreslené, tedy až na hodně "nedokresleného" Ondřeje Vetchého a jeho část příběhu (ať už se to týká vztahu k doktorce, nebo také toho divného hrůzu nahánějícího dědka, jehož roli jsem opravdu nepochopil :-)). Co mě však docela naštvalo, že se ještě natáčely osudy hrdinů po těch více letech (nevím přesně kolika); sice jsem pochopil, že to myslí Polesný jako nástup generace za generaci, které je vlastně stejná, ale prostě mi to přišlo zbytečné a hlavně ten konec byl dost nudný (ty hodniny nebyly tak moc hezké, nato, že jsem po nich tak často koukal :-)). Hodnocení je mezi 3/4*, ale teď to vidím pouze na průměr.(12.7.2008)

• - Ve filmu probíhá u Gráfů licitace známé karetní hry Bridž (Bridge). Stejně jako směr odhazování karet, licitace vždy probíhá doleva od rozdávajícího. Ve filmu ale licitace probíhá v opačném směru. (Prochy38)

• - Kristina Kloubková (Majda) není herečka, je profesí tanečnice. (M.B)

• - Město Ústí nad Labem na film přispělo 1 000 000 Kč z propagačních důvodů. Premiéra filmu proběhla v Ústí nad Labem, reakce publika však byla vlažná. (Neklan)