Reklama

Reklama

Unesená: Příběh Elizabeth Smartové

(TV film)
  • USA The Elizabeth Smart Story (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Vzrušující příběh čtrnáctileté Elizabeth Smartové, která byla unesena v noci z 5. na 6. června 2002 z ložnice předměstského rodinného domu v Salt Lake City v Utahu, kde spala se svou sestrou. Únos vyvolal v USA velkou pozornost médií a veřejnosti. Televizní stanice vysílaly celé týdny záběry z rodinné videotéky, na nichž hezká blond dívka hrála na harfu, běhala po pláži nebo grilovala, s výzvou o podání informace, kdo ji uvidí. Rodina vypsala odměnu 250 000 dolarů za jakýkoli údaj vedoucí k jejímu nalezení. Policie prověřovala na 16 tisíc oznámení, ale bezvýsledně. Úspěšný byl až zásah v březnu 2003, kdy devět měsíců po Elizabethině únosu upozornili na podezřelého muže obyvatelé městečka Sandy.

Nalezení živé oběti únosu po tak dlouhé době je poměrně vzácné a lze ho považovat v podstatě za zázrak. S případem se však pojí i to, že první zadržený podezřelý zemřel ve vyšetřovací cele na krvácení do mozku dřív, než policie stačila zjistit, že s únosem nemá nic společného.

Elizabeth Smartová se vrátila do školy a do běžného života v kruhu své rodiny v září 2003. Z únosu, sexuálního útoku a loupeže byli obviněni Brian David Mitchell a jeho žena Wanda Barzeeová. V současnosti podstupují psychologické testy, které mají určit jejich duševní způsobilost. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (13)

MaMitti 

všechny recenze uživatele

Příběh jak ze zlého snu...film jako takový opravdu spíš televizní, jak je tu hodně zmiňováno. Chybělo mi věrohodnější a prokreslenější psychologické hledisko oné unesené (takhle vyznívá opravdu trošku "naivně", měla x šancí, jak minimálně naznačit, udělat něco pro svou záchranu...) - už vzhledem k názvu...Tohle byl spíš pohled ze strany rodičů, co prožívali a taky na práci policie...z té stránky toho, co prožívala samotná unesená, tam nebylo zhola nic...a ve výsledku tristní finále, ve kterém se projevil Stockholmský - či Kampuschovský syndrom - (teda podle mě), vyznívá fakt nevěrohodně (právě na základě toho, že ta psychologická oblast hlavní hrdinky nebyla dostatečně nastíněna, byla-li vůbec...). ()

Saintes 

všechny recenze uživatele

Jestli tohle bylo podle skutečné události, pak Elizabeth Smartová byla naprosto pitomá bezduchá loutka, která měla několikrát šanci svým únoscům, kteří ji vodili po městech, dovolili jí se samostatně pohybovat, aniž by ji jakkoliv ohrožovali, uniknout, či aspoň se svěřit policistům, se kterými za tu dobu několikrát mluvila. Něco tak hloupého se přece nemohlo stát - ani v Americe. ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Celkom fajn film o únose, ktorý nie je nejak silno zahraný, s Kampuschovou sa to samozrejme porovnávať nedá. Ale nezvyčajnosť príbehu spočívajúca v reálnej záchrane dievčaťa po pomerne dlhom čase a poukázanie na chorých psychopatických jedincov, ktorí si zakladajú svoje vlastné náboženstvá je prínosom. Len neviem, prečo sa takíto pomätenci nestrieľajú. ()

Scraffy 

všechny recenze uživatele

Dosť nudne pojatý film o unesení, ktorý má veľmi zle a nemotorne napísaný scenár. Unesené dievča malo veľa príležitostí dať na seba pozornosť a tak sa oslobodiť, ale ona proste nemala snahu. Film je natočený komorne a na klasické TV pomery. Finále, ktoré by malo byť emočné, tak tu sa práve naopak moc emócií neudeje a je to také na rýchlo všetko zostrihané a keď už už tam nejaká tá emócia príde, tak je zrazu koniec. Má to síce veľa nedostatkov, ale film skôr mapuje počínanie si rodiny - čo všetko si prežíva, čo všetko musí podstúpiť alebo čo všetko robí. Tu si film počína dobre, ale má to veľa nedostatkov. Škoda. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Některá témata jsou tak silná, že z nich prostě nejde udělat slabý film. Ani když máte chabý scénář a bez ohledu na to jak fádně je zachyceno zejména to to, čím si unesená Elizabeth prošla, a co bylo ve skutečnosti peklem jehož součástí bylo kromě psychického teroru i opakované znásilňování. Jinak ovšem solidní televizní film s několika opravdu hodně silnými momenty, a posílený fakt,em že zachycuje skutečné události, byť v dějové linii samotné Elizabeth opravdu až příliš krotce a téměř bezradně. Takže působí až nelogicky a ona sama vypadá jako hloupoučká pasivní loutka, která nevyužije jediné šance k tomu, aby na sebe upozornila a unikla. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama